• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szefowie MSZ Polski i Hiszpanii o współpracy dwustronnej i przyszłości UE

pc

30.08.2019 19:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szefowie MSZ Polski i Hiszpanii o współpracy dwustronnej i przyszłości UE
Szefowie MSZ Polski i Hiszpanii o współpracy dwustronnej i przyszłości UE - GospodarkaMorska.pl

O współpracy dwustronnej, m.in. w dziedzinie obronności, handlu, inwestycji, kultury i nauki oraz o przyszłości Unii Europejskiej, m.in. brexicie rozmawiali w piątek w Warszawie szefowie polskiego i hiszpańskiego MSZ: Jacek Czaputowicz i Josep Borrell.

Czaputowicz zwrócił na piątkowej konferencji prasowej uwagę, że to już druga w tym roku wizyta Josepa Borella w Polsce, która przypada w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. "Wizyta pana ministra w Warszawie świadczy o bliskich relacjach Polski i Hiszpanii oraz o wysokiej wrażliwości historycznej naszych europejskich partnerów na tragizm II wojny światowej" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Jak mówił, podczas spotkania omówione zostałe "plany intensyfikacji polsko-hiszpańskiego dialogu politycznego", szczególnie - dodał - w ramach mechanizmu konsultacji międzyrządowych, forów parlamentarnych, a także współpracy dwustronnej w dziedzinie obronności, handlu, inwestycji, kultury i nauki.

Według relacji Czaputowicza obaj z Borrellem wyrazili podczas spotkania zadowolenie z dobrze układającej się współpracy dwustronnej w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. "Podziękowałem panu ministrowi za służbę hiszpańskich żołnierzy na terytorium Rzeczpospolitej i w ramach wzmocnionej obecności NATO na Łotwie, będącej wyrazem hiszpańskiego zaangażowania we wzmocnienie wschodniej flanki NATO" - powiedział szef polskiego MSZ. Przypomniał, że za kilka miesięcy polscy i hiszpańscy żołnierze będą też współpracować w Libanie w ramach ONZ-owskiej misji UNIFIL.

Minister wyraził również zadowolenie, że coraz więcej polskich przedsiębiorców podejmuje aktywną działalność w Hiszpanii, przede wszystkim w sektorach IT, finansów, chemii budowlanej, motoryzacji, gospodarstwa domowego i przemysłu farmaceutycznego. Powiedział ponadto, że obecnie toczą się prace nad nowym polsko-hiszpańskim programem w dziedzinie kultury, nauki i edukacji na lata 2019-2022.

Rozmowy obu ministrów dotyczyły także przyszłości Unii Europejskiej, w tym nowej kadencji instytucji UE oraz brexitu. "W debacie o przyszłości Unii wspólnie opowiadamy się za kontynuowaniem procesu usprawnienia funkcjonowania wspólnoty, szczególnie w kontekście nowego cyklu instytucjonalnego i przyjętej w czerwcu nowej agendy strategicznej Unii Europejskiej" - zaznaczył Czaputowicz.

Zadeklarował, że Polska i Hiszapnia będą współdziałały na rzecz zachowania jedności UE, pobudzenia wzrostu gospodarczego, ochrony zewnętrznych granic Unii, a także wzmocnienia aktywności na wschodnim i południowym sąsiedztwie. "Polska i Hiszpania przywiązują dużą wagę do umacniania relacji ze Zjednoczonym Królestwem po brexicie" - oświadczył szef polskiego MSZ.

Tematem piątkowego spotkania były również najważniejsze aspekty polityki wschodniej Unii Europejskiej. "Brak stabilności w naszym bliskim sąsiedztwie tworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie. Uważamy, że Unia Europejska powinna wspierać Ukrainę w relacjach z sąsiadami, a także w realizacji dalszych reform. Wobec wielu wyzwań i zagrożeń stojących przed Europą uważamy, że Unia Europejska musi stać się coraz bardziej wyrazistym, silnym aktorem globalnym na arenie międzynarodowej. Zgadzamy się, że temu celowi służą działania na rzecz zwiększenia efektywności wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa" - podkreślił Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ pogratulował Josepowi Borrellowi nominacji za Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Wyraził nadzieję, że po objęciu tej funkcji uda im się utrzymać bliski dialog. "Wierzę, że nowa misja będzie służyła wzmocnieniu pozycji UE na arenie międzynarodowej i deklaruję wsparcie naszego państwa w tych działaniach" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Josep Borrell dziękował polskiemu rządowi, który wsparł jego kandydaturę w negocjacjach dotyczących obsady unijnych stanowisk. Nawiązując do wrześniowej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podkreślił, że Polska zapłaciła bardzo wysoką cenę, zarówno ludzką, jak i materialną podczas tej wojny. "Te ostatnie 80 lat sprawiło, że w pamięci Europejczyków wciąż jeszcze zachowujemy to, co wydarzyło się, począwszy od Polski" - dodał Borrell.

On również zadeklarował, że Hiszpania i Polska będą współpracować w ramach UE i utrzymywać współpracę dwustronną.

Szef hiszpańskiej dyplomacji został przez jednego z polskich dziennikarzy zapytany o brexit. Zastrzegł, że nie chce wypowiadać się w tej sprawie jako Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Obronnej, ponieważ jeszcze nie pełni tej funkcji. Jako minister spraw zagranicznych wyraził pogląd, że z każdym dniem coraz trudniej o to, by Wielka Brytania opuściła UE w ramach porozumienia ze wspólnotą.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.