Norweski Urząd ds. Ropy Naftowej (Oljedirektoratet) przyznał firmom
Fugro i Enviros kontrakty na wykonanie map najpłytszych warstw pod dnem
morskim w celu zlokalizowania miejsc najlepiej nadających się do
umieszczenia turbin wiatrowych.
Firmie Fugro przyznano kontrakt na obszar Sørlige Nordsjø II, natomiast Enviros sporządzi mapę Utsira Nord. Odpowiednie statki, które zostaną wykorzystane to Fugro Searcher i Kommandor Iona. Oba przedsiębiorstwa zrealizują w sumie siedem różnych pomiarów.
Norweska instytucja otrzymała zlecenie na przeprowadzenie badań podpowierzchniowych na dwóch obszarach, które zostały otwarte dla zastosowań do produkcji energii odnawialnej, w zeszłym roku.
Budżet fiskalny na rok 2023 obejmuje fundusze celowe na ukończenie
badań podpowierzchniowych w tych dwóch obszarach. Zgodnie z planem przedsięwzięcie będzie trwało od końca kwietnia do początku września tego roku.
Na szelfie wykonano dotychczas tysiące odwiertów, ale nie skupiano się na warstwach znajdujących się bezpośrednio pod dnem morskim. To właśnie te górne 100-200 metrów są przedmiotem zainteresowania firm z branży energetyki wiatrowej. Tam zostaną umieszczone turbiny wiatrowe i dlatego dla władz istotna jest wiedza o tamtejszych właściwościach geologicznych i geotechnicznych. Wyzwaniem dla geologów będą zdradliwe obszary dna, obejmujące płytkie złoża gazu, duże bloki głazów, które spadły na dno morskie, kanały, zapadliska, osuwiska i uskoki, a także miękkie i słabe dna osadowe, które możliwe są do zapadnięcia się i utrudniające prace.
- Dobre podstawy merytoryczne są kluczowe dla rozsądnego zarządzania tymi zasobami. Ten projekt jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na norweskim szelfie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i rozległą wiedzę, jeśli chodzi o eksploatację i pozyskiwanie danych sejsmicznych przez przemysł naftowy i gazowy. Będzie możliwe to do wykorzystania w aspekcie wsparcia transformacji energetycznej - powiedział zastępca dyrektora ds. technologii, analiz i współistnienia w Urzędzie ds. Ropy Naftowej Arne Jacobsen.
Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii planuje rozpisać przetarg na budowę farm wiatrowych na obszarach Utsira Nord i Southern North Sea II do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Będą one wytwarzać w kilku lokalizacjach 500 MW do 1,5 GW.
Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów
Projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 jest zagrożony? Winne rosnące koszty
Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023
Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. Startuje 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER
Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech
Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski