• <

Wynik wyszukiwania - "liban" - Wiadomości

USA zaproponowały bojownikom Huti "zachęty" za odstąpienie od ataków na Morzu Czerwonym

Władze USA zaproponowały jemeńskim rebeliantom Huti "zachęty" w zamian za odstąpienie od ataków na statki na Morzu Czerwonym - podał portal wychodzącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gazety "The National", powołując się na źródła we władzach Jemenu.
25.04.2024

Cypr. 300 syryjskich migrantów próbowało na łodziach dostać się na Cypr

Cypryjska Straż Wybrzeża zatrzymała w odległości 80 kilometrów od wyspy trzy łodzie z nielegalnymi syryjskimi imigrantami - poinformowały we wtorek lokalne media.
17.04.2024

Royal Marines przygotowują ewakuację Brytyjczyków z Izraela. Padają porównania do Dunkierki

Brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem - podał w niedzielę dziennik "The Sun".
14.04.2024

Gangi w Haiti zajęły statek w porcie

Krytyczna sytuacja na Haiti, które od kilku miesięcy jest terroryzowane przez zbrojne gangi, odbija się także na żegludze. Porty są przejęte przez uzbrojonych przestępców. Ostatnio zajęli oni także statek z żywnością i porwali jego załogę.
10.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Święto Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Gdyńska jednostka obchodzi 22 rocznicę istnienia

Jednostka odpowiadająca za dowodzenie wydzielonymi komponentami sił morskich i stacjonująca w Gdyni obchodziła 2 kwietnia swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostki, na której odczytano postanowienie, decyzję oraz rozkazy o wyróżnieniach przyznanych przez prezydenta, Ministra Obrony Narodowej, dowódcę Operacyjnego RSZ oraz dowódcę COM-DKM.
04.04.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Huti ustrzelili frachtowiec. Załoga opuściła statek, może zatonąć

Frachtowiec pływający pod banderą Belize i zarejestrowany w Wielkiej Brytanii został zaatakowany w niedzielę u wybrzeży Jemenu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga bezpiecznie opuściła jednostkę.
19.02.2024

MFW: Wojna między Izraelem i Hamasem zagraża światowej gospodarce

Wojna między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy i ataki Huti w pobliżu Jemenu stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki – ostrzegła w poniedziałek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.
13.02.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Blinken: jeśli ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną, Huti muszą spotkać konsekwencje

Jeśli ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną, Hutich muszą spotkać konsekwencje - oświadczył w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken po rozmowach z przywódcami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.
08.01.2024

Przywódca Iranu polecił siłom zbrojnym unikać konfrontacji z armią USA. W tle konflikt na Morzu Czerwonym

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei polecił wojskowym dowódcom unikać bezpośredniej konfrontacji z USA na tle rosnących napięć i ryzyka szerszej wojny na Bliskim Wschodzie - podał w czwartek "New York Times". Według cytowanych przez gazetę oficjeli, zaangażowania w większy konflikt nie chce też libański Hezbollah.
04.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

USA wycofują dwa duże okręty z Morza Czerwonego

Dwa uniwersalne okręty desantowe-doki US Navy wysłane na Morze Czerwone w celu odstraszenia sprzymierzonych z Iranem rebeliantów Huti zostały skierowane na Morze Śródziemne. Towarzyszą temu kontrowersje wokół niedużego zaangażowania państw w misję pk. "Prosperity Guardian".
30.12.2023

Kolejny duży operator omija Morze Czerwone

Jeden z największych na świecie operatorów tankowców, Euronav, poinformował w poniedziałek, że po atakach jemeńskich bojowników Huti na statki wstrzymuje transport przez Morze Czerwone. Wcześniej tego dnia pocisk Huti trafił w norweski tankowiec Swan Atlantic, zaatakowano też kontenerowiec MSC Clara.
18.12.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Hezbollah ma rosyjskie pociski przeciwokrętowe, mogące zagrozić okrętom wojennym USA

Libański Hezbollah dysponuje pociskami przeciwokrętowymi, w tym rosyjskimi pociskami Jachont o zasięgu 300 km - podała agencja Reutera. Zwraca ona uwagę, że lider Hezbollahu Hasan Nasrallah sugerował, że jego ugrupowanie może zagrozić okrętom wojennym USA.
09.11.2023

Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy

Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy w połowie listopada - zapowiedział w czwartek francuski minister obrony Sebastien Lecornu.
02.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 1

Trwający od 7 października br. konflikt w Izraelu, będący efektem ataku sił palestyńskiego Hamasu ze Strefy Gazy, to efekt tlących się od lat napięć między dwoma narodami, skłóconymi na niwie politycznej, społecznej, kulturowej i religijnej. W efekcie rozpoczęła się regularna wojna, w trakcie której cierpi ludność cywilna po obu stronach, a walki toczą się w każdej domenie. Pierwszy raz od dawna na taką skalę zaangażowano tam siły morskie. Warto poznać, jakim potencjałem na morzu dysponuje Izrael.
26.10.2023

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Śródziemne. Będzie działać nieopodal Izraela

Opuszczając 20 października br. port wojenny w Wilhelmshaven jednostka Deutsche Marine FGS Baden-Württemberg (F222) będzie pierwszą typu F125, która weźmie udział w misji zagranicznej. Wraz z załogą Delta z 4. Eskadry Fregat na pokładzie weźmie udział w mandatowej misji zagranicznej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Moment wyruszenia pokrywa się w czasie z groźbą eskalacji konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
20.10.2023

Armia Izraela chce uderzyć na Strefę Gazy z "powietrza, morza i lądu"

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły, że kończą przygotowania do „znaczącej operacji lądowej” w Strefie Gazy. Wojsko planuje „poszerzenie ofensywy” oraz „atak z powietrza, morza i lądu” – przekazał w sobotę portal Times of Israel.
14.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Dzięki umowie zbożowej ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy 33 mln ton zbóż

Dzięki umowie zbożowej - od sierpnia 2022 roku, kiedy zaczęła obowiązywać - ponad tysiąc statków wywiozło z Ukrainy niemal 33 mln ton zbóż - wylicza w poniedziałek turecka agencja Anatolia.
17.07.2023

CMA CGM przejmuje udziały w hiszpańskich terminalach w celu rozszerzenia działalności regionalnej

Grupa CMA CGM ogłosiła, że przejmie udziały w dwóch terminalach w Hiszpanii, kontynuując deklarowaną strategię zwiększania inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia wzrostu swojej działalności w zakresie żeglugi i intermodalności. Dzięki inwestycjom w terminale znajdujące się w Walencji i Bilbao, grupa informuje, że będzie miała prawie 10,7 mln TEU pojemności w swoich operacjach terminalowych na obszarze Morza Śródziemnego.
09.06.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

TotalEnergies i ENI przekazały udziały Qatar Energies

Francuskie TotalEnergies i pochodząca z Włoch ENI przekazały wczoraj, że zakończyły przekazywanie udziałów w polu wydobywczym katarskiej energetycznej spółce QatarEnergy.
30.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Szwedzka korweta wraca z modernizacji

Korweta HMS Sundsvall wraca do służby w Svenska Marinen. Administracja ds. Materiałów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) przekazała jednostkę, kończąc prace modernizacyjne okrętów typu Göteborg.
14.12.2022

Premier Izraela: osiągnęliśmy z Libanem historyczne porozumienie w sprawie wspólnej granicy morskiej

Osiągnęliśmy z sąsiednim Libanem historyczne porozumienie w sprawie wspólnej granicy morskiej - powiedział we wtorek premier Izraela Jair Lapid.
11.10.2022

Do 71 wzrosła liczba ofiar czwartkowego wypadku łodzi u wybrzeży Syrii

Do 71 wzrosła liczba ofiar na skutek wywrócenia się u wybrzeża Syrii łodzi przewożącej migrantów z Libanu - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na libańskiego minustra transportu Alego Hamije.
23.09.2022

Co najmniej 34 migrantów utonęło u wybrzeży Syrii

U wybrzeży Syrii utonęło co najmniej 34 pasażerów łodzi przewożącej migrantów. Trwa akcja ratunkowa, w którą zaangażowali się także syryjscy rybacy - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media syryjskie.
22.09.2022

Izrael. Rząd planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy

Rząd Izraela planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy po tym, gdy produkcja surowca wzrosła o 22 proc. w pierwszej połowie roku – poinformowała w środę agencja Bloomberg.
24.08.2022

"Economist": spór Izraela z Libanem o złoża gazu może przerodzić się w wojnę

W regionie pełnym niekończącym się konfliktów może wybuchnąć wojna między Izraelem a Libanem, które spierają się o prawa do wydobycie podwodnych złóż gazu - informuje "Economist". Times of Israel podaje, że minister obrony Benny Ganc zapowiada, iż wojska izraelskie są "przygotowane na taki scenariusz".
22.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynął do portu Tartus w Syrii

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne zacumował we wtorek w porcie Tartus w Syrii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła i dane satelitarne.
16.08.2022

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.
07.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Ukraina wzywa do rozszerzenia umowy o transporcie zboża na inne produkty

Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale - informuje w piątek "Financial Times".
05.08.2022

W drugą rocznicę wybuchu w porcie w Bejrucie częściowo zawalił się uszkodzony wówczas silos

W porcie w stolicy Libanu - Bejrucie, gdzie dokładnie dwa lata temu doszło do eksplozji, w której zginęło blisko 220 osób, w czwartek częściowo zawalił się duży silos. Budowla została uszkodzona w wybuchu w 2020 r. W jej pobliżu odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.
04.08.2022

W Stambule zakończono inspekcję statku przewożącego ukraińską kukurydzę

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony.
03.08.2022

Tureckie media: statek z ukraińską kukurydzą przypłynął do Stambułu

Płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z ukraińską kukurydzą dotarł we wtorek wieczorem do Stambułu. W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu - podał turecki dziennik "Daily Sabah".
02.08.2022

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wpłynie do portu w Stambule we wtorek w nocy

Płynący z Odessy pierwszy od najazdu Rosji na Ukrainę statek z ukraińskim zbożem przybędzie do Stambułu we wtorek w nocy - podało tureckie Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
02.08.2022

Brytyjski resort obrony o ataku na kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Atak na jej kwaterę główną w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej Rosji to kolejny cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jest mało prawdopodobne, by mogła ona prowadzić wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.08.2022

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku, który stoi w porcie Libanie

Ukraiński sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku Laodicia, który w czwartek zadokował w porcie w libańskim Trypolisie - poinformowała w piątek ukraińska ambasada w Bejrucie. Kijów twierdzi, że na pokładzie jednostki znajduje się jęczmień i mąka, skradzione przez Rosjan na Ukrainie.
29.07.2022

Syryjski statek przywiózł do portu w Trypolisie zboże skradzione przez Rosjan

Objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libanu z ładunkiem jęczmienia i pszenicy - poinformowała w czwartek ukraińska ambasada w Bejrucie. Według niej zboże zostało skradzione przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy.
28.07.2022

Hezbollah: "Nikt" nie będzie wydobywał gazu ze stref morskich, jeśli Liban nie będzie w stanie tego zrobić

Szef potężnego ugrupowania zbrojnego Hezbollah ostrzegł w środę, że "nikt" nie będzie mógł działać na morskich polach naftowych i gazowych, jeśli Liban zostanie pozbawiony swoich "praw" do wydobywania z obszarów u własnych wybrzeży.
16.07.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Egipt odmówił obsługi rosyjskiego statku ze zbożem

Media podają, że Egipt odmówił obsługi rosyjskiego frachtowca załadowanego zbożem z Krymu.
10.05.2022

Liban. Wojskowy okręt zatopił łódź z blisko 60 migrantami; co najmniej sześć osób zginęło

W nocy z soboty na niedzielę u wybrzeży Libanu zatonęła łódź z blisko 60 migrantami na pokładzie; zginęło co najmniej sześć osób - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press za libańskimi państwowymi mediami. Według ocalałych rozbitków wypadek spowodowała libańska marynarka wojenna.
24.04.2022

Hiszpania. Zatrzymano oskarżonego o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r.

Hiszpańska policja zatrzymała na lotnisku w Madrycie obywatela Portugalii oskarżanego przez libański wymiar ścigania o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r. Wskutek tragedii zginęły 204 osoby, a 6500 zostało rannych.
22.04.2022

Statki CMA CGM ominą Odessę

Grupa CMA CGM poinformowała, że w związku z sytuacją na Ukrainie w regionie Morza Czarnego, mając na uwadze bezpieczeństwo załóg, jej statki w najbliższym czasie nie będą zawijać do Odessy.
24.02.2022

[WIDEO] Libański frachtowiec na mieliźnie w Grecji, wycieka paliwo

Płynący do Libii frachtowiec napotkał na greckich wodach ciężkie warunki, w wyniku czego osiadł na mieliźnie. Ze statku wycieka paliwo. Jednostka została uznana za straconą.
29.01.2022

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.
06.10.2021

Tankowce przewożą benzynę z Iranu do Libanu przez Syrię

Libański Hezbollah w odpowiedzi na tragiczne problemy energetyczne w kraju rozpoczął transport benzyny z Iranu. Tankowce są rozładowywane w Syrii.
29.09.2021

Pożar na transportowcu do przewozu zwierząt w Hiszpanii

Pożar na pokładzie transportowca do przewozu zwierząt pod banderą Togo został ugaszony. Do incydentu doszło w hiszpańskim porcie Tarragona.
11.08.2021

HRW oskarża Liban o zaniedbania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze Libanu o zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie, do jakiej doszło 4 sierpnia 2020 roku.
03.08.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Liban: Władze ogłosiły udaremnienie przemytu 4 ton haszyszu do Egiptu

Biuro prezydenta Libanu Michela Aouna ogłosiło w sobotę, że służbom udało się udaremnić przemyt 4 ton haszyszu z portu w Sydonie do egipskiej Aleksandrii. Sprawie nadano rozgłos w związku z embargiem na libańskie produkty rolne nałożonym przez Arabię Saudyjską.
24.05.2021

Izrael i Liban wznowiły negocjacje na temat morskiej granicy

Izrael i Liban wznowiły we wtorek, po kilku miesiącach, pośrednie rozmowy na temat spornej granicy między tymi państwami na Morzu Śródziemnym - poinformowała libańska agencja informacyjna ANI. Negocjacje odbywają się pod auspicjami Stanów Zjednoczonych i ONZ.
04.05.2021

Izraelski statek zaatakowany na wodach Zatoki Perskiej

Należący do izraelskiej firmy statek towarowy Hyperion został zaatakowany we wtorek w pobliżu portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformowały na Twitterze dwa proirańskie media z siedzibą w Libanie. Według nieoficjalnych informacji nikt nie zginął.
14.04.2021

Izrael: Iran ma związek z gigantycznym wyciekiem ropy na Morzu Śródziemnym

Iran jest powiązany z niedawnym wyciekiem na Morzu Śródziemnym ropy naftowej, który spowodował jedną z największych katastrof ekologicznych w historii Izraela - oświadczyła w środę izraelska minister ochrony środowiska Gila Gamliel. Dodała, że incydent ten jest przez Tel Awiw traktowany jako "akt terrorystyczny".
03.03.2021

IMO: 10 statków podejrzewanych jako źródło wycieku ropy w Izraelu

Dziesięć jednostek znajdowało się w pobliżu prawdopodobnej pozycji ogromnego wycieku ropy w Izraelu – poinformowała Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO). Są to ustalenia z obrazów satelitarnych i danych systemu informacji uwierzytelniających (AIS), dostarczone przez Służbę Wsparcia Morskiego EMSA.
01.03.2021

Wybuch w Bejrucie: czerwona nota Interpolu dla kapitana i właściciela statku, który przewoził chemikalia

Interpol wydał czerwoną notę dla kapitana i właściciela statku przewożącego chemikalia, które zniszczyły okolice portu w Bejrucie podczas sierpniowej eksplozji, zabijając 200 osób - podały libańskie media.
14.01.2021

Nie będzie zamknięcia granic wewnętrznych UE?

Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.
07.10.2020

Liban ściga kapitana i właściciela statku, który dostarczył do Bejrutu saletrę amonową

Liban zwrócił się do Interpolu o wydanie nakazów aresztowania rosyjskiego kapitana i właściciela statku Rhosus, który w 2013 roku przybył do portu w Bejrucie z ogromną ilością saletry amonowej. Statek nie ruszył w dalszy rejs, a na początku sierpnia br. materiał wybuchowy eksplodował, zabijając niemal 200 osób.
02.10.2020

Pożar w bejruckim porcie ugaszony

Libańscy strażacy i wojskowe śmigłowce ugasili dziś rano pozostałości po ogromnym pożarze w porcie w Bejrucie, do którego doszło wczoraj - zaledwie miesiąc po tym, gdy potężna eksplozja zdewastowała port i okolice.
11.09.2020

W porcie w Bejrucie wybuchł kolejny pożar

Dzisiaj w strefie bezcłowej portu w Bejrucie wybuchł pożar - podała armia libańska w oświadczeniu na Twitterze. Zapalił się „magazyn ropy i opon”
10.09.2020

CMA CGM mocno odbił się po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusem

Grupa transportu kontenerowego CMA CGM w piątek poinformowała o wyższych zyskach za drugi kwartał i powiedziała, że spodziewa się ponownej poprawy wyników w bieżącym kwartale, ponieważ sektor żeglugi szybko odzyskuje siły po zakłóceniach spowodowanych pandemią koronawirusa.
07.09.2020

Migracje spowodowane suszą będą się nasilać, nawet wewnątrz Europy

Migracje spowodowane efektami suszy mają miejsce nie tylko w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale też w obrębie Europy. Ruchy ludności związane z brakiem dostępu do wody będą się w kolejnych latach nasilać - przekonuje dr Karolina Sobczak-Szelc z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
07.09.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Linie kontenerowe wracają do Bejrutu, po tym jak tamtejszy terminal wznowił operacje

Linie kontenerowe znów zawijają do Bejrutu po zeszłotygodniowej eksplozji. Tamtejszy terminal nie został bowiem mocno uszkodzony.
13.08.2020

Straty po wybuchu w bejruckim porcie przekraczają 15 mld USD

Po gigantycznej eksplozji w portowej części Bejrutu, do której doszło 4 sierpnia, koszt strat przekracza 15 miliardów dolarów. Tak poinformował w dziś prezydent Libanu, Michel Aoun. Od piątku prokuratura będzie przesłuchiwać w tej sprawie polityków wyższego szczebla.
12.08.2020

Polscy ratownicy wcześniej wracają z Libanu z powodów bezpieczeństwa

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował w poniedziałek, że polska grupa poszukiwawczo-ratownicza wraca wcześniej z Bejrutu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
10.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Kraje Zatoki Perskiej przedłużają embargo ONZ m.in. na okręty dla Iranu

Sześć krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), podzielonej konfliktami wewnętrznymi, poparło przedłużenie oenzetowskiego embarga na broń nałożonego na Iran, na dwa miesiące przed jego wygaśnięciem.
10.08.2020

Grupa Hezbollah zaprzecza, że składowała broń w magazynach portu w Bejrucie

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah zaprzeczył w piątek twierdzeniom, jakoby wspierana przez Iran grupa składowała broń w porcie w Bejrucie i wezwał do przeprowadzenia sprawiedliwego i przejrzystego śledztwa w sprawie wtorkowej eksplozji.
08.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Urzędnicy portowi w areszcie domowym. Trwa ustalanie odpowiedzialnych za eksplozję w Libanie

Libański rząd zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym wszystkich urzędników portowych z Bejrutu, którzy od 2014 r. sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem i składowaniem towarów w porcie - poinformował Reuters, powołując się na źródła w rządzie.
05.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie

Tragiczne żniwa wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Bez dachu nad głową zostało do 300 tys. mieszkańców Bejrutu - poinformował w środę gubernator Bejrutu Marwan Abbud. W katastrofie zginęło ok. 100 osób, a 4 tys. zostało rannych. Szkody oceniono na ponad 3 mld USD.
05.08.2020

Ropa drożeje w reakcji na doniesienia z Bejrutu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po najdłuższej serii wzrostowej od 6 tygodni. Na rynku pojawiły się informacje o mocnym spadku amerykańskich zapasów ropy i obniżce rezerw benzyny - informują maklerzy.
05.08.2020

Przyczyną eksplozji w Bejrucie składowane w porcie chemikalia? (wideo)

2700 ton saletry amonowej znajdowało się w porcie w Bejrucie i stało się przyczyną potężnej eksplozji w której zginęło 70 osób, a ponad 3600 zostało rannych - podały libańskiej telewizji Al-Dżadid źródła związane ze służbami bezpieczeństwa.
04.08.2020

Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)

Ogromna eksplozja w pobliżu centrum Bejrutu zabiła co najmniej 70 osób, zraniła setki i wywołała falę uderzeniową w libańskiej stolicy, rozbijając okna i powodując zawalenie się balkonów mieszkań - podają świadkowie tragedii.
04.08.2020

Prezydent: chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii

Chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii; dlatego chcemy ambitnego europejskiego budżetu, który postawi na rozwój, na europejską spójność i realizację poważnych inwestycji infrastrukturalnych - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premierów V4.
03.07.2020

Trzy osoby porwane z tankowca u wybrzeży Nigerii

Trzej członkowie załogi zostali porwani z tankowca u ujścia rzeki Opobo. Sprawcom udało się wejść na pokład statku i porwać kapitana, głównego inżyniera i kucharza - prawdopodobnie wszyscy to obywatele Nigerii.
22.05.2020

Spór o zabytkowe obiekty z osmańskiego wraku między brytyjską firmą a władzami Cypru

Około 600 przedmiotów wydobytych ze znajdującego się na głębokości dwóch kilometrów wraku siedemnastowiecznego osmańskiego statku jest przedmiotem sporu między prywatną firmą brytyjską a władzami Republiki Cypryjskiej, które skonfiskowały znaleziska.
04.05.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi d
30.03.2020

Niemcy wstrzymują motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec wstrzymało od wtorku motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców z innych państw - podały w środę niemieckie media, cytując rzecznika tego resortu.
18.03.2020

GIS nie zaleca podróży do Chin, Korei Płd., Włoch, Iranu, Japonii, części obszarów Francji i Niemiec

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróży do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii oraz do części departamentów we Francji i do Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech w związku z zachorowaniami na COVID-19 w tych krajach.
07.03.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ceny ropy w USA rosną po mocnej zniżce w czasie poniedziałkowej sesji. Inwestorzy starają się ocenić ekonomiczne konsekwencje epidemii koronawirusa na świecie - informują maklerzy.
25.02.2020

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Zakończył się załadunek na statek pojazdów wojskowych na misję w Libanie

W poniedziałek zakończył się w szczecińskim porcie załadunek na statek pojazdów wojskowych, które zostaną przetransportowane w rejon misji ONZ w Libanie.
21.10.2019

Szczecin: W porcie rozpoczął się załadunek wojskowych pojazdów na statek do Libanu

13 Rosomaków, 7 Hummerów i 15 specjalistycznych pojazdów zabezpieczenia na wyposażeniu polskiej armii, zostanie przewiezionych statkiem w rejon misji w Libanie. Załadunek z Nabrzeża Czeskiego w Porcie Szczecin rozpoczął się w nocy z niedzieli na poniedziałek.
21.10.2019

Prezydent: Podwyżki dla żołnierzy zawodowych od 1 stycznia przyszłego roku

Od przyszłego roku przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wraz z dodatkami zwiększy się o 576 zł - powiedział we wtorek na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
08.10.2019

Iran nie wyklucza wojny, a na B.Wschodzie więcej sił USA - na rynkach ropy robi się nerwowo

Iran nie wyklucza wojny, a Stany Zjednoczone zapowiadają wysłanie dodatkowych sił na B.Wschód - na rynkach ropy robi się nerwowo - podają maklerzy.
23.09.2019

Rijad odpowiednio zareaguje, jeśli śledztwo wykaże, że za ataki odpowiada Iran

Arabia Saudyjska podejmie odpowiednie kroki w reakcji na atak na jej obiekty naftowe, jeśli śledztwo potwierdzi, że jest za nie odpowiedzialny Iran - powiedział w sobotę wysoki rangą urzędnik w Rijadzie. Teheran twierdzi, że "jest gotów na każdy scenariusz".
22.09.2019

Amerykańskie ministerstwo skarbu wciągnęło na czarną listę tankowiec Adrian Darya

Amerykańskie ministerstwo skarbu wpisało w piątek na swoją czarną listę irański tankowiec Adrian Darya, który płynie w kierunku wód terytorialnych Libanu. USA domagają się zatrzymania statku, który przez półtora miesiąca był przetrzymywany przez Wielką Brytanię u wybrzeży Gibraltaru.
31.08.2019

Szefowie MSZ Polski i Hiszpanii o współpracy dwustronnej i przyszłości UE

O współpracy dwustronnej, m.in. w dziedzinie obronności, handlu, inwestycji, kultury i nauki oraz o przyszłości Unii Europejskiej, m.in. brexicie rozmawiali w piątek w Warszawie szefowie polskiego i hiszpańskiego MSZ: Jacek Czaputowicz i Josep Borrell.
30.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec zmierza nie do Libanu, a na wody libańskie

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu w piątek uściślił swoją wcześniejszą wypowiedź, podkreślając, że irański tankowiec Adrian Darya, którego zatrzymania domagają się USA, kieruje się na wody terytorialne Libanu, a nie do któregoś z portów w tym kraju.
30.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec, który chcą zatrzymać Amerykanie, zmierza do Libanu

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w piątek, że wyładowany ropą naftową irański tankowiec Adrian Darya, który obecnie płynie po Morzu Śródziemnym na południe od Turcji i którego zatrzymania domagają się USA, zmierza do Libanu.
30.08.2019

Niemcy/„Sueddeutsche Zeitung”: Kryzys irański ujawnia słabość Europy

Niemiecka prasa komentuje w środę odmowę przez RFN udziału w misji wojskowej u boku USA w cieśninie Ormuz. "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że Europa nie jest jednak w stanie zaproponować żadnej alternatywy i to obnaża jej słabość.
31.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Arabia Saudyjska: Atak dronów na przepompownie ropy naftowej

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej obsługujące rurociąg Wschód-Zachód zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.
14.05.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

A. Saudyjska: dwa tankowce uszkodzone w akcie sabotażu u wybrzeży ZEA

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował w poniedziałek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.
13.05.2019

USA skierują kolejny okręt wojenny na Bliski Wschód

Stany Zjednoczone rozmieszczą baterię rakiet Patriot na Bliskim Wschodzie i skierują tam kolejny okręt wojenny, by "móc odpowiednio reagować na zagrożenia ze strony Iranu" - poinformował w piątek Pentagon.
11.05.2019

USA skierowały grupę uderzeniową okrętów i bombowce na Bliski Wschód

USA skierowały grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem "Abraham Lincoln" i eskadrę bombowców na Bliski Wschód jako ostrzeżenie dla Iranu - poinformował w niedzielę doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.
06.05.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Kontener z kradzionymi częściami do luksusowych aut w porcie w Rotterdamie

Dolnośląscy policjanci we współpracy z niemieckim funkcjonariuszami przejęli w Rotterdamie w Holandii kontener z kradzionymi częściami do luksusowych aut. To kolejny etap działań policji, związanych z rozbiciem międzynarodowej grupy przestępczej kradnącej samochody.
03.01.2019

Gen. Piotrowski: Od 1 lutego do 30 czerwca 2019 r. misja PKW Puławski 2019

Planowany termin dołączenia Polski do misji pokojowej ONZ w Libanie to listopad 2019 r. - poinformował w czwartek dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
13.12.2018

Silny wiatr i wysokie fale zepchnęły go prosto na skały. Masowiec utknął na mieliźnie (wideo)

Rio w tarapatach. Masowiec utknął na skalistym wybrzeżu Zatoki Cemeskiej w okolicach Noworosyjska w Rosji. Załoga jest bezpieczna, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiają ściągnięcie statku z mielizny.
13.12.2018

Agility Logistics organizuje transporty morskie dla branży kosmetycznej i perfumeryjnej

Agility Logistics, polski oddział Agility, globalnego dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia ofertę skierowaną do firm z branży kosmetycznej i perfumeryjnej. Teraz, oprócz frachtu morskiego, klienci mogą korzystać z ekspresowych usług lotniczych oraz transportów specjalnych. W ostatnim czasie spedytorzy Agility zorganizowali dwa ciekawe transporty kosmetyków: drogą morską do Libanu i lotniczym cargo do Hongkongu.
30.11.2018

Olbrzymi barko-ponton zniknął z centrum Gdyni. Wiemy, co się z nim stało (foto)

Przez kilka lat zdążył już na dobre wpisać się w krajobraz Gdyni. Aż do wczoraj. Mowa o olbrzymim barko-pontonie, który „bezrobotny” cumował przy pirsie Dalmoru. We wtorek barkę morskę DN143 typu heavy-lift wyholowano z gdyńskiego portu. Trafi do Turcji, gdzie zostanie przekształcona w pływającą elektrownię.
21.11.2018

Turcja zacznie poszukiwania ropy i gazu na Morzu Śródziemnym

Turecki statek wiertniczy rozpocznie w środę poszukiwania ropy i gazu na Morzu Śródziemnym - oznajmił we wtorek minister energetyki i bogactw naturalnych Turcji Fatih Donmez. Działania te mogą prowadzić do napięć w stosunkach z Cyprem i Grecją.
30.10.2018

Czaputowicz z Bassilem o współpracy gospodarczej z Libanem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

Współpraca dwustronna dot. gospodarki, pomocy rozwojowej i ochrony zabytków, a także wojna w Syrii i stan bliskowschodniego procesu pokojowego były tematami piątkowego spotkania w Warszawie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych i emigrantów Libanu Gebrana Bassila.
27.10.2018

Iran zwiększa zasięg pocisków przeciwokrętowych

Iran zwiększył zasięg swoich pocisków balistycznych typu ziemia-woda do 700 kilometrów - poinformował we wtorek wysoki rangą irański wojskowy.
16.10.2018

Coraz większe zaangażowanie Chin w Syrii, ale nie militarne

Chiny planują włączyć Syrię w swój projekt nowego jedwabnego szlaku i deklarują coraz większe zaangażowanie w odbudowę tego kraju, ale wykluczają zaangażowanie militarne. Aktywność Chin w Syrii jest wyzwaniem dla USA, a pośrednio również Rosji.
20.08.2018

10 starych czołgów zatopionych w Morzu Śródziemnym. Stworzą podwodny park w Libanie (wideo)

Jak poinformowała agencja prasowa AFP, libańscy ekolodzy zatopili w sobotę 10 starych czołgów i pojazdów pancernych w Morzu Śródziemnym. Ma to stanowić próbę przyciągnięcia nurków i stworzenia nowych siedlisk dla organizmów morskich/
31.07.2018

Chiny: Prezydent Xi obiecał 20 mld USD na pożyczki i pomoc dla krajów arabskich

Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił we wtorek, że przeznaczy ponad 20 mld USD na pożyczki i pomoc humanitarną dla krajów arabskich. Komentatorzy oceniają to jako próbę wzmocnienia wpływów ChRL w regionie, który zaspokaja znaczną część jej potrzeb energetycznych.
11.07.2018

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii

Zaanektowany przez Rosję Krym eksportuje coraz więcej zboża do Syrii - podaje Reuters. Agencja ocenia, że tym sposobem półwysep znalazł rynek zbytu po objęciu zachodnimi sankcjami, a przywódca opanowanej wojną Syrii Baszar el-Asad ma pewne źródło dostaw.
23.06.2018

Papież: należy przyjmować tylu migrantów, ilu można - z rozwagą

Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom, że należy przyjmować tylu migrantów, ilu można - "z cnotą rozwagi". Papież mówił o tym dziennikarzom podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Genewy do Rzymu.
22.06.2018

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.
30.05.2018

PGNiG wstępnie analizuje możliwość wydobycia gazu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego

PGNiG wstępnie analizuje możliwość wydobycia gazu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego - podało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.
04.05.2018

Syria: Rosyjskie okręty wypłynęły z bazy w porcie Tartus

Rosyjskie okręty "dla własnego bezpieczeństwa" opuściły bazę morską w syryjskim porcie Tartus - poinformował szef komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji Władimir Szamanow, cytowany przez agencję Interfax.
12.04.2018

Woźniak: PGNiG zainteresowane Lewantem, ale priorytetem rynek wewnętrzny

Wschodnia część Morza Śródziemnego jest dla nas interesująca, ale w pierwszej kolejności zajmujemy się rynkiem wewnętrznym - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. W czasie wizyty w Libanie premier Mateusz Morawiecki wspominał o możliwościach współpracy ws. gazu.
21.02.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Morawiecki w Libanie m.in. o rozwijaniu współpracy w zakresie transportu gazu

Przekazanie 10 mln dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie zadeklarował w rozmowie z PAP przebywający z wizytą w Bejrucie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.
13.02.2018

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Libanie

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Libanie, gdzie spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Michelem Naimem Aounem oraz premierem Saadem Haririm. Szef polskiego rządu ma ogłosić projekty, które będą realizowane wspólnie z Libanem.
12.02.2018

Dworczyk: W najbliższy poniedziałek premier uda się z wizytą do Libanu

W najbliższy poniedziałek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zostaną omówione m.in. problemy związane z pomocą dla uchodźców, a także ogłoszone projekty, które będą realizowane wspólnie z Libanem.
10.02.2018

Izrael/Minister: Libański przetarg na poszukiwanie gazu – prowokacyjny

Ogłoszony przez Bejrut przetarg na poszukiwanie gazu i ropy w akwenie, do którego prawa rości sobie Izrael i Liban, jest "bardzo prowokacyjny" - ocenił w środę minister obrony Izraela Awigdor Lieberman. Wezwał międzynarodowe firmy, by w nim nie uczestniczyły.
31.01.2018

Australijskie władze udaremniły przemyt 1280 kg kokainy

W Australii przejęto w porcie w Sydney 1,28 tony kokainy wartej ok. 0,5 mln dolarów australijskich (0,4 mln USD) - poinformowała w czwartek miejscowa policja. Narkotyk trafił do australijskiego portu z Chin w ponad 2500 prefabrykowanych elementach stalowych.
18.01.2018

Irak zamierza zbudować sieć rurociągów obejmujących całe terytorium kraju

Władze Iraku zamierzają zbudować rurociągi, które obejmą swym zasięgiem całe terytorium kraju, by zmniejszyć w ten sposób ryzyko związane z transportem irackiego surowca tankowcami - oświadczył w sobotę minister ds. ropy naftowej Dżabbar Ali Husajn al-Luajbi.
17.12.2017

CBOS: 97 proc.: Kobieta może wykonywać pracę równie dobrze jak mężczyzna

97 proc. Polaków uważa, że kobieta o podobnych kwalifikacjach może wykonywać pracę równie dobrze jak mężczyzna. Jednocześnie 50 proc. uważa, że dla kobiety ważniejsze jest małżeństwo niż kariera - wynika z sondażu CBOS dot. stosunku do równouprawnienia płci.
27.11.2017

Straż graniczna: z Rosji przemycono łodzią ponad 70 osób

Kanałem wodnym przez granicę z Rosją nielegalnie przetransportowano do Finlandii kilkudziesięciu imigrantów pochodzących głównie z Bliskiego Wschodu. O przemyt podejrzewana jest międzynarodowa grupa przestępcza kierowana z Rosji - podała fińska straż graniczna.
27.10.2017

Bezpieczeństwo i współpraca w regionie Morza Śródziemnego tematem konferencji OBWE w Palermo

- Nie powinniśmy traktować czasowej poprawy sytuacji, jako czegoś stałego, niezmiennego. Jak pokazuje czas, najskuteczniejszymi sposobami rozwiązywania problemu nielegalnej migracji okazały się być te, które leczą jej przyczyny - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas konferencji OBWE poświęconej bezpieczeństwu i współpracy w regionie Morza Śródziemnego w zakresie problematyki migracji, która odbyła się w Palermo na Sycylii.
25.10.2017

Wąsik: Należy wzmocnić granice UE, a uchodźców odsyłać

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik uważa, że uchodźcy, którzy przybywają przez Morze Śródziemne do Europy, powinni być odsyłani. Jego zdaniem należy bardzo wzmocnić granice Unii Europejskiej.
30.05.2017

Międzynarodowe warsztaty w Promotechu

Dystrybutorzy z kilkunastu krajów świata i z Polski uczestniczyli w warsztatach w białostockim Promotechu. Przez kilka dni poznawali tajniki dużych maszyn do automatyzacji procesów cięcia i spawania.
10.04.2017

Wiceminister GMiŻŚ przeprasza za „Araby i inne dziwne talibany”

Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przeprosił za swoją wypowiedź o „Arabach i innych dziwnych talibanach”. Słowa te padły podczas czwartkowego posiedzenia jednej z sejmowych komisji.
02.12.2016

„Morze Śródziemne nie może być morzem niczyim”

Morze Śródziemne nie może stać się “morzem niczyim”, za które nikt nie bierze odpowiedzialności - mówił szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni, otwierając w czwartek w Rzymie forum MED - Dialogi Śródziemnomorskie na temat sytuacji i bezpieczeństwa w tym rejonie.
01.12.2016

Niemiecka marynarka wojenna ma otrzymać pięć nowych korwet

Ze względu na swe nowe zadania marynarka wojenna Niemiec (Deutsche Marine) ma w najbliższych latach otrzymać pięć nowych korwet za łącznie 1,5 mld euro - poinformowały w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i tygodnik "Welt am Sonntag".
14.10.2016

ICMPD otwiera Centrum Koordynacji i Współpracy ds. Migracji w Regionie Morza Śródziemnego

Otwarcie Centrum na Malcie potwierdza wagę, jaką organizacja przykłada do pełnionej przez nią roli najważniejszego podmiotu w obszarze zarządzania migracją.
25.05.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.