• <
BOTA_FILM_2021

Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim

ac

26.04.2021 15:28 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim
Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim - GospodarkaMorska.pl
fot. Wikipedia

Filipińska straż przybrzeżna prowadzi ćwiczenia na wodach Morza Południowochińskiego, do których prawa rości sobie rząd w Pekinie. Manewry rozpoczęto w czasie kolejnej eskalacji napięć w spornym regionie.

Jak poinformował rzecznik straży przybrzeżnej Filipin, komandor Armando Balilo, trwające manewry to część działań mających na celu zabezpieczenie suwerenności kraju. Odbywają się m.in. w pobliżu kontrolowanej przez władze w Manili wyspy Thitu w archipelagu Spratlejów, sąsiadującej ze zbudowanymi przez Chiny wojskowymi instalacjami. Filipińskie jednostki operują także w rejonie płycizny Scarborough, którą Chińczycy okupują od 2012 roku, oraz leżących na północy kraju wysp Batanes.

Według komandora Balilo ćwiczenia obejmują trening z nawigacji, działania niedużych jednostek pływających, operacje logistyczne i konserwacyjne.

Do zwiększonej aktywności wojskowej na Morzu Południowochińskim dochodzi w czasie najnowszej odsłony sporu o strategiczne i bogate w zasoby wody. Napięcie wzrosło na początku marca, gdy w rejonie Spratlejów wykryto około 200 chińskich jednostek, w tym kutry, statki badawcze oraz okręty straży przybrzeżnej. Mimo ponawianych wezwań, rząd w Pekinie odmówił ich wycofania, twierdząc, że kutry chronią się przed złą pogodą.

W połowie kwietnia Filipiny wezwały do MSZ chińskiego ambasadora, przypominając, że rafa, w rejonie której doszło do koncentracji chińskich statków leży wewnątrz należącej do Filipin specjalnej strefy ekonomicznej i jedynie Manila ma prawo do eksploatowania tamtejszych zasobów.

W ubiegły poniedziałek prezydent Rodrigo Duterte zapowiedział, że jeśli Chiny rozpoczną tam odwierty w poszukiwaniu ropy, zrobią to także Filipiny.

Pekin zgłasza historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód w świetle obowiązującego prawa międzynarodowego należących do okolicznych państw – poza Filipinami także Wietnamu, Malezji i Brunei. Przez akwen odbywa się tranzyt większości chińskich towarów.

W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze obalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Władze w Pekinie zignorowały jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów.

W piątek na Filipinach zakończyły się niespełna dwutygodniowe ćwiczenia, w których wzięło udział około 1700 filipińskich i amerykańskich żołnierzy – kilkakrotnie mniej niż w poprzednich manewrach obu krajów, które przed pandemią Covid-19 odbywały się co roku. Stany Zjednoczone, które wielokrotnie wyrażały swoje poparcie dla rządu w Manili w sprawie Morza Południowochińskiego, prowadzą tam regularne patrole, tzw. ćwiczenia swobody żeglugi.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.