Podczas szczytu w Zagrzebiu minister klimatu Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
W środę i czwartek w Zagrzebiu odbywa się czwarte spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC). Jest to kierowana przez amerykański departament energii inicjatywa, która koncentruje się wokół dekarbonizacji gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego w regionie, nawiązywaniu relacji biznesowych z amerykańskimi firmami i umacnianiu współpracy.
Resort klimatu i środowiska poinformował w środę na Twitterze, że podczas szczytu P-TECC minister Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński spotkali się z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. "Rozmowy dotyczyły projektu, który wzmacnia polsko-amerykańską współpracę i nasze bezpieczeństwo energetyczne – budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce" - zaznaczyło MKiŚ.
"Kolejne ważne spotkanie ws. budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Podczas szczytu P-TECC rozmawiałam z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm. Strategiczna inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem, dzięki której wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne" - napisała na Twitterze Moskwa.
Ministerstwo poinformowało, że jednym z tematów obrad tegorocznego szczytu ministerialnego Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej jest odbudowa infrastruktury krytycznej Ukrainy.
"Musimy uzyskać dla Ukrainy jak największą rekompensatę od Rosji za wszystko, co zostało zniszczone. Dziś to nasze ogromne zadanie: skalkulować straty i przygotować dokumenty, by przejść przez ten proces najszybciej jak to możliwe" - podkreśliła podczas szczytu P-TECC Anna Moskwa, cytowana przez resort.
kmz/ mmu/
Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär
Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej