• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Royal Marines przygotowują ewakuację Brytyjczyków z Izraela. Padają porównania do Dunkierki

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Royal Marines przygotowują ewakuację Brytyjczyków z Izraela. Padają porównania do Dunkierki

Partnerzy portalu

Cardigan Bay, okręt Royal Fleet Auxiliary, fot. MC1 Michael Sandberg /

Brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem - podał w niedzielę dziennik "The Sun".

Gazeta, porównując potencjalną operację do ewakuacji 338 tys. brytyjskich i alianckich żołnierzy z Dunkierki na przełomie maja i czerwca 1940 roku, ujawniła, że Szwadron Obserwacyjno-Rozpoznawczy Royal Marines zbadał wybrzeże Libanu pod kątem odpowiednich miejsc do przeprowadzenia akcji ratunkowej. Dodaje, że do ewakuacji zaangażowane mogą zostać okręty Royal Fleet Auxiliary, czyli floty pomocniczej brytyjskiej marynarki wojennej, które obecnie dostarczają pomoc humanitarną do Strefy Gazy.

Jak pisze "The Sun", minister obrony Grant Shapps powiedział, że "jest gotowy" do udzielenia pomocy Brytyjczykom w regionie w razie konfliktu. Źródła gazety wyjaśniają jednak, że ewakuacja rozpocznie się dopiero, gdy ministerstwo spraw zagranicznych wezwie cywilów do korzystania z jakichkolwiek możliwych lotów komercyjnych w celu wyjazdu z Izraela i gdy wstrzymane zostaną ewentualne loty czarterowe zorganizowane przez brytyjski rząd.

Tymczasem brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaktualizowało w niedzielę swoje ostrzeżenia w związku z podróżami do Izraela - odradza ono wszelkie podróże do obszarów Izraela w pobliżu granic ze Strefą Gazy lub Libanem oraz wszelkie podróże do pozostałej części kraju, z wyjątkiem tych niezbędnych.

"Zdajemy sobie sprawę, że jest to szybko zmieniająca się sytuacja, która stwarza znaczne ryzyko. Sytuacja może pogorszyć się szybko i bez ostrzeżenia. Może to zakłócić połączenia lotnicze i drogowe z krajem. Jeśli powód, dla którego pozostajesz w Izraelu i na okupowanych palestyńskich terytoriach nie jest niezbędny, powinieneś rozważyć wyjazd, jeśli jest to bezpieczne" - napisano.

Izrael poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił 170 dronów, ponad 30 pocisków manewrujących i co najmniej 120 pocisków balistycznych, z czego 99 proc. zostało zestrzelonych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński
bjn/ sp/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.