• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Eksplozja w tureckim porcie Derince. Pył zbożowy powodem katastrofy

Partnerzy portalu

Fot. Twitter @WarMonitors

W tureckim porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do groźnej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia w strefie załadunku zboża na statki. Burmistrz miasta Kocaeli, Tahir Buyukakyn, potwierdził, że eksplozja uszkodziła aż 13 z 16 elewatorów zbożowych, a 12 osób zostało rannych w wyniku tego zdarzenia.

Według relacji tureckich mediów, wybuch miał miejsce w godzinach popołudniowych na statkach należących do Tureckiej Rady Zbożowej. Wstępne ustalenia gubernatora prowincji Kocaeli wskazują, że eksplozję spowodował pył zbożowy podczas procesu załadunku na jednym ze statków.

Lokalny polityk, Zeki Aygun, spekuluje, że przyczyną incydentu mogły być zaniedbania obsługi. Na miejscu prowadzone jest dochodzenie w celu ustalenia faktycznych przyczyn wypadku.

Władz prowincji Kocaeli informują, że 12 osób zostało rannych, w tym dwie osoby odniosły ciężkie obrażenia. Na szczęście, pod gruzami elewatorów nie znaleziono żadnych ofiar.

Wybuch był na tyle silny, że odczuwalny był nawet w pobliskim mieście Goljuk. Chmury dymu wydobywające się po eksplozji były widoczne z odległości wielu kilometrów. Na miejsce nadal przybywają strażacy i służby medyczne w celu wsparcia działań ratowniczych.

Zeki Aygun, który był świadkiem zdarzenia, opisał w mediach sytuację jako przerażającą. Początkowo wszyscy myśleli, że doszło do trzęsienia ziemi.

Śledztwo wciąż trwa, a lokalne władze apelują o zachowanie ostrożności w pobliżu miejsca wypadku. 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.