• <
gryfia_70lat

Drony i inne urządzenia wykorzystywane w żegludze morskiej skonfiskowane przez fińskich celników

sg

03.08.2022 21:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Drony i inne urządzenia wykorzystywane w żegludze morskiej skonfiskowane przez fińskich celników

Partnerzy portalu

Drony i inne urządzenia wykorzystywane w żegludze morskiej skonfiskowane przez fińskich celników - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Służby celne Finlandii poinformowały w środę o przypadkach konfiskowania na granicy z Rosją towarów, które mogą wzmocnić rosyjskie „możliwości przemysłowe i militarne”, jak i innych produktów objętych sankcjami UE, w tym towarów luksusowych.

W dniach 22-27 lipca celnicy przeprowadzili ponad 2500 kontroli na granicy i ujawnili prawie sto tego rodzaju przypadków. Wykryto różne towary luksusowe objęte sankcjami UE i towary o podwójnym przeznaczeniu, czyli takie, które mogą służyć celom zarówno cywilnym, jak i wojskowym.

Wśród takich towarów fińscy celnicy wymienili urządzenia wykorzystywane w żegludze morskiej. „Są to również drony, a także przedmioty, o których na razie nie możemy mówić”, powiedział przedstawiciel służb celnych Mikko Groenberg.

Informacje te zbiegają się z dyskusją w Finlandii na temat ograniczenia wiz turystycznych dla Rosjan w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę. Finlandia jest jedynym unijnym sąsiadem Rosji, który wydaje wizy turystyczne jej obywatelom. Liczba turystów z Rosji znacznie wzrosła. W lipcu liczba przekroczeń granicy wzrosła do 185 tysięcy, podczas gdy w czerwcu było to 125 tysięcy.

Opozycyjna partia konserwatywna, Koalicja Narodowa, pod koniec lipca zaproponowała wstrzymanie wydawania nowych wiz turystycznych obywatelom Rosji w geście solidarności z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.