• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

CPK na liście projektów infrastrukturalnych popartych przez Parlament Europejski

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski CPK na liście projektów infrastrukturalnych popartych przez Parlament Europejski

Partnerzy portalu

Fot. materiały prasowe

PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Obecność na liście otwiera drogę do pozyskania unijnych funduszy na projekt.

Lista została stworzona w 2013 roku przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi. Po ponad 10 latach jest aktualizowana. Projekty na niej obejmują drogi transgraniczne, linie kolejowe, mosty i tunele.

Na liście są m.in. Rail Baltica, łącząca Helsinki i Warszawę, tunel łączący Austrię i Włochy oraz linia szybkiej kolei Lizbona–Madryt.

Na mocy nowych przepisów wstrzymane zostaną projekty w zakresie infrastruktury transportowej z Rosją i Białorusią, a wzmocnione połączenia z Ukrainą i Mołdawią.

Posłowie do PE przekonali rządy UE, aby przy budowie lub modernizacji infrastruktury pokrywającej się z wojskowymi sieciami transportowymi uwzględnione zostały potrzeby wojskowe (waga lub wielkość transportu wojskowego), aby zapewnić płynny transfer żołnierzy i sprzętu.

Rozporządzenie zostało przyjęte 565 głosami za, przy 37 głosach przeciw i 29 wstrzymujących się. Po zatwierdzeniu przez Radę przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.