• <

Wynik wyszukiwania - "urząd" - Wiadomości

PERN planuje montaż urządzeń dozujących środek ułatwiający przepływ ropy w Rurociągu Pomorskim

PERN planuje montaż na Rurociągu Pomorskim skidów, czyli urządzeń dozujących substancję DRA, redukującą opory przepływu ropy naftowej. Chodzi o cztery lokalizacje: w Gdańsku, gdzie znajduje się baza surowcowa spółki oraz w Pelplinie, Łasinie i Rypinie, gdzie działają stacje pomp magistrali.
12.04.2024

Ekspert: Komercjalizacja patentów to więcej pieniędzy na badania i rozwój

W perspektywie 3-4 lat można się spodziewać się wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i nakładów na badania, jeśli patenty będą komercjalizowane – powiedział dr hab. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, komentując nowy raport Europejskiego Urzędu Patentowego.
19.03.2024

Zakończenie projektu „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”

Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni z sukcesem kończy projekt „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”.
04.03.2024

Urząd Morski w Gdyni na ten rok ma zapewnione 22 mln zł na ochronę brzegów morskich

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na 2024 rok ma zapewnione środki finansowe w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni czy badania aktualnego stanu brzegu morskiego.
25.02.2024

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny na rzece Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty pogłębiarskie na rzece Elbląg. Jest to IV Etap „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
29.01.2024

Urząd Morski przygotowuje się do remontu Bulwaru Nadmorskiego od strony morza

Urząd Morski w Gdyni w lutym ogłosi przetarg na remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Prace mają być prowadzone poza sezonem turystycznym.
26.01.2024

Remont falochronów w Ustce: Urząd Morski unieważnił przetarg

Urząd Morski w Gdyni unieważnił przetarg na przygotowanie dokumentacji remontu falochronów w Ustce.
15.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

RWE otrzymuje ważną decyzję lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję dotyczącą określenia lokalizacji urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, rozwijanej przez RWE.
27.12.2023

BCT prezentuje nowe urządzenia przeładunkowe i zapowiada kolejne inwestycje

Gdyński Baltic Container Terminal (BCT) pochwalił się nowymi wozami widłowymi Kalmar. Jednocześnie terminal zapowiedział, że w planach są kolejne inwestycje, związane z trwającym remontem nabrzeża.
05.12.2023

Urząd Morski w Gdyni laureatem Złotej Kotwicy podczas Baltexpo 2023 [wideo]

O kluczowych inwestycjach i wyzwaniach stojących przed administracją morską rozmawialiśmy podczas Baltexpo 2023 z Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni.
01.11.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Damen Marine Components dostarczy urządzenia sterowe dla nowych okrętów chilijskiej marynarki wojennej

Firma Wärtsilä przyznała Damen Marine Components (DMC) kontrakt na dostarczenie urządzeń sterowych do dwóch okrętów desantowych-doków (amphibious transport dock, LPD) chilijskiej marynarki wojennej budowanych w chilijskiej stoczni ASMAR (Astilleros y Maestranzas de la Armada) w Varpalaiso. DMC dostarczy szereg energooszczędnych urządzeń do statków, które zmniejszą zużycie paliwa i wynikające z tego emisje.
28.07.2023

Statki zderzyły się w porcie, przewróciły portowe urządzenia

Do zderzenia dwóch jednostek doszło w porcie Cai Mep w południowym Wietnamie. Manewrujący kontenerowiec uderzył w zacumowany masowiec, a ten z kolei przewrócił w portowe urządzenia przeładunkowe.
14.07.2023

Towimor wykona urządzenia cumownicze do przetwórni FLNG

Specjalizujący się w konstrukcji urządzeń pokładowych Towimor otrzymał zlecenie na wykonanie urządzeń cumowniczo-kotwicznych na potrzeby przetwórni FLNG, która powstaje w koreańskiej stoczni.
08.06.2023

Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy

Przedstawiciele PGZ Stocznia Wojenna S. z o.o. uczestniczyli w cyklu spotkań informacyjnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wejherowie. Przedstawili zainteresowanym ofertę stanowisk pracy oferowanych przez gdyńską stocznię, a także przygotowywane z myślą o budowie trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
26.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Urząd Miasta w Elblągu o strukturze własnościowej terenów w porcie: 46 proc. należy do przedsiębiorców prywatnych

W strukturze własnościowej terenów portowych w Porcie Elbląg 46 proc. należy do przedsiębiorców prywatnych, 30 proc. jest własnością komunalną, a 24 proc. leży w gestii Skarbu Państwa - poinformował w czwartek prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
05.05.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego

Pojedynczy ster klapowy Barke został dostarczony przez Damen Marine Components (DMC) do stoczni Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam. Tam został zamontowany na statku badawczym RV Prinsesse Ingrid Alexandra, który został zbudowany dla Norweskiego Instytutu Badań Morskich (IMR).
15.03.2023

Urząd Morski w Gdyni zakończył projekty ochrony brzegu w rejonie Półwyspu Helskiego

Trwający od kilku lat projekt mający na celu wzmocnienie ochrony brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego został ukończony – podał Urząd Morski w Gdyni.
09.02.2023

Urząd Morski w Gdyni przyznał nagrody pracownikom

W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni uhonorował pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. W uroczystości brali udział oficjele, w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, GrzegorzWitkowski.
12.12.2022

Holenderski Urząd Patentowy zamroził patenty rosyjskich firm gazowych, m.in. Gazpromu

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.
14.10.2022

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) podnosi opłaty tranzytowe o 15 procent

Admirał Osama Rabie, przewodniczący i dyrektor zarządzający SCA, ogłosił w sobotę zwiększenie opłat tranzytowych dla wszystkich rodzajów statków o 15 proc. i o 10 proc. dla masowców i statków wycieczkowych od początku stycznia 2023 r.
17.09.2022

Łódzki Urząd Wojewódzki: śnięcie ryb na Nerze wywołała najprawdopodobniej tzw. przyducha

Analizy próbek pobrane po znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner nie wskazują podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych. Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy - podał w komunikacie Urząd Wojewódzki w Łodzi.
17.08.2022

Półwysep Helski na sportowo

W sobotę 27 sierpnia plaże Półwyspu Helskiego przyciągną uwagę biegaczy. Odbędą się tam „XII Bałtycki Maraton Brzegiem Morza”, „VII Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza” i bieg „ 3 Mile morskie”. Zmierzyć się będą mogli także najmłodsi. Na morzu natomiast w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ścigać się będą żeglarze.
05.08.2022

Drony i inne urządzenia wykorzystywane w żegludze morskiej skonfiskowane przez fińskich celników

Służby celne Finlandii poinformowały w środę o przypadkach konfiskowania na granicy z Rosją towarów, które mogą wzmocnić rosyjskie możliwości przemysłowe i militarne, jak i innych produktów objętych sankcjami UE, w tym towarów luksusowych.
03.08.2022

AGH i 2loop Tech pracują nad recyklingiem urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i spółka badawczo-rozwojowa 2loop Tech będą prowadzić wspólne badania dotyczące recyklingu łopat turbin wiatrowych. Oba podmioty współpracują już przy opracowaniu rozwiązań dotyczących wykorzystania zużytych paneli fotowoltaicznych.
21.06.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy napełniony wodą, trwają testy urządzeń

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, który 17 września zostanie otwarty, został już wypełniony wodą. Wykonawcy prowadzą testy urządzeń, które umożliwią jednostkom swobodne pokonywanie kanału - podał Urząd Morski w Gdyni.
12.06.2022

Senat za poprawkami do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków

Senat zaproponował w środę poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, reguluje także kwestię odbioru tych nieczystości.
09.06.2022

Ukraina: Rosjanie ukradli pięć statków ze zbożem z portu w Berdiańsku

Z portu w Berdiańsku nad Morzem Azowskim zniknęło pięć statków ze zbożem. Według świadków ukradli je Rosjanie – poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, cytowany w poniedziałek przez agencję Ukrinform.
21.03.2022

Urząd Morski Panamy: na Morzu Czarnym Rosja zatopiła nasz statek handlowy

Władze Urzędu Morskiego Panamy (AMP) ogłosiły, że wskutek działań zbrojnych na Morzu Czarnym ostrzelane i uszkodzone zostały trzy płynące pod banderą tego kraju statki handlowe. Sprecyzowały, że atak na statki został przeprowadzony przez rosyjskie siły zbrojne.
17.03.2022

Co może uratować plażę w Orłowie? Urząd Morski ma plan działania

Jedną z inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, która ma szansę wpłynąć na przedłużenie żywotności plaży w gdyńskim Orłowie są podwodne progi. Plażę czeka również największa refulacja w historii Orłowa.
15.03.2022

Urząd Morski w Gdyni ochrania wybrzeże i wydmy. Co zrobił w 2021 roku? [WIDEO]

Urząd Morski w Gdyni poinformował o działaniach mających na celu ochronę wybrzeża. Co w ramach tych prac działo się w 2021 roku? O tym mówi dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
19.01.2022

Porty w Jastarni i Rowach do rewitalizacji. Urząd Morski w Gdyni przekazał 18 mln złotych

Umowę w ramach, której pozyskano dofinansowanie na prace remontowo-budowlane w Portach Jastarnia i Rowy podpisano w piątek, 17 grudnia. Łączna kwota dofinansowania, przyznana na realizację przez Urząd Morski w Gdyni inwestycji w obu portach, to prawie 18 mln złotych.
20.12.2021

Urząd Morski w Szczecinie. Tu zapadają ważne decyzje dla portów i powstają innowacyjne rozwiązania [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, WIDEO]

O historii i najnowszych działaniach Urzędu Morskiego w Szczecinie, który w tym roku obchodzi 75-lecie, opowiada dyrektor instytucji - Wojciech Zdanowicz.
19.12.2021

Urząd Morski w Gdyni rekrutuje do Kapitanatu Portu Nowy Świat

W związku z postępem prac przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, Urząd Morski w Gdyni prowadzi sukcesywną rekrutację pracowników do Kapitanatu Portu Nowy Świat.
14.12.2021

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

CEVA Logistics w Afryce. Nowe urządzenia do załadunku ryb w porcie w Abidżanie

CEVA Logistics umacnia swoją pozycję na afrykańskim rynku usług logistycznych. Firma notuje rozwój usług dedykowanych obsłudze towarów wrażliwych i łatwo psujących. Inwestycja w nowe urządzenia do załadunku ryb świeżych zwiększa wydajność dostaw eksportowych z Wybrzeża Kości Słoniowej.
18.11.2021

Urząd Morski w Gdyni: przetarg na budowę toru wodnego do przekopu na Mierzei

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na budowę toru wodnego w ramach powstającej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Odcinek toru objęty obecnym przetargiem to ok. 8200 m na Zalewie Wiślanym - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Magdalena Kierzkowska.
05.11.2021

Minister obrony Japonii: marynarki Rosji i Chin urządziły pokaz siły

Niedawny wspólny patrol rosyjskich i chińskich okrętów wojennych w pobliżu Japonii był bezprecedensowym „pokazem siły”, który ukazał wyzwania dla bezpieczeństwa w regionie – ocenił we wtorek japoński minister obrony Nobuo Kishi, cytowany przez agencję Kyodo.
26.10.2021

Urząd Morski: będzie nowy przetarg ws. pogłębiarki na Zalew Wiślany

Urząd Morski w Gdyni ogłosi nowy przetarg na dostarczenie pogłębiarki, która będzie utrzymywać tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Obecny został unieważniony, gdyż złożona została jedna oferta na cenę przewyższającą kwotę przeznaczoną na ten cel przez zamawiającego.
30.09.2021

Urząd Morski w Szczecinie ma 75 lat [ZDJĘCIA]

Jubileusz 75-lecia istnienia Urzędu Morskiego w Szczecinie obchodzono w piątek (24 września). Podczas uroczystości minister Gróbarczyk dokonał wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i zakładowych pracownikom naszego Urzędu, a także 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.
27.09.2021

Urząd Morski: sąd potwierdził, że wybór wykonawcy II etapu przekopu przez Mierzeję jest prawidłowy

Wybór Budimexu jako wykonawcy drugiego etapu przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest prawidłowy - potwierdził wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozpatrywał skargę konsorcjum NDI S.A. i NDI Sopot S.A. - poinformował w czwartek Urząd Morski w Gdyni.
16.09.2021

Urząd Morski w Gdyni poprawia infrastrukturę w rejonie Zalewu Wiślanego

Urząd Morski w Gdyni poprawia infrastrukturę portową i zabezpieczenia przeciwpowodziowe w rejonie Zalewu Wiślanego. Zakończono budowę wału w Krynicy Morskiej, a w toku jest przebudowa przystani pasażerskiej. Prace mają być prowadzone także w portach rybackich w Nowej Pasłęce i Fromborku.
16.09.2021

Urząd Morski: na niewielkim odcinku wychylenie ścianki szczelnej falochronu; będzie usunięte

Na niewielkim odcinku budowanego na Zatoce Gdańskiej falochronu, przy kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną, doszło do wychylenia ścianki szczelnej wstępnie skleszczonej. Nie stwarza to jednak niebezpieczeństwa dla całej konstrukcji - poinformował PAP w poniedziałek inwestor Urząd Morski w Gdyni.
12.07.2021

SYMBIOSIS - innowacyjne autonomiczne urządzenie podmorskie, które monitoruje ławice ryb

Dokładne pomiary zasobów ryb okazały się wysoce złożoną operacją w ramach projektu SYMBIOSIS, wykorzystując możliwości związane z nurkowaniem i inżynierią podmorską do granic możliwości. Na szczęście ich zaawansowane technologicznie rozwiązanie przyniosło obiecujące wyniki.
21.05.2021

Udany montaż najwyższego urządzenia instalacji Polimery Police

Kolejny ważny etap budowy kompleksu Polimery Police zrealizowany. 18 maja została zamontowana 96-metrowa kolumna (splitter) propan-propylen. Do jej realizacji został wykorzystany jeden z największych na świecie dźwigów pierścieniowych (ring crane).
18.05.2021

Urząd Morski: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy - podał PAP Urząd Morski w Gdyni.
15.05.2021

Innowacyjne urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich efektem współpracy CorPower Ocean z Bodycote

Szwedzka firma CorPower Ocean podjęła współpracę z Bodycote, największym na świecie dostawcą specjalistycznych usług obróbki termicznej, aby zoptymalizować kluczowe komponenty innowacyjnego urządzenia wykorzystującego energię z falowania C4.
16.04.2021

Urząd Morski szuka wykonawcy pogłębiarki utrzymującej tor wodny na kanale żeglugowym przez Mierzeję

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na dostarczenie pogłębiarki, która będzie utrzymywać tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Zadaniem jednostki będzie też pogłębianie torów prowadzących do małych portów Zalewu Wiślanego - podała PAP rzeczniczka UM w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
10.04.2021

Urząd Morski w Gdyni: wkrótce podpisanie umowy na II etap budowy kanału przez Mierzeję

Na przełomie marca i kwietnia zostanie prawdopodobnie podpisana umowa na przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. W jej ramach wykonawca wybuduje też most w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
14.03.2021

Urząd Morski w Szczecinie wystawia na sprzedaż statek wielozadaniowy Planeta

Jednostka PLANETA, którą w Szczecinie w roku ubiegłym zastąpiono PLANETĄ 1, została wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza za ten specjalistyczny statek to 6.786.559,00 zł netto. „PLANETA” służyła do obsługi oznakowania pływającego torów wodnych i akwenów będących w gestii Urzędu Morskiego w Szczecinie.
08.03.2021

Urząd Morski w Gdyni wdraża precyzyjne pozycjonowanie na Zalewie Wiślanym

W styczniu 2021 roku nastąpił odbiór techniczny zadania pn. „Ustanowienie systemu pozycjonowania RTK akwenu Zalewu Wiślanego”. Celem, trwającej od maja ubiegłego roku, pracy było stworzenie i uruchomienie systemu dokładnego pozycjonowania na potrzeby pomiarów hydrograficznych i pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym. Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prace były realizowane przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni.
07.03.2021

Nowoczesne urządzenia spawalnicze Lincoln Electric w stoczni CRIST [wideo]

Stocznia CRIST niedawno zdecydowała się zainwestować w usprawnienie swoich procesów produkcyjnych, czego efektem był zakup nowoczesnych urządzeń spawalniczych.
25.01.2021

Prace nad urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez jednostki morskie

Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez duże jednostki morskie. Badacze opracowują tzw. kompaktowy skruber, który ma przede wszystkim zmniejszyć emisję tlenku siarki.
05.01.2021

Politechnika Białostocka pracuje nad urządzeniem ograniczającym emisję zanieczyszczeń przez jednostki morskie

Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem ograniczającym emitowanie zanieczyszczeń przez duże jednostki morskie. Badacze opracowują tzw. kompaktowy skruber, który ma przede wszystkim zmniejszyć emisję tlenku siarki.
05.01.2021

Urząd Morski w Gdyni: po roku zaawansowanie prac przy kanale żeglugowym na Mierzei wynosi ok. 40 proc.

Po roku zaawansowanie prac przy budowie nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wynosi ok. 40 proc. Powstaje m.in. sztuczna wyspa na Zalewie, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcja zamknięć - podał Urząd Morski w Gdyni.
24.12.2020

MOL przetestuje urządzenie do zbierania mikroplastiku na swojej nowej jednostce

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines przeprowadził demonstrację urządzenia do zbierania mikroplastiku, stworzonego wspólnie z rodzimym producentem Miura Co. Urządzenie zostało zainstalowane na nowym statku do przewozu drewna i przetestowane na końcu października tego roku.
25.11.2020

Powstanie Główny Urząd Inwestycji Morskich?

Przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych dot. zarządzania drogami wodnymi - m.in. takie zadanie miałby pełnić nowy rządowy pełnomocnik ds. spraw inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Rząd chce też powołać Główny Urząd Inwestycji Morskich.
12.11.2020

Urząd Morski w Gdyni poszerza plażę w Kadynach [foto]

Plaża w Kadynach będzie poszerzona, a dno Zalewu Wiślanego w tym miejscu – jak zapewnia Urząd Morski w Gdyni - „odpowiednio ukształtowane”. Prace w tym miejscu mają potrwać do 7 grudnia. Zobacz zdjęcia.
06.11.2020

Odpowiedź Wód Polskich na tekst NIK: Wody Polskie to więcej niż urząd

Niniejszy tekst stanowi odniesienie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do informacji zawartych w tekście, który ukazał się na stronach NIK.
22.10.2020

EXPOM S.A. projekt budowy urządzenia osadzania na dnie morskim monopali do offshorowych farm wiatrowych

W ciągu ostatnich kilku miesięcy na halach produkcyjnych EXPOM trwały wzmożone prace przy dużym projekcie dla klienta z branży morskiej energetyki wiatrowej, w którym w procesie produkcji udział brało kilkuset doświadczonych pracowników. W EXPOM wyprodukowano szereg skomplikowanych komponentów, które obecnie w jednej z holenderskich stoczni są składane w całość wielkogabarytowego urządzenia o wadze ok 1300 ton i wysokości ok 40m. Eksploatacja tego urządzenia przewidziana jest do wzniesienia farmy wiatrowej składającej się z 80 po
07.10.2020

Powstanie Główny Urząd Morski. Będzie podlegał ministrowi infrastruktury

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.
01.10.2020

Urząd Morski w Gdyni rozbuduje pirs pasażerski morskiego portu rybackiego w Krynicy Morskiej

W środę, 9 września br. Urząd Morski w Gdyni, reprezentowany przez Panią Barbarę Olczyk, Z-cę Dyrektora ds. Inwestycji zawarł z Samorządem Województwa Pomorskiego, reprezentowanym przez Panów Marszałków Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego, umowę na realizację projektu pn. Krynica Morska – rozbudowa pirsu pasażerskiego w morskim porcie rybackim.
10.09.2020

NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń

Materiały izolacyjne i stolarka okienna znajdą się w bazie danych urządzeń grzewczych programu "Czyste powietrze" - poinformował NFOŚiGW. Ułatwi to wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne - dodał.
31.07.2020

Nowe urządzenie sterowania ruchem na stacjach kolejowych Szczecin Port Centralny i Świnoujście

Pierwsze nowe urządzenie sterowania ruchem oraz konstrukcje sieci trakcyjnej zamontowano na stacjach Szczecin Port Centralny oraz Świnoujście. Dzięki trwającej modernizacji linii kolejowych porty obsłużą więcej ładunków.
31.07.2020

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na Pogłębienie toru podejściowego Portu Gdynia

Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko, w sumie ponad 167 mln zł, zostaną przeznaczone na modernizację dostępu drogowego do portu w Szczecinie, pogłębienie toru podejściowego do portu Gdynia oraz na zakup statku pożarniczego uzupełniającego flotę Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto]

17 czerwca 2020 roku wrak jachtu żaglowego „BETTY MARIEL”, zalegającego na wysokości Orłowa został wydobyty przez właściciela, a co się z tym wiąże, przestał stanowić przeszkodę nawigacyjną w tym rejonie.
22.06.2020

Kolejne urządzenia do laboratoriów przekazane przez trójmiejskie porty w ramach akcji #dzielmysiędobrem (foto, wideo)

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem.
28.05.2020

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na kolejne prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie to kolejny etap prac przy powstawaniu nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie tych robót. Chętne firmy mogą zgłaszać oferty do 22 czerwca.
02.05.2020

Żurawie wieżowe i urządzenia dźwigowe Zoomlion w projekcie mostu łączącego wybrzeża Adriatyku

Aż sześć żurawi wieżowych T7020-12H (IL) firmy Zoomlion i sześć dźwigów budowlanych SC200EB (BWM-3S) znalazło zastosowanie w największym trwającym w Chorwacji projekcie budowlanym mostu łączącego wybrzeża morskie Pelešac. Po zakończeniu budowy w 2021 r. most połączy południową enklawę półwyspu Pelešac z częścią kontynentalną Chorwacji.
15.04.2020

Urząd Morski w Gdyni przenosi niektóre procedury do sieci

Sytuacja zagrożenia epidemicznego niejako wymusza poszukiwania nowych rozwiązań w celu utrzymania funkcjonowania urzędów czy przedsiębiorstw. Wiele firm deleguje swoich pracowników do prac zdalnych, wprowadzane są też specjalne procedury bezpieczeństwa. W tej wyjątkowej sytuacji, również Urząd Morski w Gdyni zdecydował się na przeprowadzenie sesji otwarcia ofert w ramach postępowania przetargowego w formie transmisji on-line.
31.03.2020

Urząd Morski w Szczecinie: Stan zdrowia załóg statków sprawdza SG i PSP

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej wchodzą na statki, by sprawdzić stan zdrowia załóg - podał Urząd Morski w Szczecinie w informacji o ruchu statków w portach po wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.
17.03.2020

ELECOM producentem certyfikowanych urządzeń systemów bezpieczeństwa morskiego do pracy w trudnych warunkach (foto, wideo)

Polska firma ELECOM Sp. z o.o. oprócz kompleksowych dostaw systemów niskoprądowych elektroniki na statki i okręty, zajmuje się również produkcją niezawodnych i certyfikowanych systemów CCTV oraz punktów kamerowych na pokłady otwarte.
05.02.2020

Kolejne 4 urządzenia przeładunkowe zasilą terminale PCC INTERMODAL SA

PCC Intermodal SA oraz Cargotec Poland Sp. z o.o. podpisały umowę na dostawę czterech wozów przedsiębiernych (typu reachstacker) o łącznej wartości blisko 1,5 mln EUR.
12.12.2019

MFiPR: Urząd Morski w Gdyni dostanie 16 mln zł z funduszy UE na bezpieczniejszą żeglugę na Bałtyku

Urząd Morski w Gdyni dostanie 16 mln zł z unijnego z funduszy unijnych na budowę nowoczesnego systemu łączności radiowej obejmującego swym zasięgiem tzw. polską strefę odpowiedzialności za akcje ratownicze na Bałtyku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
26.11.2019

Urząd Morski w Słupsku zostanie zlikwidowany

Z dniem 1 stycznia 2020 roku Urząd Morski w Słupsku przestanie funkcjonować. Jego obowiązki przejmą Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie.
13.11.2019

Urząd Morski w Słupsku planuje przebudowę umocnień brzegowych. Inwestycję oszacowano na ponad 50 mln zł

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Słupsku Anna Gliniecka-Woś przetargi na nadzór inwestorski oraz przebudowę wraz z rozbudową istniejącego systemu umocnień brzegowych na wysokości Mielna zostały ogłoszone w październiku. Otwarcie ofert ma nastąpić odpowiednio 14 i 19 listopada. Gliniecka-Woś zaznaczyła, że od zainteresowanych wykonawstwem robót budowlanych wpływają pytania, dlatego nie można wykluczyć przesunięcia terminu otwarcia ofert w tym zamówieniu.
29.10.2019

Internet Rzeczy – inteligentne urządzenia zapewnią przewagę konkurencyjną w logistyce

Internet rzeczy (IoT) – połączone ze sobą urządzenia zbierające i wymieniające się danymi – to ogromna szansa na zwiększenie efektywności kosztowej i poprawę bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.
13.09.2019

Ceuta: Urząd ds. uciekinierów religijnych nie przyjął jeszcze żadnego uchodźcy

Otwarty w 2015 r. w Ceucie, hiszpańskiej enklawie w Afryce Północnej, urząd do spraw osób prześladowanych z powodów religijnych nie przyjął jeszcze żadnego uchodźcy - poinformował we wtorek lokalny dziennik “El Faro de Ceuta”.
31.07.2019

Najbardziej złożony logistycznie transport 953 ton – Fracht FWO dostarczył urządzenia dla 3 elektrowni w Argentynie

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, specjalizujący się w organizacji dostaw ładunków ponadnormatywnych, zorganizował transport 953 ton ciężkich urządzeń dla 3 elektrowni geotermalnych w Argentynie. Organizacja tej dostawy, ze względu na bardzo duży stopień skomplikowania, wymagała współpracy pomiędzy różnymi oddziałami Grupy Fracht w Europie – polskiego, czeskiego i włoskiego.
18.06.2019

Konferencja Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DIMUT 2019

W dniach 29-31 maja w Hotelu Almond w Gdańsku odbyła się jużVIII, lecz wyjątkowa edycja konferencji DMIUT. Wyjątkowość zawdzięczamy między innymi międzynarodowemu zespołowi prelegentów.
10.06.2019

Urząd Morski w Gdyni: 7 ofert w przetargu na wykonanie przekopu Mierzei Wiślanej

Siedem ofert wpłynęło w przetargu na wykonanie kanału przez Mierzeję Wiślaną - podał Urząd Morski w Gdyni. W środę nastąpiło otwarcie ofert od potencjalnych wykonawców na budowę nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.
22.05.2019

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.
06.05.2019

Urząd Morski w Gdyni złożył wnioski o wydanie zezwoleń wodno-prawnych dot. części przekopu Mierzei Wiślanej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego

Urząd Morski w Gdyni złożył wnioski o wydanie zezwoleń wodno-prawnych dot. części przekopu Mierzei Wiślanej zlokalizowanej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Zarządu Zlewni Elbląg) – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte 12 kwietnia. Inwestycja posiada decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.
23.04.2019

Fracht FWO Polska dostarcza 129-tonowe urządzenia na budowę nowego bloku energetycznego na Żeraniu (wideo)

Jak szybko, sprawnie i just-in-time zorganizować transport urządzeń o łącznej wadze 129 ton? Przed takim zadaniem stanął Dział Project Cargo Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, obsługujący polskie i międzynarodowe koncerny z branży przemysłowej i energetycznej. W marcu dostarczył właśnie taki ładunek na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie z zakładu produkcyjnego w Opolu.
06.04.2019

Do 24 kwietnia Urząd Morski w Gdyni przedłużył termin składania ofert na wykonanie kanału przez Mierzeję

Do 24 kwietnia Urząd Morski w Gdyni przedłużył termin składania ofert na wykonanie kanału przez Mierzeję Wiślaną. To odpowiedź na sygnały zainteresowanych przetargiem firm - wyjaśniła PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
30.03.2019

VIII edycja międzynarodowej konferencji Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DMiUT 2019

Międzynarodowa konferencja pn. Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DMiUT 2019 już za dwa miesiące. VIII edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w dniach 29-31 maja. W tym roku wśród prelegentów m.in.: prof. Afrodyta Ktena z Narodowego Uniwersytetu Kapodrystyjskiego w Atenach, dr hab. Bolesław Augustyniak z NNT, dr hab. inż. Grzegorz Golański, prof. Politechniki Częstochowskiej, Evangelos Hristoforou z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, prof. Yasuhiro Kamada z Iwate University w Japonii oraz Gabor Verte
18.03.2019

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje dokumentację na ewentualne wydobycie bursztynu na Mierzei

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu na Mierzei Wiślanej. Jednak to, czy zostanie on ostatecznie złożony, nie jest pewne - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Urzędu Magdalena Kierzkowska.
14.03.2019

Wody Polskie inwestują w sprzęt do utrzymania obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych

W tym roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeznaczyło dotąd 15,3 mln zł na zakup sprzętu do prac związanych z utrzymaniem obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych w całym kraju. Część nowego wyposażenia trafiła do Dobrzykowa pod Płockiem (Mazowieckie) w środkowym biegu Wisły.
06.03.2019

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne (foto, wideo)

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.
25.02.2019

Pomorski Urząd Marszałkowski: Wycinka drzew na Mierzei Wiślanej nie ma zgody na płoszenie zwierzyny

Wycinka drzew związana z przekopem przez Mierzeję Wiślaną odbywa się bez zezwolenia marszałka pomorskiego dotyczącego płoszenia zwierzyny - oświadczył w poniedziałek rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) w Gdańsku, Michał Piotrowski.
18.02.2019

Klif Orłowski w Gdyni znów może się osunąć. Urząd Morski ostrzega (foto)

Klif Orłowski w Gdyni znów może się osunąć. Pojawiły się nawisy i spękania ziemi, z klifu wystają też korzenie drzew rosnących na jego koronie. – Obecne warunki atmosferyczne wskazują na to, że w najbliższym czasie może dojść do obsunięcia mas ziemnych, jak też i drzew – ostrzega gdyński Urząd Morski. Sytuacja zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców i turystów, którzy przez cały rok licznie odwiedzają to miejsce.
07.02.2019

Urząd Morski w Szczecinie uczestnikiem międzynarodowego programu wymiany

Urząd Morski w Szczecinie będzie w tym roku uczestnikiem międzynarodowego programu wymiany European Coast Guard Functions Training Exchange Programme. Program jest jednym z elementów dużego, europejskiego projektu ECGFA NET III, koordynowanego przez Straż Graniczną Finlandii (Finnish Border Guard), a jego organizatorem jest Agencja Bezpieczeństwa i Ratownictwa Morskiego z Hiszpanii (Spanish Maritime Safety and Rescue Agency).
04.02.2019

Bilans strat po sztormie to nawet 12 mln złotych

Po ostatnim sztormie, starty są ogromne. Koszt naprawy wszystkich elementów, które uszkodził, może sięgać nawet 12 mln złotych (a nie jak szacowano wcześniej 9 mln). Żywioł zniszczył wejścia na plażę, ogrodzenia i tablice informacyjne oraz wały wydmowe. Pracownicy Urzędu Morskiego w Słupsku już przystąpili do prac naprawczych i porządkowych.
21.01.2019

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowy na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku” (foto, wideo)

Rozpoczynają się roboty budowlane w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. Dwie umowy na ich wykonanie podpisano we wtorek w Urzędzie Morskim w Gdyni. Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę statków i zapewni bezpieczeństwo jednostkom wchodzącym i wychodzącym z Portu Gdańsk.
16.01.2019

Urząd Morski w Słupsku szacuje straty po sztormie na prawie 9 mln zł

Urząd Morski w Słupsku oszacował wstępnie straty, jakie wywoła sztormowa pogoda utrzymująca się na polskim Wybrzeżu w pierwszych dwóch dniach stycznia, na prawie 9 mln zł. Wezbrane wody Bałtyku uszkodziły m.in. jedenaście zjazdów na plaże, wały wydmowe, ogrodzenia itp.
06.01.2019

Urząd Morski w Gdyni uruchomił przetarg na wykonanie robót budowlanych przy przekopie Mierzei

Urząd Morski w Gdyni uruchomił przetarg na wykonanie robót budowlanych przy przekopie Mierzei Wiślanej. Szuka wykonawców samego przekopu, wraz ze śluzą i portem wewnętrznym oraz Wyspą na Zalewie Wiślanym- podał PAP w środę inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni.
02.01.2019

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA” (foto, wideo)

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. W jego ramach wykonane zostaną prace, które ułatwią żeglugę po Martwej Wiśle. Ich zakończenie planowane jest w 2020 r. Szczegóły realizacji inwestycji zostały zaprezentowane w środę w Gdańsku.
11.10.2018

Windrock – nowoczesny system diagnostyki nieinwazyjnej urządzeń posuwisto zwrotnych

Firma Info Marine- siostrzana firma firmy Navitech Gdynia Sp. z o.o. - z placówkami w Polsce, na bliskim oraz dalekim wschodzie, od roku posiada w swojej ofercie innowacyjny system diagnostyczny urządzeń posuwisto zwrotnych amerykańskiej firmy Windrock.
24.09.2018

Już jutro siódma edycja konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018

Badania nieniszczące, rozumiane jako diagnozowanie stanu materiałów, urządzeń czy konstrukcji i instalacji w sposób nie ingerujący w ich strukturę, a więc minimalizujący potrzebę wyłączania ich z eksploatacji, znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce przemysłowej. Z jednej strony pozwalają na minimalizację kosztów diagnostyki obligatoryjnej, z drugiej - poszerzają spektrum informacji, jakie możemy uzyskać pod kątem optymalizacji parametrów eksploatacyjnych. DMIUT jest spotkaniem poświęconym współczesnym wyzwaniom w tej właś
18.09.2018

Przeglądy profilaktyczne i serwis wymienników ciepła na statkach jako sposób na utrzymanie urządzeń w optymalnym stanie technicznym i operacyjnym

Dział serwisu morskiego firmy Alfa Laval Polska Sp. z o.o. odnotowuje zwiększoną ilość zapytań dotyczących przeglądów płytowych wymienników ciepła zainstalowanych na statkach przebywających w polskich portach i stoczniach.
14.09.2018

Urząd Morski musi uzupełnić informacje w dokumentacji dot. przekopu Mierzei Wiślanej

Do 30 września Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje w dokumentacji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Wyjaśnienia mają dotyczyć m.in. budowy samego obiektu oraz wpływu inwestycji na obszaru chronione - podała RDOŚ w Olsztynie.
03.08.2018

Jak urządzić gdańskie nabrzeża? Wypełnij ankietę

Znasz miejsca nad wodą, gdzie warto zamontować nowe ławki, wytyczyć ścieżki, zbudować pomost? Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza do wypełnienia ankiety, której wyniki posłużą jako wytyczne do zagospodarowania gdańskich nabrzeży.
30.07.2018

Urządzenie z polskimi podsystemami dotarło na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł statek Dragon, na którego pokładzie znalazło się urządzenie współtworzone m.in. przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Posłuży ono do satelitarnych obserwacji Ziemi - poinformowało CBK PAN.
02.07.2018

Nowoczesne urządzenia do inspekcji towarów na granicy w DCT Gdańsk

Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „;sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to uspraw
21.06.2018

W DCT Gdańsk testowane są urządzenia do inspekcji towarów na granicy. Wśród nich m.in. „sztuczny pies” (foto, wideo)

Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to usprawnienie kontroli celno-skarbowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wykrywalności przemycanych w kontenerach towarów.
21.06.2018

Rybacy i organizacje ekologiczne wzywają Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych do wszczęcia formalnego dochodzenia w sprawie połowów prądem

W dniu dzisiejszym, 23 organizacje ekologiczne i organizacje reprezentujące rybaków z Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii złożyły formalny wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (w skrócie OLAF1) o wszczęcie dochodzenia w sprawie podejrzenia o nadużycia finansowe holenderskich rybaków poławiających prądem.
13.06.2018

Adam Asnyk w Porcie Gdynia. Zobacz załadunek olbrzymich urządzeń (foto, wideo)

M/v Adam Asnyk w Gdyni. Na statku Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa załadunek kluczowych elementów nowoczesnej elektrowni węglowej na Filipinach. Projekt ten pozwoli zmniejszyć niedobór mocy w tym kraju.
22.05.2018

Urząd Morski w Szczecinie: Prace czerpalno-refulacyjne w 2018 roku

Do poniedziałku 7 maja potencjalni wykonawcy mogą składać oferty w postępowaniu przetargowym na tegoroczne prace czerpalno-refulacyjne na torach wodnych, znajdujących się w kompetencji terytorialnej dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
04.05.2018

Te urządzenia trafią do amerykańskich portów. Na pokładzie statku z Gdyni do USA popłynęło ich aż 18 (foto, wideo)

18 straddle carriers w drodze z Gdyni do USA. Wozy podsiębierne wypłynęły z gdyńskiego portu w niedzielę wieczorem. Razem ważą ponad 1 000 t.
25.03.2018

Dr Kaja Prystupa-Rządca: Konstytucja Biznesu szansą na poprawę relacji urząd-przedsiębiorca

Pakiet stanowiący Konstytucję Biznesu jest szansą na poprawę relacji między urzędem a przedsiębiorcą, ale czas pokaże, czy ta zmiana nastąpi i jak głęboka będzie - ocenia w rozmowie z PAP dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.
23.03.2018

PŻM rozpoczyna wyposażanie statków w nowatorskie urządzenia do oczyszczania wód balastowych (foto)

PŻM rozpoczyna wyposażanie statków w nowatorskie urządzenia do oczyszczania wód balastowych. Jako pierwszy taką instalację otrzyma masowiec Karpaty. Jednostka w poniedziałek wieczorem zacumowała przy Nabrzeżu XXX-lecia Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
30.01.2018

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy będzie zajmował się całą wiślaną drogą wodną, w tym inwestycjami o szczególnym znaczeniu transportowym - poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
29.01.2018

Statki PŻM zostaną wyposażone w nowatorskie urządzenia do oczyszczania wód balastowych

Statki Polskiej Żeglugi Morskiej z nowymi urządzeniami do oczyszczania wód balastowych – poinformowało Radio Szczecin. Nowoczesne instalacje mają zapobiegać szkodliwemu dla środowiska przenoszeniu małych organizmów w zbiornikach balastowych z jednego akwenu do drugiego. Jako pierwsze zmodernizowane zostaną największe masowce PŻM, czyli: Sudety, Beskidy, Tatry i Karpaty.
10.01.2018

ORP Ślązak przechodzi testy wszystkich urządzeń

Wielki test Ślązaka. Na najdłużej budowanym w historii Polski okręcie obecnie sprawdzane są wszystkie urządzenia – poinformowała „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. Od wyniku ich pracy zależy termin przekazania jednostki Marynarce Wojennej.
29.08.2017

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z Politechniką Gdańską

Urząd Morski w Gdyni w środę podpisał umowę z Politechniką Gdańską na sprawowanie nadzoru naukowo-technicznego podczas opracowywania projektów obiektów hydrotechnicznych, mostowych i drogowych w ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
18.08.2017

Urząd Morski w Gdyni będzie miał nową jednostkę

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na zaprojektowanie, wybudowanie i dostarczenie kutra hydrograficznego, przeznaczonego do prowadzenia prac związanych z obsługą oznakowania nawigacyjnego na obszarze Zalewu Wiślanego.
17.07.2017

Szczecin: Urząd Morski rozpoczyna badania dna Odry

W połowie czerwca rozpoczną się badania dna toru wodnego Szczecin – Świnoujście – dowiedziała się PAP. Badania, mające na celu wskazanie zalegających na dnie niewybuchów, są niezbędne przed rozpoczęciem pogłębienia toru do planowanych 12,5 m.
06.06.2017

Urząd Morski w Gdyni dostanie nowe jednostki

W ramach porozumienia pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni i Urzędem Morskim w Szczecinie, zbudowane zostaną dwie jednostki wielozadaniowe. Ich wejście do eksploatacji planowane jest w 2020 roku. Ponadto flotę gdyńskiego urzędu zasilą wkrótce także inne statki m.in. do obsługi Kapitanatu Portu Gdynia, do obsługi oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego, dwie szybkie jednostki kontrolno-inspekcyjne.
01.06.2017

Do LOTOS-u dotarły kolejne urządzenia projektu EFRA (wideo)

EFRA nabiera tempa. Do Gdańska dotarły kolejne elementy instalacji HVDU, czyli destylacji hydrokwasu, budowanej obecnie przez LOTOS. Tym razem na statku Traveller przypłynęły trzy zbiorniki: 2 o wadze 270 t każdy i jeden 140-tonowy.
05.02.2017

Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces

Łatwy w obsłudze, zaskakująco precyzyjny i stosunkowo tani – to główne cechy innowacyjnego systemu kontroli trymu, docenionego między innymi przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych jako najlepszy produkt tegorocznych Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Na polski rynek wprowadziła go gdańska firma Marine Works.
19.12.2016

Urząd Morski w Gdyni zamawia specjalistyczny statek hydrograficzny

Gdynia już wkrótce z nową jednostką. Urząd Morski ogłosił przetarg na zaprojektowanie, budowę i dostawę specjalistycznej jednostki hydrograficznej wraz z wyposażeniem w postaci nowego systemu gromadzenia i obróbki danych hydrograficznych. Termin składania ofert mija 3 stycznia 2017 r.
29.11.2016

Szczeciński Park Przemysłowy przygotowuje kolejne urządzenia do budowy statków

Porządki i przywracanie do pełnej sprawności. W Szczecińskim Parku Przemysłowym, czyli dawnej Stoczni Szczecińskiej, trwa naprawa infrastruktury. Zdaniem przedstawicieli Szczecińskiego Parku Przemysłowego, jest on w stanie przygotować blachy do budowy dużych statków, tak jak kilkadziesiąt lat temu.
11.10.2016

Przekop Mierzei Wiślanej już wkrótce? Urząd Morski w Gdyni zamawia projekt

Ponad 1,5 mln euro. Tyle kosztował będzie projekt przekopu Mierzei Wiślanej. Urząd Morski w Gdyni ogłosił właśnie przetarg na jego wykonanie. Zainteresowane firmy lub konsorcja poznamy na początku przyszłego miesiąca.
09.10.2016

Jak zachowywać się z dzieckiem na plaży? Urząd morski przypomina

W sierpniowy weekend w Łebie i Ustce zdarzyła się wielka tragedia. Jedno dziecko utonęło, poszukiwania drugiego trwają. Jak temu zaradzić w przyszłości? Wrzucając w wyszukiwarkę hasło "Jak zachowywać się z dzieckiem na plaży" wyniki wyszukiwania są zaskakujące. Ważniejsze okazują się produkty, które można kupić, kremy pieluszki, czapeczki, zabawki oraz sprzęt do pływania. Praktycznych porad co do bezpieczeństwa dziecka nie ma. Warto zastanowić się, jak to zrobić, by te praktyczne uwagi zaczęły trafiać do rodziców. Może uda
11.08.2016

Przeciąga się przetarg na marinę w Szczecinie. Urząd ma wątpliwości co do oferty

Wciąż brak rozstrzygnięcia przetargu na zarządzanie mariną na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Lokalny magistrat już trzy miesiące weryfikuje jedyną złożoną ofertę. Powodem są wątpliwości, co spełnienia przez oferenta warunków konkursu.
06.07.2016

Mamy 65 lat i młodą flotę – rozmowa z Radosławem Chmielińskim, dyrektorem ds. żeglugi firmy Chipolbrok

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA Chipolbrok powstalo w 1951 roku na podstawie umowy między rządami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Chińskiej Republiki Ludowej. Była to pierwsza spółka joint venture z kapitałem zagranicznym, jaka została utworzona w ChRL. Jej działalnością kieruje Dyrekcja Centrali w Szanghaju i Dyrekcja Oddziału w Gdyni, w ramach podziału kompetencji.
19.05.2016

Nowe wymagania IMO dla statków wyposażonych w urządzenia GMDSS HF NBDP

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) wydał nowe wymagania sekcji II i III części B załącznika nr 17 do Przepisów Radiowych (2012 Radio Regulations ) dotyczące nowych kanałów i częstotliwości w paśmie HF.
30.03.2016

CKWS: urządzamy nowy oddział

23 grudnia generalny wykonawca inwestycji Centrum Konserwacji Wraków Statków, firma Skanska S.A., podpisała protokół odbioru końcowego robót. Aktualnie w budynku trwają prace wykończeniowe, a do nowego oddziału przewożone są eksponaty.
18.01.2016

„Super- Post-Panamax”- największe w Polsce urządzenia przeładunkowe w Gdynia Container Terminal

Od ubiegłego roku realizowany jest „III etap budowy terminalu kontenerowego GCT w Porcie Gdynia – budowa infrastruktury i zakup sprzętu”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 7.4: Rozwój transportu intermodalnego, priorytet VII: Transport przyjazny środowisku, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013.
20.10.2015

Urząd Morski w Szczecinie z nowymi jednostkami

Przy dźwiękach hymnu narodowego RP podniesiono w piątek, 16 października, polską banderę na trzech nowych jednostkach Urzędu Morskiego w Szczecinie, które będą pracować i pełnić służbę w porcie morskim w Mrzeżynie. W uroczystości, która odbyła się przy nabrzeżach basenu rybackiego, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji nadzorujących wdrażanie projektów unijnych, firm branży gospodarki morskiej, a także podmiotów zarządzających portami.
16.10.2015

Zamet Industry na plusie. Procentuje produkcja urządzeń przeładunkowych

Zamet Industry S.A. (GPW: ZMT), należąca do Grupy TDJ, podsumowała pierwsze półrocze 2015 roku. Od stycznia do końca czerwca br. Grupa Zamet Industry wygenerowała przychody na poziomie 106,5 mln zł (o 5% wyższe niż w analogicznym okresie 2014 roku) oraz odnotowała wzrost rentowności netto ze sprzedaży o 2%. EBITDA po pierwszym kwartale br. wyniosła 18,2 mln zł.
01.09.2015

Urząd Morski w Szczecinie z nowym zestawem pogłębiarskim

Szczeciński Urząd Morski pozyskał za 16 ml złotych trzy nowe jednostki: pogłębiarkę Mątwa, holownik Kalmar oraz jednostkę hydrograficzną Drętwa. Statki są przeznaczone dla Portu Mrzeżyno.
28.08.2015

Standardy urządzeń do pracy w warunkach morskich

Urządzenia mechaniczne już na etapie projektowania powinny zostać dopasowane do warunków pracy, w jakich przyjdzie im działać. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego w przemyśle, kopalniach czy też warunkach morskich.
17.08.2015

Urządzenia Alfa Laval na platformie JSD6000

Międzynarodowy dostawca usług dla sektora oil & gas - firma Petrofac - zastosuje pro-ekologiczne systemy Alfa Laval: Alfa Laval PureDry, PureBilge i PureBallast na jednej z najnowocześniejszych, przyjaznych ekologicznie, platformie Petrofac JSD6000.
31.07.2015

Alternatywne systemy nadzoru urządzeń maszynowych – System Monitorowania Stanu

Alternatywne systemy nadzoru urządzeń maszynowych umożliwiają zastąpienie przeglądów klasyfikacyjnych wykonywanych w trakcie przeglądu dla odnowienia klasy innymi formami nadzoru.
06.07.2015

Urząd Morski w Słupsku nagrodzony w konkursie Budowa Roku 2014

23 czerwca b.r. w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie odbyło się podsumowanie jubileuszowej 25 edycji konkursu Budowa Roku 2014. Organizatorem konkursu jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa pod patronatem Ministra Infrastruktury i Rozwoju.
26.06.2015

Urząd Morski w Słupsku - Roboty czerpalne na 2015 rok

Urząd Morski w Słupsku rozstrzygnął przetargi na roboty czerpalne w portach administrowanych przez Urząd w 2015 roku.
30.04.2015

Uwarunkowania prawne wykonywania urządzeń wodnych w pasie technicznym

W poniższym artykule zostanie poruszonych kilka kwestii związanych z prowadzeniem inwestycji budowlanych urządzeń wodnych w tzw. pasie technicznym. Na wstępie należy wyjaśnić szereg definicji ustawowych, którymi należy się posłużyć chcąc przeanalizować to zagadnienie prawne.
11.03.2015

Ustka w wakacje bez kilometra plaży. Urząd Morski chce wyłączyć latem część kąpieliska

Budowa sztucznej rafy spowoduje, że zostanie zamknięty fragment usteckiej plaży na wschód od Traktu Solidarności. Mieszkańcy Ustki sprzeciwiają się tej decyzji.- Ludzie, którzy żyją z miejsc noclegowych nie zarobią ani złotówki, mówi Jacek Traczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ustce.
11.02.2015

Urządzenia Pomiarowe i Chłodnictwo – istotna inwestycja

Większość zleceń realizowanych przez Marine Invest Poland to serwis, kalibracja i certyfikacja różnych urządzeń pomiarowych przeznaczonych na statki. Drugim istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest serwis okrętowych urządzeń chłodniczych. Firma szybko się rozwija, odświeża wizerunek i uaktualnia stronę internetową, zwiększa też zatrudnienie i staje się bardziej konkurencyjna.
19.01.2015

XVI Konferencja Strefy Ex „Bezpieczeństwo i eksploatacja urządzeń pracujących w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz zarządzanie bezpieczeństwem”

Firma Automatic Systems Engineering Sp. z o.o. zaprasza na XVI edycję Konferencji Strefy Ex „Bezpieczeństwo i eksploatacja urządzeń pracujących w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz zarządzanie bezpieczeństwem”, która odbędzie się w dniach 8-9 października 2014 roku w Hotelu Haffner w Sopocie.
24.09.2014

Urząd Morski w Słupsku ogłosił kolejny przetarg na budowę brzegowych umocnień

Urząd Morski w Słupsku kontynuuje rozbudowę umocnień brzegowych na Pobrzeżu Koszalińskim. W ubiegłym tygodniu podpisał umowę z firmą Strabag za 22,5 mln zł, a wczoraj ogłosił przetarg na kolejne inwestycje.
28.08.2014

Marynarz i Urząd Skarbowy - Norwegia 2014 - wstępne podsumowanie, Singapur 2015 - pod rozwagę

Druga połowa roku to czas na wstępne podsumowanie dotychczasowych kontaktów z Urzędami Skarbowymi w sprawach dotyczących wniosków o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od oficerów i marynarzy zatrudnionych na statkach zarejestrowanych w NIS.
12.08.2014

Kalibracja przyrządow pomiarowych - rozmowa z Bartoszem Jarmolińskim, Marine Invest Poland

Pierwsza międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa żeglugi odbyła się w 1914 roku i była odzewem na tragedię Titanic’a. Podpisano wówczas pierwsze traktaty poprzedzające międzynarodową konwencję o bezpieczeństwie życia na morzu - SOLAS (ang. International Convention for the Safety of Life at Sea). Egzekwowaniem jej przepisów zajmują się administracje państwowe, natomiast wykonywanie prac związanych ze środkami zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa pozostaje domeną firm prywatnych.
02.07.2014

Urząd antymonopolowy Unii Europejskiej zatwierdził sojusz P3 oraz G6

Maersk wraz z MSC, oraz CMA CGM, zawarł sojusz nazwany P3. Firmy zgodziły się na wspólne wystawienie 250 statków, które będą działać na trzech szlakach handlowych: z Azji do Europy, trans-pacyfiku oraz trans-atlantyku.
04.06.2014

Marynarz i Urząd Skarbowy - krótka instrukcja obsługi

Administracja podatkowa w oczach marynarzy jawi się jako jedno z większych niebezpieczeństw czyhających na ich ciężką pracą zdobyty majątek. Strach ten podsycają pomiędzy sobą marynarze, ale także i przedstawiciele administracji podatkowej oraz autorzy nośnych haseł marketingowych typu: "Nie jest kwestią czy przyjdą po ciebie, tylko kiedy to zrobią".
29.05.2014

W gazoporcie zamontowano urządzenia do wtłaczania gazu

W powstającym w Świnoujściu terminalu LNG zamontowano tzw. kolumny nalewcze, za pomocą których skroplony gaz ziemny będzie wtłaczany do zbiorników - poinformował w czwartek PAP rzecznik Polskiego LNG Maciej Mazur.
09.05.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.