• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Włochy. 450 domów przeznaczono do zburzenia na Sycylii i w Kalabrii pod budowę mostu

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Włochy. 450 domów przeznaczono do zburzenia na Sycylii i w Kalabrii pod budowę mostu

Partnerzy portalu

450 domów przeznaczono do zburzenia na Sycylii i w Kalabrii na terenach, gdzie powstaną place budowy mostu w Cieśninie Mesyńskiej - poinformowały włoskie władze lokalne w związku z rozpoczęciem procedury pozyskiwania tych obszarów. Budowa mostu ma rozpocząć się w tym roku.

Most planowany od wielu lat będzie miał długość 3,6 kilometra. Połączy gminy Villa San Giovanni w Kalabrii i Mesyna na Sycylii. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 11 miliardów euro. Na rozpoczęcie prac rząd Giorgii Meloni zgodził się w marcu zeszłego roku.

We Włoszech nie brak przeciwników tej inwestycji, której realizację wcześniej wielokrotnie odkładano.

Media podały, że firma, która ma zbudować most, przyspiesza procedury , by móc przystąpić do robót. Pierwszym etapem jest przygotowanie placów budowy, a to wymaga wyburzenia domów znajdujących się na obszarze 3,7 miliona metrów kwadratowych: 300 budynków mieszkalnych na Sycylii i 150 w Kalabrii.

Jak ogłoszono, począwszy od 8 kwietnia osoby mieszkające na terenach objętych procedurą wywłaszczenia będą miały 60 dni na zapoznanie się z dokumentacją i przedstawienie swoich opinii.

Podanie informacji o rozpoczęciu tego etapu realizacji projektu wywołało protesty mieszkańców, zrzeszonych w komitecie „Sieć +nie dla mostu+”. Zapowiedzieli batalię mówiąc: „Uzgodnimy, jakie działania będziemy prowadzić, na pewno będą to kroki prawne, by chronić teren i pozwolić ludziom pozostać w swoich domach”.

“Nigdzie stąd nie pójdę”- powiedziała cytowana przez prasę mieszkanka Mesyny Mariolina De Francesco. Dodała: „Jeśli miałabym odstąpić swój dom pod szpital onkologiczny , zrobiłabym. Ale nie pod coś tak niepotrzebnego”.

Budowa mostu łączącego stały ląd z Sycylią ma zostać ukończona w 2030 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka
sw/wr/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.