• <
siemens_gamesa_2022

Tankowce przewożą benzynę z Iranu do Libanu przez Syrię

29.09.2021 11:08 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Tankowce przewożą benzynę z Iranu do Libanu przez Syrię

Partnerzy portalu

Tankowce przewożą benzynę z Iranu do Libanu przez Syrię - GospodarkaMorska.pl
Fot. Henry Oviedo / VesselFinder.com

Libański Hezbollah w odpowiedzi na tragiczne problemy energetyczne w kraju rozpoczął transport benzyny z Iranu. Tankowce są rozładowywane w Syrii.

Hezbollah, główna partia polityczna w Libanie, uznawana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną, poinformował, że rozpoczął transport benzyny z Iranu. Lokalne źródła potwierdziły, że pierwsza dostawa przybyła do syryjskiego portu Baniyas w ładowniach irańskiego tankowca Faxon, a stamtąd cysternami do Libanu. To pierwsza z wielu planowanych operacji tego typu. Co ciekawe, Hezbollah przeprowadził ją zupełnie niezależnie od oficjalnych libańskich władz.

Hassan Nasrallah, sekretarz generalny Hezbollahu, przekazał, że transport odbył się poprzez port w Syrii, a nie w Bejrucie, aby libański rząd nie został ukarany za złamanie nałożonych przez USA sankcji. A te dotyczą zarówno Libanu, jak i Iranu i Syrii. Nasrallah podał ponadto, że benzyna zostanie rozdystrybuowana między szpitalami, domami dziecka, lokalnymi samorządami, Libańskim Czerwonym Krzyżem i innymi instytucjami.

Zakup paliwa w Iranie jest odpowiedzą Hezbollahu na olbrzymie problemy energetyczne kraju spowodowane zapaścią ekonomiczną i inflacją. W kraju brakuje benzyny, której zapasy są racjonowane. Z tego też powodu występują nieustanne przerwy w dostawach prądu, bo z brakami paliwa walczą również elektrownie. Jednak nie tylko Hezbollah szuka rozwiązania – rząd Libanu ostatnio zakupił dostawy oleju opałowego z Iraku.

Branżowe media podają, że w ślad tankowca Faxon, który dostarczył do Baniyas pierwszą dostawę irańskiej benzyny dla Libanu, idą już dwa kolejne irańskie tankowce.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.