• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ratownicy planują użyć helikoptera, by przewieźć młodą orkę do rodzinnego stada

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ratownicy planują użyć helikoptera, by przewieźć młodą orkę do rodzinnego stada

Partnerzy portalu

Ratownicy z Kolumbii Brytyjskiej planują użyć helikoptera, by przewieźć zabłąkaną młodą orkę z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver w pobliże rodzinnego stada – podały w środę kanadyjskie media.

Indianie Ehattesaht, którzy współpracują przy ratowaniu 2,5 letniej orki z urzędnikami i ekspertami nadali jej imię “kwiisahiis”, co znaczy „Mały Dzielny Myśliwy”. Decyzja o ewakuacji orki helikopterem zapadła w środę, planowane jest jej przeniesienie do ogrodzonej przestrzeni w wodach Pacyfiku, gdzie ma poczekać, aż rodzinne stado znajdzie się w pobliżu i będzie można ją wypuścić.

Orka była ze swoją matką, która wpłynęła do płytkiej zatoki w marcu br., i po odpływie nie była w stanie się z niej wydostać, nie udało się jej ocalić. Od tego czasu ratownicy próbowali bezskutecznie skłonić młodą orkę do wypłynięcia w stronę stada.

Cała operacja zostanie przeprowadzona w ciągu dwóch tygodni, być może nawet w najbliższych dniach – mówił cytowany przez publicznego nadawcę CBC Paul Cottrell, który zajmuje się ssakami morskimi w ministerstwie rybołówstwa Kolumbii Brytyjskiej. Ratownicy będą do tego czasu dokarmiać zwierzę.

Z Toronto Anna Lach
lach/wr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.