• <
siemens_gamesa_2022

Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie

ew

08.08.2020 18:21 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie

Partnerzy portalu

Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie - GospodarkaMorska.pl
fot. @AmichaiStein1/Twitter

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah zaprzeczył w piątek twierdzeniom, jakoby wspierana przez Iran grupa składowała broń w porcie w Bejrucie i wezwał do przeprowadzenia sprawiedliwego i przejrzystego śledztwa w sprawie wtorkowej eksplozji.

"Całkowicie i kategorycznie zaprzeczam, że w porcie było coś naszego, magazyn broni czy magazyn pocisków (...) czy azotany (amonu)" - oświadczył lider radykalnej szyickiej organizacji.

W telewizyjnym przemówieniu Nasrallah powiedział, że eksplozja, która wstrząsnęła libańską stolicą, była nadzwyczajnym wydarzeniem w jej najnowszej historii, które wymaga wewnętrznej jedności i spokoju, i że nie powinno się go upolityczniać.

Pochwalił również solidarność okazywaną Libanowi przez kraje na całym świecie i powiedział, że jest to szansa dla tego państwa, które od miesięcy boryka się z głębokim kryzysem gospodarczym.

Potężny wybuch wstrząsnął Bejrutem, powodując śmierć co najmniej 154 osób, i raniąc około 5 tys. Władze libańskie jako jego przyczynę podawały dotąd pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów. Eksplozja spowodowała olbrzymie zniszczenia i pozbawiła dachu nad głową ok. 300 tys. osób.

Hezbollah jest zarówno zbrojną organizacją, jak i szyicką partią polityczną, należącą do rządzącej koalicji w Libanie. W 128-osobowym parlamencie tego kraju ma obecnie 13 miejsc.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.