• <
mewo_2022

ABB dołącza do projektu Lhyfe i Skyborn dotyczącego przetwarzania morskiej energii wiatrowej na wodór

09.05.2023 14:24
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas ABB dołącza do projektu Lhyfe i Skyborn dotyczącego przetwarzania morskiej energii wiatrowej na wodór

Partnerzy portalu

Fot. Lhyfe

Międzynarodowy koncern ABB poinformował, że będzie współpracować z Lhyfe i Skyborn w celu wspólnej realizacji i optymalizacji projektu produkcji zielonego wodoru SoutH2Port zlokalizowanego w Szwecji.

Wraz z Lhyfe i Skyborn, ABB będzie prowadzić na wielkoskalową integrację produkcji wodoru z offshore z systemem energetycznym w projekcie SoutH2Port.

W ramach protokołu ustaleń (MoU) podpisanego między firmami, ABB wykorzysta swoje doświadczenie i wiedzę w celu optymalizacji integracji produkcji wodoru i energii elektrycznej w całym ekosystemie, w tym automatyki, technologii elektroenergetycznych i cyfrowych, a także będzie napędzać rozwój skalowalnych, komercyjnych projektów związanych z transformacją energetyczną w tym regionie.

Partnerzy oznajmili, że ich wspólnym celem jest zbadanie możliwości powiązania technologii konwersji Power-to-X, przekształcających energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych w neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla nośniki energii, takie jak wodór.

Nowy zakład produkcji wodoru, obsługiwany przez Lhyfe i Skyborn, będzie zlokalizowany w gminie Söderhamn w Szwecji.

Zakład będzie podłączony do morskiej farmy wiatrowej Skyborn o mocy 1 GW w pobliskim Storgrundet. Po pełnym uruchomieniu oczekuje się, że będzie produkować około 240 ton wodoru dziennie, przy mocy 600 MW, co uczyni go jednym z największych dostawców tego zielonego paliwa w Europie.

Potencjał realizacji projektu na pełną skalę wiąże się z rozwojem dalszego przetwarzania i/lub wykorzystania zielonego wodoru w tym samym rejonie.

W projekcie dostrzega się również duży potencjał w zakresie połączenia z Nordic Hydrogen Backbone. Różne gałęzie przemysłu i realizowane projekty znajdujące się w okolicy stanowią wiele potencjalnych punktów odbioru dla odnawialnego wodoru, który będzie produkowany na miejscu.

Według partnerów, nowy zakład będzie wspierać dekarbonizację szwedzkiego systemu energetycznego, bezpośrednio za pomocą dostaw wodoru lub poprzez dalszą produkcję e-paliw, takich jak metanol, zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) lub amoniak - tym samym przyczyniając się do realizacji planów szwedzkiego rządu, aby stać się pierwszym na świecie krajem wolnym od paliw kopalnych już do 2045 roku.

- Stworzenie płynnego łańcucha dostaw, poprzez partnerstwa takie jak te, jest niezbędne do przyspieszenia transformacji energetycznej. Wodór odgrywa kluczową rolę w pomocy w osiągnięciu światowych celów klimatycznych, jeśli chodzi o dekarbonizację sektora przemysłowego i transportowego - powiedział Brandon Spencer, prezes ABB Energy Industries.

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.