• <
attis_konferecnja_2024

Norweska branża offshore wind chce podbić zagraniczne rynki

22.12.2022 20:35
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Norweska branża offshore wind chce podbić zagraniczne rynki

Partnerzy portalu

Norweska branża offshore wind chce podbić zagraniczne rynki - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

1 grudnia norweski minister handlu i przemysłu zainicjował partnerstwo publiczno-prawne na rzecz zwiększenia ofensywny norweskich firm na zagranicznych rynkach. Ma ono pomóc podmiotom „made in Norway” w zdobyciu większych udziałów w światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Norweski minister przemysłu i handlu Jan Christian Vestre przekonuje, że jego kraj niebawem stanie się światowym liderem na rynku offshore wind.

– Posiadamy technologię i wiedzę specjalistyczną związana z branżą morską oraz przemysłem naftowym i gazowym. Jednocześnie norweski biznes ma wyjątkową zdolność adaptacji. Jeśli branża i państwo zainwestują celowo i szybko, norwescy gracze mają solidną szansę na zajęcie pozycji na światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej – mówi Christian Vestre.

Rząd zamierza do 2030 roku zwiększyć norweski eksport innych produktów niż ropa i gaz o 50 proc., a jednocześnie ograniczyć ogólną emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. Aby osiągnąć cel eksportowy, rząd rozpoczął reformę nazwaną „Hele Norge Eksporterer”, główną inicjatywę, w ramach której władze, biznes i aparat polityczny połączą siły za granicą.

– Cele inwestycji w morską energetykę wiatrową są ambitne i pochodzą od samego środowiska biznesowego. Do 2030 roku przejmiemy 10 proc. światowego rynku morskiej energetyki wiatrowej, co oznacza obroty w wysokości ok. 85 mld NOK – wyjaśnił Vestre.

Rząd przeznaczy na inwestycje od 50- 90 mln NOK do końca 2023 roku, w zależności od wielkości wkładu biznesu. Najważniejszymi działaniami w inicjatywie jest wzmocnienie aparatu polityki zorientowanej na eksport, co przyczyni się do promocji norweskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej za granicą. Zostanie opracowana wspólna marka dla norweskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój i środowisko. Norwegia planuje również budować kompetencje wśród norweskich firm poprzez „Entry Program Offshore Wind”.

Norwegia szykuje kolejne przetargi na rodzimym rynku


Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach pierwszej fazy Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Rząd chce ścisłego dialogu z branżą morskiej energetyki wiatrowej i innymi użytkownikami obszarów morskich w zakresie prekwalifikacji, modelu aukcji i systemu wsparcia.

– Naszym celem jest przydzielenie obszarów odpowiednich do rozwoju 30 GW morskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku i niniejszym przedstawiamy kryteria przydziału obszarów w Utsira Nord i pierwszej fazie Sørlige Nordsjø II – powiedział minister ds. ropy naftowej i energii Terje Aasland.

W pakiecie przesłanym do konsultacji społecznych przedstawiono rządową propozycję kryteriów prekwalifikacji, kryteriów jakościowych oraz modelu alokacji, aukcji i wsparcia. Termin zgłaszania uwag do konsultacji upływa 6 stycznia 2023 roku.


Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.