• <
nauta_2024

Przeglądy profilaktyczne i serwis wymienników ciepła na statkach jako sposób na utrzymanie urządzeń w optymalnym stanie technicznym i operacyjnym

pc

14.09.2018 16:12 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przeglądy profilaktyczne i serwis wymienników ciepła na statkach jako sposób na utrzymanie urządzeń w optymalnym stanie technicznym i operacyjnym

Partnerzy portalu

Przeglądy profilaktyczne i serwis wymienników ciepła na statkach jako sposób na utrzymanie urządzeń w optymalnym stanie technicznym i operacyjnym - GospodarkaMorska.pl

Dział serwisu morskiego firmy Alfa Laval Polska Sp. z o.o. odnotowuje zwiększoną ilość zapytań dotyczących przeglądów płytowych wymienników ciepła zainstalowanych na statkach przebywających w polskich portach i stoczniach.

Wnioski, które można wyciągnąć po inspekcjach przeprowadzonych przez wysoko wykwalifikowanych inżynierów Alfa Laval w Centrum Serwisowym w Łodzi lub lokalnie na statku pokazują, że nie zawsze wymienniki są obsługiwane zgodnie z dokumentacją techniczną. A to może oznaczać wymierne straty dla armatorów czy właścicieli statków.

Zanieczyszczenia i niewielkie wycieki powodują stopniową utratę sprawności wymiany ciepła przez wymienniki ciepła, co wpływa na zmniejszenie wydajności instalacji okrętowych. Zaniechanie przeglądów wymienników może prowadzić do zwiększenia zużycia energii potrzebnej na chłodzenie np. silników głównych lub straty oleju smarnego i wody chłodzącej, powodując zwiększenie ilości odpadów zaolejonych w zbiornikach siłowni. W skrajnych przypadkach może zajść konieczność zmniejszenia prędkości statku z uwagi na niewydolne działanie instalacji chłodzenia lub nawet zatrzymania jednostki w celu wykonania naprawy wymiennika.

Sytuacje, z którymi się spotykają serwisanci Alfa Laval dotyczą wymienników ciepła, które zbyt długo nie były czyszczone metodą CIP lub mechanicznie, zostały nieodpowiednio zmontowane lub w których doszło do perforacji płyt. W wielu przypadkach również przekroczony został zalecany czas eksploatacji uszczelek, a pojawiające się niewielkie wycieki były przez załogi eliminowane poprzez dokręcanie śrub dociskowych poza tolerancję podaną w dokumentacji dla danego typu wymiennika. Doprowadza  to w wielu przypadkach do odkształceń płyt, które w następstwie wymagają regeneracji lub wymiany na nowe.

Dział serwisu dokonuje kompleksowych napraw i regeneracji płytowych wymienników ciepła w zakresie m.in.: wymiany płyt i uszczelek zarówno Clip-on jak i klejonych, czyszczenia mechanicznego i chemicznego płyt wymienników oraz chemicznego mycia wymienników w obiegu zamkniętym CIP. W przypadku wystąpienia podejrzenia perforacji płyty wymiennika dokonuje się szczegółowej kontroli płyt pod katem korozji, erozji, odkształceń i mikropęknięć. Do tego celu wykorzystuje się specjalne preparaty penetrujące, które pozwalają zlokalizować wady płyty. Na umyte i skontrolowane płyty montuje się nowe, oryginalne uszczelki. W zależności od typu płyt mogą to być uszczelki Clip-on lub uszczelki klejone. W przypadku zastosowania uszczelek klejonych, płyty wraz z uszczelkami poddawane są procesowi wygrzewania w specjalnym piecu do wulkanizacji płyt, w wysokiej temperaturze przez kilka godzin. Zregenerowane płyty są montowane na ramie wymiennika a całość skręca się na odpowiedni wymiar, określony w dokumentacji technicznej urządzenia. Na koniec procesu naprawy wymiennika, dokonuje się próby ciśnieniowe zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dokumentacją techniczna urządzenia.

Poza przeglądami wymienników ciepła istnieje możliwość przeprowadzenia ich modernizacji poprzez rozbudowę lub wymianę typu zainstalowanych płyt dla optymalizacji procesu wymiany ciepła.

Istniejące od 1999r. Centrum Serwisowe w Łodzi wraz z Oddziałem Morskim Alfa Laval Polska w Gdyni oferuje pełen zakres świadczonych usług serwisowych dla urządzeń Alfa Laval przemysłu morskiego oraz lądowego łącznie z zaopatrzeniem w oryginalne części zamienne.

Opracowanie: Maciej Głogowski, Autoryzowane Centrum Serwisowe, Alfa Laval Polska,
tel. 42 642-66-00, e-mail: poland.info@alfalaval.com.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.