• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Huti ustrzelili frachtowiec. Załoga opuściła statek, może zatonąć

jm

19.02.2024 08:43
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Huti ustrzelili frachtowiec. Załoga opuściła statek, może zatonąć

Partnerzy portalu

Fot. Olaf / VesselFinder.com

Frachtowiec pływający pod banderą Belize i zarejestrowany w Wielkiej Brytanii został zaatakowany w niedzielę u wybrzeży Jemenu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga bezpiecznie opuściła jednostkę.

Jak przekazała brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey, do incydentu doszło w cieśninie Bab al-Mandab, pomiędzy Afryką i Półwyspem Arabskim. Niezależnie brytyjska agencja ds. handlu morskiego (UKMTO) powiadomiła, nie podając nazwy konkretnego statku, że u wybrzeży Jemenu doszło do eksplozji, która spowodowała pewne zniszczenia.

Załoga opuściła jednostkę - podała UKMTO w komunikacie w poniedziałek.

W chwili ataku frachtowiec płynął ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do bułgarskiej Warny.

Więcej informacji na temat wydarzenia ujawnili sami Huti. Według oświadczenia rzecznika grupy, zaatakowanym statkiem był 171-metrowy Rubymar (IMO: 9138898). Według danych AIS samego statku, na jednostce znajdowali się uzbrojeni ochroniarze. Huti twierdzą, że istnieje ryzyko zatonięcia statku. Rakieta (lub dron) trafił najprawdopodobniej w maszynownię.

Powodem ataku na statek pod flagą Belize miał być fakt, że Rubymar jest własnością firmy z Wielkiej Brytanii (jego operatorem jest natomiast spółka z Libanu). Rzecznik bojówki, Yahya Sarea, dodał także, że Huti zestrzelili w Hodeidah jednego amerykańskiego drona.

Jeśli Rubymar zatonie, będzie to pierwszy przypadek, w którym atak Huti na jednostkę cywilną wyrządził znaczne szkody. Dotychczas, pomimo wzniecenia kilku pożarów, sytuację zawsze udawało się opanowywać, a trafione statki były w stanie płynąć dalej.

awl/ szm/
red. jm

Tagi:
huti, jemen, atak, rubymar

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.