• <
nauta_2024

Zła wiadomość dla Rosji! Pod Morzem Czarnym znaleziono ogromne złoże gazu

ew

22.08.2020 13:22 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Zła wiadomość dla Rosji! Pod Morzem Czarnym znaleziono ogromne złoże gazu

Partnerzy portalu

Zła wiadomość dla Rosji! Pod Morzem Czarnym znaleziono ogromne złoże gazu  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w piątek odkrycie największego dotąd złoża gazu ziemnego pod Morzem Czarnym. Zapowiedział, że dzięki surowcowi Turcja wkrótce stanie się eksporterem energii netto.

Złoże położone jest ok. 100 mil morskich na północ od miasta Zonguldak w północno-wschodniej części kraju i zawierać ma 320 miliardów metrów sześciennych gazu. Jak notuje agencja AP, sektor, w którym znaleziono surowiec, znajduje się blisko miejsca, gdzie gaz znalazła także Rumunia. Erdogan ocenił, że możliwe są dalsze odkrycia.

Turecki prezydent zapowiedział, że nowo odkryte złoża zapoczątkują "nową erę" dla kraju i pozwolą mu wyzwolić się z uzależnienia od importowanych źródeł energii. W ubiegłym roku import energii kosztował kraj 41 mld dolarów. Wydobycie mogłoby się rozpocząć w 2023 r.

Do odkrycia doszło w czasie zwiększonych napięć między Turcją i Grecją oraz Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Śródziemnego, które Grecy i Cypryjczycy uznają za swoje. Napięcia zapoczątkowało wysłanie tureckiego statku badawczego w miejsce spodziewanych złóż.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.