• <

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej

Dodano: 30.03.2020

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.   

"W ramach realizacji działań związanych z edukacją branżową, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje się diagnozowaniem potrzeb zarówno naszych inwestorów, jak i szkół. Wymogi przemysłu 4.0. stawiają przed młodymi ludźmi zadanie, żeby potrafili obsługiwać nowoczesne maszyny obecne na hali produkcyjnej i nie tylko. Stąd pomysł na stworzenie Centrum" - mówi Monika Kurska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Regularne zajęcia w Centrum rozpoczęły się we wrześniu. Powołane Centrum ściśle współpracuje ze szkołą Conradinum, gdzie od września został uruchomiony nowy kierunek Technik mechatronik – z innowacją programowanie robotów. Z tą szkoła w styczniu 2019 roku PSSE podpisała umowę o współpracy, która ma na celu m.in.  dopasowywanie kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Jak mówi Gracjan Papierkiewicz, nauczyciel w Szkole Okrętowej i Technicznej CONRADINUM: "Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Oprócz zaangażowania w edukację czyli zorganizowanie cyklicznych zajęć w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, PSSE pomogło nam między innymi wyposażyć pracownię chłodnictwa i klimatyzacji".

W ramach zajęć uczniowie poznają budowę i działanie ramienia robota, jego sterownika oraz podstawy kinematyki ruchu. Maja również okazję zobaczyć możliwości zrobotyzowanych narzędzi do zastosowań przemysłowych: kurs pisania prostych programów pozwalających na poruszanie ramieniem po wybranej trajektorii,  symulację spawania na taśmie montażowej, przykład ruchu z dużą prędkością i precyzją. Na koniec zajęć, mogą spróbować samodzielnie sterować robotem.

Taka forma nauki zdecydowanie przypadła do gustu słuchaczom. Jak przyznaje Julia Wandowska, uczennica III klasy AT w Szkole Okrętowej i Technicznej CONRADINUM: "Przede wszystkim, tego tupu warsztaty bardzo rozwijają. Przyznam szczerze, że temat zainteresował mnie na tyle, że zaczęłam myśleć o studiach związanych z robotyką i automatyką. To było bardzo fajne przeżycie i mam nadzieję, że takich warsztatów będzie więcej. To łatwy sposób na zdobycie dużej dawki wiedzy."

"Pracujemy tu na industrialnych drukarkach 3D charakteryzujących się bardzo wysoką dokładnością - do 0,02 mm. To bardzo zawężony zakres. Wykorzystywany tutaj druk jest później stosowany np. do maszyn, które potrzebują dodatkowych mechanizmów czy oświetlenia".- dodaje Marek Kupis, uczeń III klasy AT w Szkole Okrętowej i Technicznej CONRADINUM.

Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej na Wyspie Ostrów w Gdańsku, gdzie obecnie trwa proces rewitalizacji i przygotowania terenu do produkcji przemysłowej w branży stoczniowej. Ośrodek szkoleniowy, tworzony na potrzeby przemysłu stoczniowego i innych inwestorów ulokowanych na tym terenie, to element projektu rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych.  Jego celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i  wykwalifikowane kadry.

Zajęcia w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych prowadzone są przez pasjonatów z gdańskiego software house'a Delivr. Jak powiedział nam Marek Liban, prezes Delivr: "Nasza firma tworzy aplikacje, które oszczędzają klientom czas i pieniądze oraz pozwalają niwelować wiele ryzyk. Są to symulatory szkoleniowe oparte o technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Inżynier, który pomógł nam przy naszym najbardziej innowacyjnym projekcie, którym jest symulator maszyn portowych, prowadzi w Centrum zajęcia z programowania robotów, które bardzo spodobały sie uczniom".

Delivr współpracuje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną nad kolejnym, ambitnym projektem. Jak zdradza Przemysław Sztandera, prezes PSSE: "Chcielibyśmy wspólnie zbudowac pierwszy polski symulator spawalniczy z wykorzystaniem rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości. Pozwoliłoby to otworzyć w szkołach zawodowych pracownie spawalnicze wyposażone w tego rodzaju symulatory i kształcić wysoko wykwalifikowanych spawaczy, których na rynku brakuje".

Jak dodaje Sztandera: "Mamy spore zainteresowanie, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Planują one często zakup robotów i wykorzystanie ich w procesach produkcyjnych, które prowadzą. My przekonujemy ich, żeby przed podjęciem decyzji zakupu konkretnego urządzenia, zobaczyli jak się tego robota programuje. Zabiegamy obecnie o środki dotacyjne, żeby takie szkolenia nie były dla przedsiębiorców zbyt drogie. Poza tym, planujemy też tygodniowe kursy komercyjne z programowania robotów przemysłowych, skierowane szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw . Mamy nadzieję, że ruszą już za kilka tygodni".

To nie jedyne działanie PSSE w zakresie wzmacniania kształcenia branżowego dla branży morskiej. W 2017 roku Strefa utworzyła klasę patronacką w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Objęła patronatem klasę w Szkole Branżowej I stopnia w zawodzie – monter kadłubów jednostek pływających. W ramach patronatu funduje dla najlepszych pięciu uczniów stypendia, płatne wakacyjne staże w firmach na terenie dawnej toczni Gdynia, a także wyjazd na targi związane z branżą stoczniową i dodatkowe kursy zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy. Te wszystkie działania mają sprawić, że uczeń po opuszczeniu szkoły będzie odpowiednio przygotowany do podjęcia zatrudniania.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.