• <
Famor_1100x200_2022

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

ew

30.03.2020 14:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.   

"W ramach realizacji działań związanych z edukacją branżową, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje się diagnozowaniem potrzeb zarówno naszych inwestorów, jak i szkół. Wymogi przemysłu 4.0. stawiają przed młodymi ludźmi zadanie, żeby potrafili obsługiwać nowoczesne maszyny obecne na hali produkcyjnej i nie tylko. Stąd pomysł na stworzenie Centrum" - mówi Monika Kurska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Regularne zajęcia w Centrum rozpoczęły się we wrześniu. Powołane Centrum ściśle współpracuje ze szkołą Conradinum, gdzie od września został uruchomiony nowy kierunek Technik mechatronik – z innowacją programowanie robotów. Z tą szkoła w styczniu 2019 roku PSSE podpisała umowę o współpracy, która ma na celu m.in.  dopasowywanie kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Jak mówi Gracjan Papierkiewicz, nauczyciel w Szkole Okrętowej i Technicznej CONRADINUM: "Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Oprócz zaangażowania w edukację czyli zorganizowanie cyklicznych zajęć w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, PSSE pomogło nam między innymi wyposażyć pracownię chłodnictwa i klimatyzacji".

W ramach zajęć uczniowie poznają budowę i działanie ramienia robota, jego sterownika oraz podstawy kinematyki ruchu. Maja również okazję zobaczyć możliwości zrobotyzowanych narzędzi do zastosowań przemysłowych: kurs pisania prostych programów pozwalających na poruszanie ramieniem po wybranej trajektorii,  symulację spawania na taśmie montażowej, przykład ruchu z dużą prędkością i precyzją. Na koniec zajęć, mogą spróbować samodzielnie sterować robotem.

Taka forma nauki zdecydowanie przypadła do gustu słuchaczom. Jak przyznaje Julia Wandowska, uczennica III klasy AT w Szkole Okrętowej i Technicznej CONRADINUM: "Przede wszystkim, tego tupu warsztaty bardzo rozwijają. Przyznam szczerze, że temat zainteresował mnie na tyle, że zaczęłam myśleć o studiach związanych z robotyką i automatyką. To było bardzo fajne przeżycie i mam nadzieję, że takich warsztatów będzie więcej. To łatwy sposób na zdobycie dużej dawki wiedzy."

"Pracujemy tu na industrialnych drukarkach 3D charakteryzujących się bardzo wysoką dokładnością - do 0,02 mm. To bardzo zawężony zakres. Wykorzystywany tutaj druk jest później stosowany np. do maszyn, które potrzebują dodatkowych mechanizmów czy oświetlenia".- dodaje Marek Kupis, uczeń III klasy AT w Szkole Okrętowej i Technicznej CONRADINUM.

Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej na Wyspie Ostrów w Gdańsku, gdzie obecnie trwa proces rewitalizacji i przygotowania terenu do produkcji przemysłowej w branży stoczniowej. Ośrodek szkoleniowy, tworzony na potrzeby przemysłu stoczniowego i innych inwestorów ulokowanych na tym terenie, to element projektu rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych.  Jego celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i  wykwalifikowane kadry.

Zajęcia w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych prowadzone są przez pasjonatów z gdańskiego software house'a Delivr. Jak powiedział nam Marek Liban, prezes Delivr: "Nasza firma tworzy aplikacje, które oszczędzają klientom czas i pieniądze oraz pozwalają niwelować wiele ryzyk. Są to symulatory szkoleniowe oparte o technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Inżynier, który pomógł nam przy naszym najbardziej innowacyjnym projekcie, którym jest symulator maszyn portowych, prowadzi w Centrum zajęcia z programowania robotów, które bardzo spodobały sie uczniom".

Delivr współpracuje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną nad kolejnym, ambitnym projektem. Jak zdradza Przemysław Sztandera, prezes PSSE: "Chcielibyśmy wspólnie zbudowac pierwszy polski symulator spawalniczy z wykorzystaniem rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości. Pozwoliłoby to otworzyć w szkołach zawodowych pracownie spawalnicze wyposażone w tego rodzaju symulatory i kształcić wysoko wykwalifikowanych spawaczy, których na rynku brakuje".

Jak dodaje Sztandera: "Mamy spore zainteresowanie, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Planują one często zakup robotów i wykorzystanie ich w procesach produkcyjnych, które prowadzą. My przekonujemy ich, żeby przed podjęciem decyzji zakupu konkretnego urządzenia, zobaczyli jak się tego robota programuje. Zabiegamy obecnie o środki dotacyjne, żeby takie szkolenia nie były dla przedsiębiorców zbyt drogie. Poza tym, planujemy też tygodniowe kursy komercyjne z programowania robotów przemysłowych, skierowane szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw . Mamy nadzieję, że ruszą już za kilka tygodni".

To nie jedyne działanie PSSE w zakresie wzmacniania kształcenia branżowego dla branży morskiej. W 2017 roku Strefa utworzyła klasę patronacką w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Objęła patronatem klasę w Szkole Branżowej I stopnia w zawodzie – monter kadłubów jednostek pływających. W ramach patronatu funduje dla najlepszych pięciu uczniów stypendia, płatne wakacyjne staże w firmach na terenie dawnej toczni Gdynia, a także wyjazd na targi związane z branżą stoczniową i dodatkowe kursy zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy. Te wszystkie działania mają sprawić, że uczeń po opuszczeniu szkoły będzie odpowiednio przygotowany do podjęcia zatrudniania.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.