• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

CKWS: urządzamy nowy oddział

18.01.2016 07:17 Źródło: własne

Partnerzy portalu

CKWS: urządzamy nowy oddział - GospodarkaMorska.pl

23 grudnia generalny wykonawca inwestycji Centrum Konserwacji Wraków Statków, firma Skanska S.A., podpisała protokół odbioru końcowego robót. Aktualnie w budynku trwają prace wykończeniowe, a do nowego oddziału przewożone są eksponaty.

Budowa

Wykończony budynek CKWS został wyposażony w instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne. Podłączono też wszystkie niezbędne media – zasilanie elektroenergetyczne, przyłącze gazowe, wodne, kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową. Wokół budynku zostało zamontowane oświetlenie, a teren uporządkowano i posadzono zieleń. W obiekcie działają już wciągniki ekspozycyjne, urządzenia precyzyjnej klimatyzacji, system ogniw fotowoltaicznych, systemy kontroli dostępu i sygnalizacji pożaru, a także oświetlenie ekspozycyjne. Prace w obiekcie rozpoczął wykonawca systemów technologicznych pracowni konserwatorskiej.

Jachty i wirtualna instytucja kultury

W grudniu 2015 roku pucka firma Complex Jacht zakończyła prace konserwatorskie nad zabytkowymi jachtami. „Dal”,„Opty” i „Kumka IV” – które będą jednymi z głównych eksponatów nowego oddziału w Tczewie – są już w budynku.  Do  Centrum Konserwacji Wraków Statków  przewieziono też dziobnicę z żaglowca „Generał Zaruski” oraz bukszpryt z jachtu „Janek Krasicki”. W ramach projektu budowy CKWS kontynuowane są prace związane z inwentaryzacją 3D wraz z dokumentacją techniczną, dotyczące kolekcji jachtów. Opracowywane są też interaktywne stanowiska edukacyjne oraz kioski multimedialne wraz z zawartością merytoryczną na potrzeby Wirtualnej Instytucji Kultury.

Budynek

Autorem projektu budynku CKWS oraz aranżacji wnętrz jest pracownia FORMA Architekci. Bryła budynku jest nowoczesna, prosta i wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne i tworzy kompatybilną całość z sąsiadującym z Muzeum Wisły. Wnętrze obiektu jest przestronne i rozświetlone, a otwarta przestrzeń jest dużym atutem miejsca.

Plany

- Mamy nadzieję, że do Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprosimy zwiedzających już latem tego roku, mówi  Szymon Kulas, kierownik projekt budowy CKWS.  - Budowa nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to ważna inwestycja i poważne przedsięwzięcie i cieszymy się, że jesteśmy bardzo blisko finiszu. Całkowity koszt  projektu wyniósł 22.292.960 zł. Jesteśmy dumni, że dobiegła końca konserwacja jachtów, że zaprezentujemy zwiedzającym aplikacje na urządzenia mobilne, wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość. Aplikacje te wykorzystane zostaną przy działaniach edukacyjnych, prowadzonych w oddziale. Jesteśmy pewni, że mieszkańcy Tczewa będą zadowoleni z nowej inwestycji.

Projekt "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie" realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Całkowity koszt projektu wynosi 22 mln zł. Zadanie jest realizowane w partnerstwie polsko - norweskim z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Dziękujemy za wysłane grafiki.