• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

gm

01.08.2022 13:24 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

Partnerzy portalu

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.

"Sekretarz generalny ma nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu statków handlowych pływających zgodnie z podpisaną inicjatywą, i że przyniesie to bardzo potrzebną stabilizację i ulgę dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w najbardziej delikatnych kontekstach humanitarnych" - napisano w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Statek Razoni pod banderą Sierra Leone wypłynął z ukraińskiego portu w poniedziałek. To pierwszy rejs handlowy od początku rosyjskiej inwazji, która zablokowała żeglugę przez Morze Czarne pięć miesięcy temu. Rejsy stały się na powrót możliwe po tym, jak Turcja i ONZ wynegocjowały w zeszłym miesiącu umowę między Rosją a Ukrainą o eksporcie zboża z ukraińskich portów.

Światowy Program Żywnościowy, jedna z agencji ONZ, planuje również zakup, załadunek i wysyłkę 30 tys. ton pszenicy z Ukrainy statkiem czarterowanym przez organizację. Więcej szczegółów tej akcji ma zostać podane w najbliższych dniach - poinformowano w oświadczeniu.


bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
zboże, ukraina, onz

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.