• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polacy wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil

ew

22.08.2020 13:15 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polacy wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil

Partnerzy portalu

Polacy wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil - GospodarkaMorska.pl
fot. Sailing Energy

Przemysław Miarczyński i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil. Regaty rozegrano w szwajcarskiej Silvaplanie i wzięli w nich udział najlepsi zawodnicy na świecie z różnych klas windsurfingowych, w tym gwiazdy olimpijskiej klasy RS:X i zawodowej klasy PWA.

Open Foil to klasa desek z hydroskrzydłami, które pozwalają zawodnikom unosić się nad wodą. Deski i żagle nie są monotypowe, ale zbliżone do siebie parametrami. Regaty w Szwajcarii trwały trzy dni a na starcie stanęło 143 zawodników i 29 zawodniczek, wśród nich 12-osobowa reprezentacja Polski. 

Przemysław Miarczyński od początku regat plasował się w ścisłej czołówce, a podium zaatakował ostatniego dnia przypływając w dwóch kończących zawody wyścigach na trzecim miejscu. Popularny „Pont”, który na igrzyskach w Londynie zdobył brązowy medal w klasie RS:X, dopisał do swojej bogatej kolekcji sukcesów, kolejny medal. Co ciekawe, sopocianin kilka lat temu oficjalnie zakończył karierę sportową i skupił się na pracy trenera męskiej kadry RS:X. Gdy jednak w windsurfingu pojawiły się hydroskrzydła, Przemek postanowił spróbować swoich sił i dzisiaj jest bezapelacyjnie czołowym zawodnikiem świata. A przypomnijmy, że w 2024 roku konkurencja ta będzie w programie igrzysk w Paryżu.

Dzisiaj praktycznie już cała kadra polskich windsurferów trenuje na deskach z hydroskrzysłem. Konkurencja RS:X znika po Tokio z programu igrzysk i zastępuje ją klasa IQFoil, nic zatem dziwnego, że każdy zawodnik już teraz stara się jak najwięcej pływać na desce z hydroskrzydłem. Efekty zobaczyliśmy w Silvaplanie. Przez długi czas na medal szansę miał Maciej Rutkowski (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu), jedyny Polak ścigający się z sukcesami w zawodowym cyklu PWA w konkurencji slalom, ale ostatecznie zakończył rywalizację na miejscu 4. Na 16 miejscu zawody ukończył Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), czwarty zawodnik ostatnich igrzysk olimpijskich w klasie RS:X. Kilka miejsc dalej, bo na 20 sklasyfikowany został Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski), kolejny kadrowicz z klasy RS:X. 34 miejsce zajął Michał Polak, który jednocześnie był trzeci w klasyfikacji młodzieżowców i drugi w kategorii juniorów do lat 19!

Wsród kobiet przez całe regaty świetnie pływała Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), która tylko jeden wyścig ukończyła poza pierwszą piątką. Duże szanse na medal miała też Zofia Klepacka (Legia Warszawa), ale ostatecznie skończyła regaty na czwartym miejscu, a tuż za nią sklasyfikowana została Karolina Lipińska (Sopocki Klub Żeglarski).

Wyniki tutaj:

https://foilworlds2020.formulawindsurfing.org/resu…/gold-men#

Dzisiaj na tym samym akwenie rozpoczynają się mistrzostwa Europy IQFoil. Wszyscy zawodnicy ścigać się będą na tym samym, jednolitym sprzęcie, który będzie też wykorzystany na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.