• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gangi w Haiti zajęły statek w porcie

Partnerzy portalu

Fot. Police Nationale d'Haiti

Krytyczna sytuacja na Haiti, które od kilku miesięcy jest terroryzowane przez zbrojne gangi, odbija się także na żegludze. Porty są przejęte przez uzbrojonych przestępców. Ostatnio zajęli oni także statek z żywnością i porwali jego załogę.

Lokalne media podały, że w zeszłym tygodniu członkowie gangów o nazwach 5 Seconds i Taliban (bez związku z afgańskimi talibami) zajęli frachtowiec Magalie w terminalu Varreux w porcie w stolicy kraju Port-Au-Prince. Statek przewoził ryż, stanowiący podstawę pożywienia Haitańczyków. Przestępcy pojmali wszystkich członków załogi.

Haitańska policja podjęła próbę odbicia jednostki i załogantów z rąk przestępców. Doszło do strzelaniny, która trwała pięć godzin. Rannych zostało dwóch funkcjonariuszy, zastrzelona została nieokreślona liczba członków gangu. Niemniej jednak pozostałym udało się uciec najprawdopodobniej wraz z zakładnikami. Gangi przejęły także „jedną szóstą ładunku”. Statek został jednak odbity z ich rąk.

Gangi już wcześniej atakowały port w Port-Au-Prince. Wcześniej dochodziło m.in. do odcięcia terminalu Varreux od zasilania, na krótko przejęty został także największy terminal kontenerowy w kraju, co jednak wystarczyło do jego splądrowania. Część przewoźników wycofała się z zawijania do Port-Au-Prince.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.