• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy zagraża milionom. Jest szansa zapobiec katastrofie

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Rdzewiejący tankowiec pełen ropy zagraża milionom. Jest szansa zapobiec katastrofie

Partnerzy portalu

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy zagraża milionom. Jest szansa zapobiec katastrofie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Youtube

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.

O sytuacji jednostki FSO o nazwie Safer pisaliśmy tutaj. Stary tankowiec przerobiony na FSO (beznapędową jednostkę magazynową) jest załadowany około 1,14 milionami baryłek ropy. Safer cumuje około 7 kilometrów od wybrzeży Jemenu i jest w fatalnym stanie technicznym, a do jego wybuchu lub zatonięcia może dojść w każdej chwili. W takim przypadku doszłoby do katastrofy ekologicznej i humanitarnej o niespotykanej skali – bezpośrednio ucierpiałoby ponad 8 milionów mieszkańców regionu, który i bez tego zmaga się ze skrajnym ubóstwem i wojną domową.

Nękany awariami Safer, wraz z wodami terytorialnymi Jemenu, dostał się w ręce rebeliantów Huti. Ci z jednej strony nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć jednostki i ładunku, z drugiej używają tej tykającej bomby w charakterze karty przetargowej w politycznych przepychankach z rządem Jemenu oraz ONZ. ONZ zresztą kilkakrotnie już podejmował próby rozwiązania sytuacji, za każdym razem Huti jednak w ostatniej chwili wycofywali się z porozumień.

Czytaj też: Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

W zeszłym tygodniu doszło jednak do kolejnego porozumienia, dzięki któremu pojawiła się iskierka nadziei, że uda się zapobiec bezprecedensowej katastrofie. ONZ poinformował, że organizacji udało się podpisać porozumienie z Huti.

Nadzorujący w ONZ kwestie pomocowe Martin Griffiths podał, że porozumiano się w kwestii przeniesienia ropy z FSO Safer na inny statek. Potwierdził to na Twitterze Mohammed Ali al-Houthi, przewodniczący Najwyższego Komitetu Rewolucyjnego Huti. Pozwala to mieć nadzieję, że tym razem dojdzie do faktycznych działań. Przy poprzednich próbach – ONZ już raz porozumiał się z Huti w sprawie dokonania napraw na statku – rebelianci nie byli w stanie zagwarantować ekipom inżynierów bezpieczeństwa na kontrolowanych przez siebie terenach.

Nie znany jest jeszcze żaden harmonogram działań ani ostateczny termin przeładowania ropy z Safera na inną jednostkę.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.