• <
siemens_gamesa_2022

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

jm

06.10.2021 23:55 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

Partnerzy portalu

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mehrdad / VesselFinder.com

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.

Tankowiec Fortune dotarł do portu Banijas na północy Syrii, potwierdziła internetowa strona śledzenia przesyłek ropy.

Dostawy irańskiej ropy dla pogrążonego w kryzysie gospodarczym Libanu są organizowane przez libańską partię Hezbollah, uważaną przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną. Hezbollah jest oskarżany o prowadzenie państwa w państwie. Zarządza własnymi przejściami granicznymi z Syrią, z dala od oficjalnych punktów przekraczania granicy.

– Przesyłki (ropy) naruszają suwerenność Libanu i nie są zatwierdzane przez jego rząd – oświadczył libański premier, Nadżib Mikati.

W 2018 roku Stany Zjednoczone, po wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Teheranem, nałożyły na Iran sankcje.

Hezbollah, odbierający ropę od swojego irańskiego patrona, przedstawia się jako dobroczyńca libańskiego społeczeństwa, rządzonego przez władze nie dysponujące gotówką i zmagające się od miesięcy z brakami paliwa. Kraj pogrążony jest w chaosie, paraliżują go przerwy w dostawie prądu, a klienci stacji benzynowych stoją w wielogodzinnych kolejkach.

Pierwsza dostawa przybyła do syryjskiego portu Banijas pod koniec września w ładowniach irańskiego tankowca Faxon, a stamtąd pojechała cysternami do Libanu.

Źródło: PAP, jm

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.