• <

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

gm

07.08.2022 09:46 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi

Partnerzy portalu

Niemieckie media: opóźnia się przybycie do Libanu pierwszego statku z ukraińskimi produktami rolnymi - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cengiz Tokgöz / VesselFinder

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media.

Niemiecka agencja DPA poinformowała w niedzielę, że opóźni się planowane przybycie do Libanu masowca Razoni, na pokładzie którego znajdują się ukraińskie produkty rolne.

Z kolei niemiecka telewizja publiczna ARD w sobotę wieczorem podała, że odwołane zostało planowane na niedzielę przybycie tego statku do Trypolisu.

Niemieckie media przytoczyły informację państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji portu w Trypolisie, podała, że frachtowiec zmienił swoją trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.

Razoni pomyślnie przepłynął przez korytarz czarnomorski uzgodniony między walczącymi stronami i po przejściu inspekcji w Bosforze przeprowadzonej przez ekspertów tureckich i rosyjskich udał się w dalszą podróż do Libanu.

Jednostka pływająca pod banderą Sierra Leone opuściła w poniedziałek port w Odessie, na podstawie umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż. Jest to pierwsza jednostka, przewożąca taki ładunek od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Na jego pokładzie znajduje się 26 tys. ton kukurydzy.

W sobotę wieczorem drugi frachtowiec z 33.000 tonami kukurydzy został przepuszczony przez cieśninę Bosfor.

Dwa kolejne dwa statki spodziewane są w najbliższym czasie.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.