• <

300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie

ew

05.08.2020 13:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo 300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie

Partnerzy portalu

300 tys. ludzi bez dachu nad głową po wybuchu w obszarze portu w Bejrucie - GospodarkaMorska.pl
fot. @kasjan_k/Twitter

Tragiczne żniwa wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Bez dachu nad głową zostało do 300 tys. mieszkańców Bejrutu - poinformował w środę gubernator Bejrutu Marwan Abbud. W katastrofie zginęło ok. 100 osób, a 4 tys. zostało rannych. Szkody oceniono na ponad 3 mld USD.

"Myślę, że od 250 tys. do 300 tys. ludzi zostało bez domów" - powiedział Abbud, cytowany przez telewizję Al-Arabija.

Gubernator stolicy Libanu dodał, że wartość szkód spowodowanych przez eksplozję ocenia się na 3 do 5 miliardów dolarów.

Inżynierowie i zespoły techniczne nie przeprowadzili jeszcze oficjalnej oceny szkód, ale - jak dodał Abbud - zniszczenia spowodowane przez wybuch w obszarze portu wydają się obejmować ponad połowę miasta.

W Bejrucie, gdzie wskutek potężnych eksplozji w składach saletry amonowej, zniszczonych zostało kilka dzielnic, ogłoszono stan klęski żywiołowej. Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) skonfiskowanej przez władze w 2014 r.

Jak pisze AP, była to najsilniejsza eksplozja, z jaką zetknęli się mieszkańcy miasta od lat, mimo że wielu z nich pamięta jeszcze wojnę domową w Libanie z lat 1975-1990 i konflikt z Izraelem, a także zdarzające się ataki bombowe w Bejrucie

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.