• <

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty

zk

08.04.2021 15:03 Źródło: własne
Strona główna Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty
Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty - GospodarkaMorska.pl
Fot. maerskdrilling.com

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na statek wiertniczy siódmej generacji Maersk Viking, na wykonanie czterech odwiertów w projekcie Gumusut-Kakap na morzu w Malezji.

Prace w ramach zawartej umowy mają się rozpocząć w grudniu 2021 roku, a szacowany czas jej trwania to 150 dni. Wartość kontraktu, to około 34 miliony dolarów.

8 października 2014 roku Shell ogłosił wydobycie pierwszej baryłki z platformy Gumusut-Kakap, z głębokości 3900 stóp u wybrzeży Malezji. Pole składa się z 19 odwiertów, z których ropa jest eksportowana 200-kilometrowym rurociągiem do terminalu naftowo-gazowego w Kimanis w stanie Sabah. Gumusut-Kakap jest najnowszym z ponad 20 dużych projektów głębinowych, realizowanych przez Shell.

Projekt pozwolił firmie Shell na dzielenie się wiedzą z zakresu wydobycia głębinowego z malezyjskimi firmami energetycznymi. Również wspomaga działania rządu Malezji w realizacji utworzenia morskiego centrum przemysłowego. Platforma została zbudowana przez malezyjską firmę Marine and Heavy Engineering Sdn Bhd (MMHE).

Ta pływająca platforma jest najnowszym dodatkiem oferty Shell obejmującej duże projekty głębinowe. Złożenie konstrukcji, której cztery pokłady mają łącznie prawie 40 000 metrów kwadratowych, wymagało użycia najcięższej lądowej windy na świecie.

Przy rocznej produkcji ropy na poziomie około 148 000 baryłek dziennie platforma znacząco przyczynia się do wydobycia ropy w kraju, a tym samym wzrostu gospodarczego.

Projekt wykorzystuje technologię Shell Smart Fields do dokładnej kontroli produkcji ze studni podmorskich w celu osiągnięcia większej wydajności. Dodatkowo gaz ziemny, który jest wydobywany wraz z ropą, następnie jest ponownie wtryskiwany do złoża, aby poprawić odzysk ropy.  

Kontrakt z Maersk Drilling obejmuje pięć dodatkowych opcji na jeden odwiert na morzu w Malezji, na Filipinach i w Brunei Darussalam.

„Z przyjemnością potwierdzamy, że Maersk Viking wróci do Shell Malaysia, aby pracować przy projekcie Gumusut-Kakap. W ten sposób będziemy mogli dalej rozwijać wspaniałą współpracę” - skomentował dyrektor operacyjny Maersk Drilling Morten Kelstrup.

Maersk Viking to wysokiej klasy statek wiertniczy do ultragłębokich odwiertów, obecnie pływa na morzu w Brunei Darussalam.

Dodatkowo Shell w listopadzie 2020 roku przedłużył kontrakt z Maersk Drilling, na wykorzystanie jednostki Maersk Vikin do odwiertu w Brunei.

Ponadto w lutym 2021 r. Maersk Viking otrzymał kontrakt od Korea National Oil Corporation (KNOC) na wykonanie jednego odwiertu poszukiwawczego w Bloku 6-1 na morzu Korei Południowej. Umowa, której szacowany czas trwania wynosi 45 dni, ma rozpocząć się w czerwcu 2021 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.