• <
PZT_1100x200_gif_2020

Kolejne urządzenia do laboratoriów przekazane przez trójmiejskie porty w ramach akcji #dzielmysiędobrem (foto, wideo)

Strona główna Porty, logistyka Kolejne urządzenia do laboratoriów przekazane przez trójmiejskie porty w ramach akcji #dzielmysiędobrem (foto, wideo)
Kolejne urządzenia do laboratoriów przekazane przez trójmiejskie porty w ramach akcji #dzielmysiędobrem (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

28.05.2020 Źródło: własne

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem.

Dzięki zainicjowanej przez Port Gdynia akcji #dzielmysiędobrem wsparcie w postaci wyposażenia do laboratorium otrzymały kolejne szpitale w Trójmieście. Testy na obecność koronawirusa w województwie pomorskim stają się coraz bardziej dostępne.

- Od początku pandemii staramy się wspomagać służby zdrowia i lokalną społeczność w walce z niewidzialnym wrogiem. Jako inicjator akcji #dzielmysiędobrem jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami lokalnych szpitali i odpowiadamy na ich zapotrzebowanie szczególnie w tym czasie nasilonej walki. Mamy nadzieję, że przekazane analizatory przyczynią się do szybkiego powrotu do normalności i stabilizacji sytuacji w naszym regionie i kraju – Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Przekazane analizatory ułatwią placówkom medycznym walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek ze szpitala do laboratorium. Nowy sprzęt w szpitalach pozwoli na przyśpieszenie wyników badań z 5 godzin do 45 min. Odciąży to pozostałe działające laboratoria w naszym województwie i poprawi diagnostykę zakażonych SARS-CoV-2 w regionie. Testy będą wykonywane zarówno u pacjentów jak i wśród personelu szpitala.

- Gospodarka wraca na dawne tory, jednak nadal kluczowe jest wsparcie zarówno personelu medycznego, jak i zapewnienie odpowiedniego sprzętu pomocnego w diagnostyce w kierunku SARS-CoV-2. Akcja #dzielmysiędobrem to dowód na to, że wspólne inicjatywy przynoszą wymierne rezultaty. Jako Port Gdańsk wspieramy zarówno personel medyczny środkami ochrony osobistej, ale także przekazaliśmy dotychczas 10 namiotów służących jako przenośne izby przyjęć, jak również sfinansowaliśmy 1500 posiłków dla osób najbardziej potrzebujących – mówi Łukasz Greinke – prezes Portu Gdańsk.

Wyposażone laboratoria służyć będą diagnostyce również innych chorób. Dają one możliwość wykonywania szeregu innych testów, dzięki czemu sprzęt posłuży także po zakończeniu pandemii.

- Dzięki uprzejmości Portu Gdynia i Portu Gdańsk zostały zakupione dwa analizatory do badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2, ale także, co bardzo istotne, innych patogenów układu oddechowego. Urządzenie umożliwia prowadzeni badań także innych układów, np. patogenów powodujących sepsę, zakażenia układu pokarmowego, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego. Analizatory wpisują się w nasze potrzeby – potrzeby szpitala. Są one istotne do tego, aby prawidłowo wykryć i rozpoznać zachorowanie u pacjenta. Diagnostyka - jedno badanie w tym analizatorze w kierunku SARS-CoV-2 trwa 45 minut, w diagnostyce tradycyjnej czas wynosi 5 godzin. Ten czas jest szczególnie istotny na SORze, izbie przyjęć, kiedy mamy ciężki przypadek i musimy szybko rozpoznać chorobę. Analizator ten umożliwia wykrycie wielu patogenów w ciągu godziny, to jest ponad 20 patogenów układu oddechowego, co znacznie ułatwi pracę, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z wieloma wirusami krążącymi w populacji i będziemy musieli rozpoznać, który z tych wirusów spowodował infekcję - dr Elżbieta Arłukowicz, lekarz epidemiolog w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Źródło:
własne
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 55,38 $ baryłka  -0,66% 04:54
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2334,50 $ uncja  -0,17% 04:53
 Platyna 1098,35 $ uncja  -0,66% 04:54
 Srebro 25,44 $ uncja  0,20% 04:54
 Złoto 1858,90 $ uncja  0,21% 04:54
invest_gda_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.