• <
kongsberg_mega_2020

Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór

Strona główna Stocznie, offshore Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór
Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay
Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór - GospodarkaMorska.pl

sons

30.07.2020 Źródło: GreenTechMedia

Główny koncern naftowy Shell i holenderski koncern Eneco zbudują superhybrydową morską farmę wiatrową, wygrywając ostatni holenderski przetarg.

Shell dąży do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. lub wcześniej, a projekt w Holandii daje wgląd w to, jak ma tego dokonać.

Konsorcjum pary CrossWind zostało ogłoszone w środę jako zwycięzca aukcji wolnej od dotacji na projekt Hollandse Kust (noord). CrossWind planuje uruchomienie farmy wiatrowej na morzu o mocy 759 megawatów w 2023 r., w której zostaną połączone elementy słoneczne, magazynujące i wodorowe. Obie firmy potwierdziły, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie projektu została już podjęta.

Przetarg na Hollandse Kust (noord) zachęcił uczestników do wprowadzenia planów dotyczących ekologicznego wodoru. Jednak Shell i Eneco poszły o kilka kroków dalej. W oświadczeniu CrossWind powiedział, że obejmie pięć demonstracji technologicznych, które można wdrożyć na pełną skalę w przyszłości, łącząc różne technologie w celu zapewnienia ciągłej mocy, niezależnie od tego, czy wieje wiatr.

Farma wiatrowa zostanie połączona z pływającą instalacją słoneczną i krótkotrwałą baterią. Będzie również generować zielony wodór za pomocą elektrolizera, który według CrossWind będzie używany jako „technika dalszego przechowywania”.

Shell oświadczył w maju, że ma nadzieję wykorzystać Hollandse Kust (noord) do zasilania 200-megawatowego elektrolizera dla jednej ze swoich rafinerii. Inne szczegóły dotyczące rozmiaru komponentów słonecznych i baterii nie były natychmiast dostępne.

Ostateczna innowacja w Hollandse Kust (noord) obejmie „dostrojenie” turbin w celu zminimalizowania skutków śladu - to znaczy wpływu jednej turbiny na turbiny za nią, co ostatecznie zmniejsza wytwarzanie energii.

Ørsted był jedynym innym oferentem na projekt Hollandse Kust (noord), potwierdziły władze holenderskie w środę. Shell prawie przejął Eneco w zeszłym roku, przegrywając na aukcji z Mitsubishi.

Zielony klaster wodorowy firmy Shell


Shell planuje zbudować na holenderskim wybrzeżu klaster ekologicznego wodoru, który będzie zasilał klaster petrochemii i rafinerii.

„Morska energia wiatrowa odegra kluczową rolę w światowej transformacji energetycznej” - powiedział Maarten Wetselaar, dyrektor jednostki Shell ds. Zintegrowanego Gazu i Nowych Energii. „Będzie to również kolejny ważny krok w realizacji naszych ambicji, aby stać się biznesem energetycznym o zerowej emisji do 2050 r. lub wcześniej, w zgodzie ze społeczeństwem. Ta farma wiatrowa jest kluczową częścią nowego łańcucha wartości - od wiatru po wodór - z naszą ambicją zbudowania ekologicznej elektrowni wodorowej w Rotterdamie i NortH2 ”.

Konsorcjum NortH2 ma nadzieję, że ostatecznie rozwinie moc elektrolizera wymagającą od 3 do 4 gigawatów mocy morskiej energii wiatrowej, a być może wzrośnie do 10 gigawatów do 2040 roku.


 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.