• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Rotterdam. Od roku dwa tankowce stoją przykute łańcuchami, załoga nie może zejść na ląd

08.08.2021 23:44 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Rotterdam. Od roku dwa tankowce stoją przykute łańcuchami, załoga nie może zejść na ląd

Partnerzy portalu

Port Rotterdam. Od roku dwa tankowce stoją przykute łańcuchami, załoga nie może zejść na ląd - GospodarkaMorska.pl
© Danny Cornelissen

Od jedenastu miesięcy dwa tankowce stoją przykute łańcuchami w porcie w Rotterdamie. Członkom załogi nie wolno ich opuszczać. Jeśli zejdą na ląd zostaną aresztowani.

Załogę statków stanowią Gruzini i Rosjanie. Nie mogą się nigdzie ruszyć i jak twierdzą są „zakładnikami władz portu w Rotterdamie”.

Z doniesień medialnych wynika m.in., że załogi miały wrócić do swoich krajów 8 lipca. W ostatniej chwili okazało się, że kapitan portu ogłosił, że członkom załogi nie wolno opuszczać statku pod groźbą aresztu.


Rzecznik Portu Rotterdam odpowiada

– Nie może być tak, że w porcie, w pobliżu dzielnicy mieszkalnej, znajdują się dwa bezzałogowe tankowce - wyjaśnia rzecznik portu Tie Schellekens. - Zrobiliśmy wystarczająco dużo dla załóg. Dostarczyliśmy dodatkowe paliwo, aby generatory nie uległy awarii, a na pokładzie była moc. Dostarczono też karty telefoniczne, aby mężczyźni mogli dzwonić do domu – mówi rzecznik.

Sprawa statków jest skomplikowana. Podobno zarządzający firmą zniknął z pieniędzmi, pozostawiając niezapłacone rachunki. „W toku jest kilka spraw sądowych w Londynie”. W konsekwencji tankowce utkwiły w Rotterdamie.

Jak podaje PAP,  kapitan Walerij Pawluk, odpowiedzialny za jeden z tankowców, komentował w mediach - Jeden z marynarzy grozi samobójstwem, nie ma pieniędzy na pensje – mówi Pawluk.

Zarząd portu stawia sprawę twardo – armator musi wymienić załogę. Do tego czasu każdy statek musi mieć swojego kapitana, starszego oficera, dwóch inżynierów i trzech marynarzy. 

– Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – mówi Tie Schellekens.

Źródło: AK, PAP

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.