• <
KONGSBERG_2023

Damen dostarcza nowy statek pomocniczy LUV 1908 dla Organic Sea Harvest

ac

08.04.2021 15:04 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen dostarcza nowy statek pomocniczy LUV 1908 dla Organic Sea Harvest

Partnerzy portalu

Damen dostarcza nowy statek pomocniczy LUV 1908 dla Organic Sea Harvest - GospodarkaMorska.pl
fot. mat.prasowe

Damen Shipyards dostarczyło pierwszy ze swoich nowych statków pomocniczych dla akwakultury. Landing Utility Vessel (LUV) 1908 to większa wersja LUV 1608, którego pierwszy egzemplarz wszedł do służby w sierpniu 2019 r. LUV 1908 oferuje również dodatkową przestrzeń na pokładzie, wyższą wolną burtę i większy dźwig.

Projekt został opracowany przez biuro firmy Damen, OSD-IMT, aby umożliwić realizację szerokiego zakresu zadań pomocniczych dla branży akwakultury. Obejmują one transport ludzi, sprzętu, pożywienia i innych suchych ładunków do lokalizacji hodowli ryb na morzu, przy czym załadunek i rozładunek odbywa się za pomocą RoRo. Pierwszy LUV 1908 jest wyposażony w  pełni składany i teleskopowy żuraw HS Marine AK 72/26 E4. Na miejscu statek może być również używany do wykonywania wszelkiego rodzaju czynności, w tym konserwacji zagród i czyszczenia siatki.

Chociaż LUV 1908 ma kompaktowe 19 metrów długości i 7,5 metra szerokości, a łącznie 100m² niezakłóconej przestrzeni. W sumie statek może przewozić 40 ton ładunku, a także zapewnia dzienne zakwaterowanie dla maksymalnie ośmiu osób. Obejmuje to toaletę, suszarkę, spiżarnię / mesę oraz miejsce do siedzenia poza wachtą i konsolę nawigacyjną w sterówce.

Podobnie jak LUV 1608, większa wersja została zbudowana w Coastal Workboats Scotland, przy pełnym wsparciu Damen - zapewnione zostało również finansowanie dla statku. Właścicielem pierwszej jednostki jest Organic Sea Harvest, nowa firma działająca na wyspie Skye u zachodniego wybrzeża Szkocji. Misją firmy jest wykorzystanie pionierskich technologii i metod w celu wprowadzenia ekologicznego, ekologicznego łososia szkockiego na rynki Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Ich LUV 1908 będzie docelowo wspierać łącznie cztery indywidualne farmy rybne, wszystkie u północno-wschodniego wybrzeża Skye.

Ove Thu, dyrektor generalny Organic Sea Harvest, powiedział: „Zarówno Damen, jak i Coastal Workboats Scotland były bardzo pomocne podczas budowy naszego statku. Budowa jest całkowicie zgodna z naszą misją wspierania zrównoważonej akwakultury w regionie. Podczas prac konstruktorzy pozwolili nam wyposażyć statek w szereg urządzeń, pomagając przygotować go do naszego odrębnego zakresu prac. Okazało się to bardzo pomocne, dzięki czemu statek będzie gotowy do pracy natychmiast po dostawie ”.

„Firma Organic Sea Harvest potrzebowała statku z minimalnym zużyciem energii i emisjami w celu zapewnienia maksymalnego zrównoważonego rozwoju” - powiedział Mike Besijn, kierownik ds. Sprzedaży w firmie Damen. „Cieszymy się, że LUV 1908 spełnia wszystkie potrzeby i że zbudowaliśmy go w Wielkiej Brytanii. Sektor akwakultury jest ważny dla firmy Damen i wypracowaliśmy dobre relacje z jego uczestnikami. Nasza decyzja o budowie statków świadczy o naszym zaufaniu do długoterminowych perspektyw”.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.