• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Estonii rozpoczął pracę pierwszy prom hybrydowy

PMK

08.09.2020 16:15

Partnerzy portalu

W Estonii rozpoczął pracę pierwszy prom hybrydowy - GospodarkaMorska.pl
Port Tallin/Raul Mee

Po udanej przebudowie, prom Tõll stał się pierwszym hybrydowym statkiem pasażerskim w Estonii. Podczas remontu, który kosztował prawie 1,6 miliona euro, TS Laevad, spółka zależna portu w Tallinie, zainstalowała baterie na pokładzie jednostki.

Akumulatory statku pozwalają odtąd na częściowe przemieszczanie się na energii elektrycznej, co zmniejsza ilość zużywanego oleju napędowego i minimalizuje zanieczyszczenie powietrza.

W szczególności oczekuje się, że akumulatory zmniejszą zużycie oleju napędowego na statku o 20%, a tym samym zmniejszą emisję CO2 o 1600 ton rocznie. Oprócz emisji, poziom hałasu i wibracji pod wodą jest również obniżony.

Od 2 września pasażerowie linii promowej Virtsu-Kuivastu między Muhu a lądem Estonii są obsługiwani przez prom TS Laevad Tõll.

Jaak Kaabel, prezes zarządu TS Laevad, zauważył, że modernizacja Tõll jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy przyjazności dla środowiska estońskiego sektora promowego, na którą firma zwracała większą uwagę w ostatnich latach.

- Od kilku lat pracujemy nad całkowitym wyeliminowaniem wykorzystywania paliw kopalnych na promach w rejonie Morza Väinameri i osiągnięciem celu zerowej emisji. Przekształcenie Tõll w pierwszy hybrydowy statek RoPax Estonii jest ważnym krokiem w tym kierunku - powiedział Kaabel, dodając, że jeśli rozwiązanie częściowo zasilane z baterii okaże się wydajne i uzasadnione, inne nowe statki firmy pójdą w jego ślady.

Gospodarka Morska
Port Tallin/Raul Mee
bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.