• <

Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces
Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

19.12.2016 Źródło: własne

Łatwy w obsłudze, zaskakująco precyzyjny i stosunkowo tani – to główne cechy innowacyjnego systemu kontroli trymu, docenionego między innymi przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych jako najlepszy produkt tegorocznych Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Na polski rynek wprowadziła go gdańska firma Marine Works.

– Urządzenia związane z trymem i stabilizacją jednostek to bardzo szybko rozwijająca się część rynku wyposażenia jachtów motorowych – mówi Maciej Makuła, inżybrand manager w Marine Works. – Odkąd Zipwake stał się dostępny poprzez naszą sieć dilerską, szybko znajduje uznanie w kolejnych stoczniach jachtowych, które coraz częściej oferują ten system jako podstawowe  wyposażenie budowanych jednostek. Jest to także produkt, w który, stosunkowo niewielkim kosztem, można wyposażyć jachty już używane przez klientów.

Główne korzyści płynące z instalacji i użytkowania Zipwake można podsumować następująco; system pomaga na sprawniejsze wejscie w ślizg, a co za tym idzie poprawia osiągi jachtów motorowych, oszczędza paliwo (do 25%), a także zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas przyspieszania i zwrotów. Te własnie cechy przekonały do niego członków Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych oraz rosnące grono klientów.


Jak to działa?

Trymem w żeglarstwie określa się pochylenie statku w stronę dziobu lub rufy. Ponieważ dla jachtów motorowych znane są najkorzystniejsze dla przyspieszenia i efektywności napędu warunki, od lat na jednostkach stosowane jest trymowanie ręczne, które polega na sterowanym z mostka ustawianiu trymklap zamontowanych w tylnej części kadłuba jednostki.

Na podobnym rozwiązaniu opiera się Zipwake, z tą jednak róznica, że wszystko odbywa się automatycznie, na podstawie analizowanych komputerowo danych przesyłanych przez sensory, między innymi z GPS, akcelerometru i żyroskopu. Innowacyjny jest też sam system trymujący; urządzenie koryguje ustawienie położenia jednostki w stosunku  do linii wody za pomocą od 2 do 6 interceptorów montowanych z tyłu kadłuba na pawęży rufowej. Każdy z nich zawiera w sobie elektryczny bezszczotkowy silnik elektryczny. Cały system obsługiwany jest przez wytrzymały, odporny na pył i wodę kontroler z kolorowym wyświetlaczem, który montowany jest na mostku i, o czym przekonaliśmy się naocznie, zachowuje dużą czytelność także w ostrym słońcu.

System automatycznej kontroli trymu i przechyłu przeznaczony dla łodzi ślizgowych i półślizgowych o długości od 6 do 18 metrów.

– Intereceptor pełne wysunięcie osiąga w 1,5 sekundy, co daje pięciokrotnie szybszy czas niż konwencjonalne trymklapy – podkreśla Maciej Makuła. –  Autokalibracja systemu jest natomiast bardzo zindywidualizowana i odbywa się po wprowadzeniu podstawowych danych technicznych dotyczących łodzi, takich jak długość, wyporność i szerokość ale może być na stałe modyfikowana przez użytkownika w celu osiągniecia indywidualnych wymagań dla danego typu łodzi.

Wszystkie części interceptorów zostały starannie zaprojektowane do ciągłej pracy w wodzie, a najszybciej przekonują sie do niego sternicy, którzy korzystali już wcześniej z trymowania ręcznego na wodach Bałtyku, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Zdaniem użytkowników rozwiązania Zipwake dają przyjazną , intuicyjną i precyzyjną kontrolę trymu, przechyłu a nawet kursu.


Kto za tym stoi?

Opracowanie tej innowacyjnej technologii pozwalającej na kotrolę trymu i stabilizację przechyłu jachtów motorowych wymagało przede wszystkim pomysłu, a także przeprowadznia szeregu doświadczeń. Dokonali tego założyciele firma Zipwake AB ze Szwecji. Jak wskazuje jej nazwa, powstała głównie na bazie tego właśnie patentu, którym podbija kolejne europejskie rynki.

– Jesteśmy zadowoleni z nawiązania współpracy z Marine Works w zakresie dystrybucji systemu Zipwake w Polsce – podkreśla Henrik Kuhlman, Area Sales Manager w Zipwake AB. –Doświadczenie, pozycja na rynku oraz liczna, techniczna sieć dealerów tej firmy pozwala patrzeć z nadzieją na pomyślność  rozwoju naszej marki na polskim rynku!

Marine Works natomiast to firma działająca od 2005 roku. Głównym profil działalności firmy jest szeroko rozumiane wsparcie techniczne dla sektora morskiego, jest też dystrybutorem wielu wiodących marek w branży jachtowej. Marine Works współpracuje z producentami jachtów, serwisami oraz sklepami żeglarskimi. Oferuje produkty w sprzedaży ale też wspiera klientów wykwalifikowanym serwisem. Firma posiada rozwiniętą sieć dystrybucyjną opartą na sklepach partnerskich i autoryzowanych punktach serwisowych w całej Europie i na Świecie.

Stosunkowo niedawno Marine Woks zmieniła siedzibę integrując w jednym budynku w gdańskiej dzielnicy Osowa, wszystkie działy firmy.

–  Przez lata zbudowaliśmy pozycję niezależnego dystrybutora wiodących marek wyposażenia dla jednostek pływających, a naszym partnerom zapewniamy także pełne wsparcie techniczne i logistyczne. Jesteśmy przekonani, że nasi obecni i nowi partnerzy związani z polskim przemysłem jachtowym, docenią także innowacyjność rozwiązania Zipwake – dodaje Maciej Makuła.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.