• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Amerykańskie wojsko w Strefie Gazy rozpoczęło budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykańskie wojsko w Strefie Gazy rozpoczęło budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną

Partnerzy portalu

fot. Depositphotos

Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą morską transportów z pomocą humanitarną do palestyńskiego terytorium. Konstrukcja ma zostać oddana do użytku na początku maja.

Prezydent USA Joe Biden w marcu ogłosił, że wojsko zbuduje tymczasowy port na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Strefie Gazy, w którym będzie można przyjmować pomoc humanitarną drogą morską.

Budowa jest częścią wysiłków, mających na celu zapobieżenie głodowi w palestyńskiej enklawie. "Mogę potwierdzić, że amerykańskie okręty wojenne, w tym USNS Benavidez, rozpoczęły wstępną budowę tymczasowego molo i grobli na morzu" – powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

Według Waszyngtonu wybudowanie molo zapewni codziennie dotarcie do Strefy Gazy setkom dodatkowych ciężarówek z pomocą humanitarną, co może się przełożyć na ponad dwa miliony posiłków dziennie.

Izraelskie wojsko zadeklarowało, że zajmie się kwestiami bezpieczeństwa w okolicach molo i wsparciem logistycznym.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.