• <

Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto]

sons

22.06.2020 11:37 Źródło: Urząd Morski w Gdyni
Strona główna Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto]
Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto] - GospodarkaMorska.pl

17 czerwca 2020 roku wrak jachtu  żaglowego „BETTY MARIEL”, zalegającego na wysokości Orłowa został wydobyty przez właściciela, a co się z tym wiąże, przestał stanowić przeszkodę nawigacyjną w tym rejonie.

Cała akcja możliwa była po tym, jak Wydział Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni w dniu 4 czerwca br. zlokalizował wrak. Miało to miejsce w trakcie prowadzenia poszukiwawczych pomiarów hydrograficznych, z pokładu jednostki m/h „SONAR 4”.

Jacht zatonął 23 maja br., na szczęście obaj żeglarze, znajdujący się na pokładzie zostali uratowani. W dniu zlokalizowania wraku wydano Ostrzeżenie Nawigacyjne nr 157/2020, które wczoraj mogło zostać odwołane.

Określenie dokładnych współrzędnych, które umożliwiły wydobycie i odzyskanie jachtu nastąpiło  w wyniku przeprowadzonych prac poszukiwawczych, które łącznie trwały ok. 17 godzin pomiarowych (w dniach 25 maja, 3 i 4 czerwca br.). Przeszukany hydrograficzne został akwen o powierzchni niemal 7 km2. Wrak ostatecznie został zlokalizowany około 1306 m
na SSE od punktu, którego współrzędne geograficzne podane zostały w pierwszym Ostrzeżeniu Nawigacyjnym, jako przybliżona pozycja miejsca zatonięci jachtu (pozycja podjęcia z wody jednego z rozbitków przez służbę SAR).

Na podstawie pomiarów hydrograficznych wykonanych z wykorzystaniem systemu hydrograficznej echosondy wielowiązkowej  –  R2Sonic 2024, stwierdzono, że minimalna głębokość nad wrakiem miła wartość  2.04 m (top masztu), głębokość średnia przy dnie – 13.2 m.  Kadłub jachtu zachowany był w całości, osiadł na stępce (kilu), z niewielkim przechyłem na lewą burtę, dziób jachtu skierowany był w kierunku Portu Północnego. Wrak jachtu leżał około 2.5 Nm (4 550 m) od wejścia południowego do Portu Gdynia. Zachowany maszt żaglowej jednostki stanowił krytyczne zagrożenie dla żeglugi w tym rejonie.

Dziękujemy za wysłane grafiki.