• <
gryfia_70lat

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

03.08.2021 23:59 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Partnerzy portalu

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie - GospodarkaMorska.pl
fot. Mehr News Agency / Wikipedia

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.

HRW zasugerowała ONZ powołanie misji śledczej, by dokładnie zbadać postępowanie wysokich rangą urzędników państwowych w Libanie. Organizacja opublikowała 126-stronicowy raport, w którym wskazuje na liczne zaniedbania władz Libanu w materii bezpieczeństwa i zarządzania saletrą amonową, która wybuchła w porcie – od jej przybycia do portu aż do eksplozji. Według autorów raportu dziesiątki urzędników państwowych, celników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy zostali w dokumencie zidentyfikowani, było świadomych zagrożenia. Oskarżenia są oparte na wywiadach i oficjalnej korespondencji, z której części nigdy nie upubliczniono.

„Wiele osób popełniło kryminalne zaniedbania w zarządzaniu ładunkiem” – piszą autorzy. „Dowody wyraźnie sugerują, że niektórzy urzędnicy państwowi byli świadomi (ryzyka) śmierci, jaką może spowodować obecność azotanu amonu w porcie i milcząco akceptowali to ryzyko”. Według HRW pierwsze naruszenia nastąpiły już w momencie wpłynięcia ładunku do portu w Bejrucie na pokładzie statku Rhosus pływającego pod banderą Mołdawii, a płynącego z Gruzji. Autorzy dokumentu wskazują, że urzędnicy Departamentu Robót Publicznych i Transportu „świadomie przechowywali azotan amonu (…) wraz z materiałami łatwopalnymi lub wybuchowymi przez prawie sześć lat” nawet po uzyskaniu ekspertyz, które ostrzegały o niebezpieczeństwie.

Działacze Human Right Watch reasumują, że „zgodnie z prawem międzynarodowym (…) zaniechanie działania państwa przeciwko potencjalnym zagrożeniom dla życia ludzkiego jest naruszeniem prawa do życia”, w związku z czym eksplozję w świetle libańskiego prawa można potencjalnie traktować jako „morderstwo z premedytacją” lub „zabójstwo”.

4 sierpnia 2020 roku w porcie w Bejrucie eksplodowało kilkaset ton saletry amonowej. Wybuch był potężny i w jego efekcie zginęło 214 osób, a ponad 6500 zostało rannych. Saletra była składowana sześć lat w zniszczonym magazynie. Obecnie Liban przechodzi kryzys ekonomiczny i zmaga się z szalejącą inflacją, bezrobociem i brakiem żywności i paliwa. Połowa populacji kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. Oficjalne rządowe śledztwo na temat eksplozji nie zostało w żaden sposób podsumowane. Wybuch stał się w kraju symbolem trwającego od lat kryzysu politycznego i ekonomicznego.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.