Największy japoński koncern stoczniowy, Mitsubishi Heavy Industries, zainstalował w tym roku swoje własne płuczki morskie DIA-SOx SOx na 22 statkach.
Firma poinformowała, że jej spółka zależna Mitsubishi Shipbuilding Co. zainstalowała płuczki na pokładzie 3 typów statków:
kontenerowce (pięć kontenerowców 20000 TEU, osiem kontenerowców 14000 TEU i pięć kontenerowców 10000 TEU)
duże tankowce (dwa statki o nośności 300 000 DWT)
i 2 zbiornikowce LPG
Jak wyjaśniono, prostokątna konstrukcja wieży serii R jest najbardziej odpowiednia dla kontenerowców, a jej konfiguracja wielostrumieniowa może przetwarzać spaliny odprowadzane z wielu silników, w tym dużego silnika głównego, za pomocą jednej wieży.
Według MHI, jedną z zalet prostokątnego kształtu wieży serii R jest to, że jej instalacja nie zmniejsza pojemności kontenerowej statku.
Seria C z cylindryczną konstrukcją wieży wykorzystuje również konfigurację wielostrumieniową i może być instalowana na pokładzie różnych innych typów statków.
MHI poinformowało, że systemy zostały zatwierdzone przez Nippon Kaiji Kyokai (ClassNK), Lloyd’s Register (LR), American Bureau of Shipping (ABS) i inne towarzystwa klasyfikacyjne po weryfikacji podczas prób morskich.
Mitsubishi przypisuje swoje udane instalacje zdalnemu uruchamianiu, prowadzonemu poprzez bliską komunikację i współpracę z inżynierami swoich lokalnych partnerów w Chinach i Singapurze.
Instalację i konserwację skruberów utrudnił wybuch pandemii COVID-19 i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu nałożone przez rządy na całym świecie. W związku z tym bardzo trudno było technikom zajmującym się płuczkami wejść na pokład statków w celu uruchomienia skruberów.
Firma notuje dobre prognozy na rynku i planuje nadal oferować swoje usługi, zarówno jako dostawca sprzętu, jak i firma inżynieryjna oferująca usługi montażu płuczek.
Uważa się, że nawet przy niższej rozpiętości cen paliwa między LSFO i HSFO, systemy oczyszczania spalin nadal stanowią rozsądną inwestycję, jednak właściciele muszą pogodzić się z dłuższymi okresami zwrotu.
Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii
Stocznia Fincantieri zwodowała kolejny ekologiczny wycieczkowiec
Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku
Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość
Deltamarin uczestniczy w projekcie konwersji żaglowej dla jednostek firmy Socatra
Firmy stoczniowe ruszają na łowy pracowników