• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu

26.11.2020 14:00 Źródło: Lotos Petrobaltic
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu
Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu - GospodarkaMorska.pl
fot. Lotos Petrobaltic

Dzisiaj LOTOS Petrobaltic obchodzi jubileusz 30-lecia działalności przedsiębiorstwa.

Jego powstanie w 1990 roku po likwidacji Wspólnej Organizacji Poszukiwań Naftowych na Morzu Bałtyckim „Petrobaltic" wcale nie było pewne i oczywiste. W czasie wielkich przemian społeczno-politycznych w Europie, rozpadu ZSRR i połączenia się obu państw niemieckich, rządy krajów-udziałowców Wspólnej Organizacji „Petrobaltic" podjęły decyzję o jej likwidacji. Majątek WOPN miał zostać podzielony między państwa-założycieli organizacji. Wtedy polska część załogi międzynarodowego przedsiębiorstwa rozpoczęła starania o przejęcie tego majątku. Nasza firma narodziła się więc dzięki uporowi, determinacji i konsekwentnym działaniom polskiej załogi WOPN.

27 listopada 1990 roku Minister Przemysłu i Handlu utworzył Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu „Petrobaltic". Pierwszym dyrektorem polskiego „Petrobalticu" został Jan Kurek. 1 stycznia 1991 roku przedsiębiorstwo „Petrobaltic" rozpoczęło działalność gospodarczą. 2 stycznia Główny Geolog Kraju podjął decyzję, na mocy której „Petrobaltic" został depozytariuszem całej informacji geologicznej z obszaru morskiego RP a 5 lutego – decyzją Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu – przedsiębiorstwo zostało uznane za zakład górniczy.

Załoga Petrobalticu z sukcesem przeszła przez trudny okres rozwijania nowej firmy w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. To jej determinacja sprawiła, że w ogóle doszło do utworzenia polskiego przedsiębiorstwa, uruchomienia eksploatacji i wykorzystania dorobku WOPN w zakresie poszukiwań obszarów roponośnych na Bałtyku. Wielu uczestników tamtych wydarzeń wspomina, że okres starań o powołanie polskiego Petrobalticu należy do najważniejszych w ich życiu. Był to bowiem czas największej wspólnoty w gronie załogi. Pracownicy głęboko wierzyli, że polska firma naftowa może powstać, rozwijać się i odnosić sukcesy. Znaczenie miało również wytworzenie silnych, opartych na lojalności więzi między pracownikami, a także ich głęboka identyfikacja z misją firmy. Była nadzieja, wielkie chęci, zapał do działania i marzenia o polskiej ropie.

Kadra i załoga zbudowały silną firmę o zasięgu międzynarodowym, która potrafi sprawnie projektować i dokumentować prace geologiczne, prowadzić badania Bałtyku, wykonywać odwierty i ich rekonstrukcje, złożone operacje morskie, a przede wszystkim – eksploatować podmorskie złoża węglowodorów.

Trzydzieści lat później, wciąż jako jedyne polskie przedsiębiorstwo, LOTOS Petrobaltic działa z sukcesami w tej niezwykle trudnej dziedzinie górnictwa morskiego. Wydobywa spod dna morza ropę naftową i gaz, przyczyniając się do wzrostu energetycznego bezpieczeństwa Polski. Majątek produkcyjny grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic to teraz pięć platform (dwie wiertnicze i trzy eksploatacyjne, w tym bezzałogowa platforma PG-1), wielozadaniowe holowniki, statki dozorowe i ratownicze, zbiornikowiec oraz baza lądowa z nabrzeżem przeładunkowym w Gdańsku. Należąca do grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic spółka Energobaltic zajmuje się zagospodarowaniem gazu odpadowego towarzyszącego ropie naftowej wydobywanej spod dna Morza Bałtyckiego. Spółki z Grupy Miliana prowadzą działalność w zakresie logistyki morskiej. Obejmują one m.in. usługi magazynowania i transportu ropy naftowej, asysty ratowniczej i przeciwrozlewowej oraz prace geotechniczne.

Pracownikom grupy kapitałowej LOTOS Petrobaltic najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności i kolejnych wspaniałych jubileuszów!

Gospodarka Morska
fot. Lotos Petrobaltic
Gospodarka Morska
Pierwsza ropa na Petrobaltic, 1991; Lotos Petrobaltic
Gospodarka Morska
fot. Lotos Petrobaltic
Gospodarka Morska
fot. Lotos Petrobaltic
Gospodarka Morska
Lotos Petrobaltic

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.