• <
escort_980x120_gif_2020

NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń

Strona główna Rybołówstwo, ekologia NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń
NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

31.07.2020 Źródło: PAP

Materiały izolacyjne i stolarka okienna znajdą się w bazie danych urządzeń grzewczych programu "Czyste powietrze" - poinformował NFOŚiGW. Ułatwi to wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne - dodał.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował ponadto, że w planach jest to, by w 2021 roku w programie antysmogowym "Czyste powietrze" kwalifikowane były tylko te materiały i urządzenia, które będą wpisane na "zieloną" listę.

"Przygotowanie +Listy zielonych urządzeń i materiałów+ (ZUM) jest ważnym elementem nowej odsłony +Czystego Powietrza+, którą wdrażamy od 15 maja tego roku. Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań" - wskazał cytowany w komunikacie p.o. prezesa NFOŚiGW Dominik Bąk.

Dodał, że "zielona" lista ma zaoszczędzić czas i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków w programie, a także pomóc w wyborze wysokiej jakości urządzeń i materiałów, które przyczynią się do redukcji smogu.

Narodowy Fundusz wyjaśnił, że kompleksowy katalog ZUM powstaje na bazie już funkcjonującej strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodny z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi.

Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii - kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła. Dodano, że nowością będą dodatkowe elementy, jak materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Lista ma być aktualizowana do końca trwania programu w 2029 r.

"Bazę, która będzie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich, nadal będą współtworzyć producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Żeby wpisać urządzenie/materiał na listę wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszczone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy informacją handlową, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy" - wyjaśnił NFOŚiGW.

Od września zostanie uruchomiona także pomoc on-line, a 3 sierpnia ma ruszyć ogólnopolska infolinia "Czystego powietrza" pod numerem 22 340 40 80. Konsultanci będą dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Pomoc ma działać przez 2,5 roku.

Za aktualizację bazy danych oraz obsługę infolinii odpowiadać będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Celem programu "Czyste powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Budżet programu to 103 mld zł.

Od 15 maja ruszyła nowa odsłona programu, która uzależnia wysokości dotacji od efektu ekologicznego inwestycji. Uproszczono też formularz wniosku, tak by jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników. Od 10 czerwca wnioski w "Czystym powietrzu" można składać elektroniczne za pośrednictwem serwisu gov.pl. (PAP)

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 47,49 $ baryłka  -0,40% 08:55
 Cyna 19120,00 $ tona 1,57% 27 lis
 Cynk 2760,00 $ tona 0,22% 27 lis
 Aluminium 1975,00 $ tona 0,71% 27 lis
 Pallad 2396,40 $ uncja  0,77% 08:51
 Platyna 989,00 $ uncja  2,11% 08:55
 Srebro 23,10 $ uncja  1,67% 08:55
 Złoto 1792,65 $ uncja  0,72% 08:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.