• <

Europejskie stocznie i producenci sprzętu chcą ochrony Unii Europejskiej w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa

Strona główna Stocznie, offshore Europejskie stocznie i producenci sprzętu chcą ochrony Unii Europejskiej w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa
Europejskie stocznie i producenci sprzętu chcą ochrony Unii Europejskiej w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa - GospodarkaMorska.pl

PMK

02.04.2020 Źródło: własne

Europejskie stocznie i producenci sprzętu morskiego wzywają Unię Europejską do ochrony sektora w obliczu zbliżającego się spadku popytu na określone typy statków, w tym wycieczkowców, pogłębiarek i morskich statków dostawczych.

Sektor stoczniowy został poważnie dotknięty przez wstrzymanie produkcji, tymczasowe zwolnienia, a także pojawiające się problemy z płynnością finansową. Ponadto zamówienia na nowe statki i ich modernizację są odraczane w czasie, gdy armatorzy podejmują środki mające na celu obniżenie kosztów.

- Europa ryzykuje utratą strategicznego sektora technologii morskich na rzecz Azji, podczas gdy europejskie stocznie i producenci sprzętu morskiego mają kluczowe znaczenie dla europejskiego zielonego porozumienia, europejskiej gospodarki i mobilności, europejskiej obrony, bezpieczeństwa i autonomii - powiedziała Kjersti Kleven, przewodnicząca SEA Europe.

- Taka strata spowodowałaby, że Europa byłaby całkowicie zależna od Azji w zakresie projektowania, budowy, naprawy, modernizacji i wyposażenia statków cywilnych, co miałoby katastrofalne skutki dla autonomii, obrony i bezpieczeństwa Europy, a także gospodarki morskiej i siły roboczej – dodała.

SEA Europe z zadowoleniem przyjęła niedawne inicjatywy Komisji Europejskiej w odpowiedzi na wybuch COVID-19, które mają na celu zminimalizować wpływ kryzysu na wszystkie sektory przemysłu europejskiego.

Stowarzyszenie wezwało jednak Komisję do wprowadzenia polityk sektorowych i wsparcia finansowego dostosowanego do szczególnych potrzeb europejskich stoczni i przemysłu wyposażenia morskiego, aby złagodzić poważne konsekwencje wybuchu COVID-19 i zabezpieczyć przetrwanie tego sektora.

Europejski sektor technologii morskich jest szczególnie wrażliwy, ponieważ jest w znacznym stopniu zorientowany na eksport i silnie uzależniony od globalnych trendów makroekonomicznych, wielkości handlu i nastrojów rynkowych.

Europejski przemysł stoczniowy będzie musiał się zmierzyć z faktem, że anulowane zostanie wiele zamówień na nowe statki wycieczkowe, gdyż ten sektor poniósł poważne straty finansowe z powodu ograniczeń w podróżowaniu i problemów zdrowotnych na jednostkach.

Stowarzyszenie uważa, że popyt na statki wycieczkowe i związany z nimi sprzęt morski nie zostanie przywrócony, dopóki armatorzy nie będą pewni warunków rynkowych, a pasażerowie odzyskają zaufanie do sytuacji finansowej i sanitarnej.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 56,19 $ baryłka  0,00% 23:56
 Cyna 21600,00 $ tona -0,94% 19 sty
 Cynk 2652,00 $ tona -0,45% 19 sty
 Aluminium 1951,00 $ tona -1,41% 19 sty
 Pallad 2373,75 $ uncja  0,22% 00:53
 Platyna 1135,80 $ uncja  -0,08% 00:53
 Srebro 26,03 $ uncja  0,12% 00:54
 Złoto 1869,80 $ uncja  -0,01% 00:53

Dziękujemy za wysłane grafiki.