• <
Baltexpo2023_duży

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

Partnerzy portalu

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju - GospodarkaMorska.pl

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.

O wkładzie Polskiej Marynarki Wojennej i służących w niej marynarzy podczas misji zagranicznych przypomniał czasowo pełniący obowiązki Dowódcy 3 Flotylli Okrętów kmdr Wojciech Sowa w liście odczytanym podczas uroczystości.
 
- Marynarka Wojenna od szeregu lat uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych prowadzonych przez Siły Zbrojne RP. Niedługo po przemianach ustrojowych polskie okręty pierwszy raz od II Wojny Światowej brały udział w operacji o charakterze bojowym. ORP „Wodnik” jako okręt szpitalny i ORP „Piast” jako okręt ratowniczy uczestniczył wspólnie z jednostkami państw sprzymierzonych w operacji "Pustynna Burza". Okręty 3 FO brały ponadto udział w sojuszniczej operacji antyterrortystycznej na Morzu Śródziemnym w odpowiedzi na atak na stany Zjednoczone w 2001 r. W działaniach tych brały udział m.in. okręty podwodne typu „Kobben” - ORP „Bielik” i ORP „Kondor” oraz fregata ORP „Kazimierz Pułaski". Żołnierze w marynarskich mundurach uczestniczyli w wielu misjach pokojowych i stabilizacyjnych na 3 kontynentach. W Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Czadzie, Demokratycznej Republice Konga, Kosowie, Libanie, Syrii, Iraku nieśli pomoc ludziom potrzebującym — dając im nadzieję na powrót do normalnego życia. Jestem pełen podziwu dla żołnierzy, za niezwykły hart ducha i odwagę – brzmi treść listu kmdr Wojciecha Sowy.
 
W trakcie uroczystości przyznano medale okolicznościowe. Z rąk Elżbiety Sierżęgi, radnej miasta Gdyni odebrali je członkowie Stowarzyszenia Komabatantów Misji pokojowych ONZ.
 
- Służba żołnierza jest trudna nawet w kraju, w warunkach pokojowych, a cóż dopiero za granicą — w obcych miejscach, w trakcie toczących się działań zbrojnych z daleka od rodzin i bliskich - mówiła Elżbieta Sierżęga. - W imieniu Rady Miasta, prezydenta Gdyni i wszystkich mieszkańców – dziękuje, bo to dzięki wam, dzięki waszemu poświęceniu my w kraju jestem bezpieczni - dodaje.

Polscy żołnierze oraz pracownicy Wojska Polskiego biorą udział w zagranicznych misjach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz NATO. Ich zadania polegają m.in. na utrzymaniu lub wymuszaniu pokoju, stabilizacji sytuacji w regionie oraz walce z międzynarodowym terroryzmem i wspieraniu działań humanitarnych.

Żołnierze WP służą w Europie, Azji i Afryce w m.in. Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Łotwie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie, Republice Iraku oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. i jest on połączony z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy Dzień Weterana w Polsce obchodziliśmy 29 maja 2012 r.

Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.