• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Urząd Morski w Gdyni ochrania wybrzeże i wydmy. Co zrobił w 2021 roku? [WIDEO]

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Urząd Morski w Gdyni ochrania wybrzeże i wydmy. Co zrobił w 2021 roku? [WIDEO]

Partnerzy portalu

Urząd Morski w Gdyni ochrania wybrzeże i wydmy. Co zrobił w 2021 roku? [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Plaża w Dębkach z lotu ptaka/ Fot. UM w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni poinformował o działaniach mających na celu ochronę wybrzeża. Co w ramach tych prac działo się w 2021 roku? O tym mówi dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Wśród najważniejszych działań jakich podjął się Urząd Morski w Gdyni były:

  • Sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego w ilości ponad 150 tys m3 (m.in. w rejonie Kuźnicy, Jastarni, Chałup)
  • Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej,  polegające na budowie ok 3 km  wału przeciwpowodziowego oraz około 1 km mobilnych przegród powodziowych w portach Krynicy Morskiej. W ten sposób cała miejscowość została zabezpieczona przed powodzią od strony Zalewu Wiślanego – link do informacji „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej”
  • Sztuczne zasilanie w rejonie Rowów w ilości około 60 tysięcy m3- film z realizacji
  • Sztuczne zasilanie w rejonie Ustki w ilości około 100 tysięcy m3 – film z realizacji
  • Wykonano monitoring lotniczy oraz profile batymetryczne całego pomorskiego wybrzeża wraz z Zalewem Wiślanym – wszystkie dane są dostępne nieodpłatnie na stronie: sipam.gov.pl 

Ochrona polskiego wybrzeża. Jakie działania w 2022 roku?

W roku 2022 Urząd Morski w Gdyni  planuje prowadzić kolejne przedsięwzięcia, między innymi: sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, budowę zjazdu technicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie w rejonie Ustki, kontynuację odbudowy systemu ostróg na Półwyspie Helskim (Władysławowo-Kuźnica), monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego, monitoring lotniczy i batymetryczny całego pomorskiego wybrzeża.

Statutowymi działaniami, podejmowanymi corocznie są: budowa wydm, uprawa lasów ochronnych, zarządzanie sieciami morskimi Natura 2000 oraz opiniowanie i uzgadnianie działań w pasie technicznym. Dodatkowo, Urząd Morski w Gdyni prowadził działalność edukacyjną z udziałem wolontariuszy, polegającą na propagowaniu wiedzy o funkcjach plaż, wydm i lasów w pasie nadbrzeżnym.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.