• <
mewo_2022

Morska energetyka wiatrowa jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych USA

16.02.2023 21:05
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Morska energetyka wiatrowa jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych USA

Partnerzy portalu

Morska energetyka wiatrowa jest kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych USA - GospodarkaMorska.pl

W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego GlobalData, rozwinięty w pełni sektor offshore wind może być cennym dodatkiem do miksu energetycznego USA, które pod prezydenturą Joe Bidena wyznaczyły cel neutralności klimatycznej. Warunkiem jest likwidacja m.in. barier regulacyjnych oraz wsparcie rodzimego przemysłu. 

Pomimo znaczącego dostępu do obszarów morskich, rozwój sektora offshore wind w USA był utrudniony ze względu na skomplikowane regulacje, brak spójnego wsparcia dla nowych technologii energetycznych i wysokie koszty rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto Amerykanie nie rozwijali własnych rozwiązań i przemysły. W marcu 2021 r. rząd USA ogłosił krajowy cel osiągnięcia 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. i 25 GW mocy w lądowej energetyce wiatrowej do 2025 r. USA chcą rozwijać ten sektor, ale na własnych zasadach i w miarę możliwości z wysokim poziomem local content (udział rodzimych przedsiębiorców). Amerykańskie Biuro Programów Pożyczkowych (LPO) ma zapewnić 3 miliardy dolarów finansowania w ramach programu gwarantowanych pożyczek. Departament Energii USA (DOE) ogłosił również pomoc rzędu 8 milionów dolarów dla 15 nowych programów badawczo-rozwojowych dotyczących morskiej energii wiatrowej.  Ponadto we wrześniu 2022 r. rząd USA wprowadził program „New Floating Offshore Wind Shot”. Program ma na celu zmniejszenie kosztów technologii pływających o ponad 70 proc. do poziomu 45 dolarów/MWh do 2035 r.

USA mają już pierwsze doświadczenia w rozwoju offshore wind. Morska energetyka wiatrowa została wprowadzona do amerykańskiego miksu mocy dopiero w 2016 r., a w 2021 r. jej skumulowana moc wyniosła zaledwie 0,04 GW. Roczna produkcja została odnotowana na poziomie 0,2 TWh.

Eksperci oczekują, że w latach 2021-2035 moc morskiej energetyki wiatrowej i roczna generacja będą rosły w tempie 66,4% i 64,6% (CAGR), osiągając odpowiednio poziom 52,5 GW i 179,4 TWh. W 2035 r. morska energetyka wiatrowa będzie stanowić 2,4 proc. skumulowanej mocy kraju i 3,4 proc. całkowitej rocznej generacji – szacują eksperci. 

Gospodarka Morska
Źródło: GlobalData


Istotne okazuje się wprowadzenie ustawy o redukcji inflacji (IRA) w sierpniu 2022 r., która przedłużyła ulgi dla sektora OZE. Zapisy ustawy są na tyle korzystne, że wystraszyły one Europę, lidera rozwoju offshore wind. Komisja Europejska obawia się, że wiele przedsiębiorców rozwinie produkcję komponentów w USA, przenosząc swoje zakłady ze Starego Kontynentu. W odpowiedzi niedawno KE przedstawiła plan przemysłu Europejskiego Zielonego Ładu, który ma wesprzeć rodzimą produkcję komponentów technologicznych. 

Czytaj więcej >>

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.