• <
KONGSBERG_2023

Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór

30.07.2020 14:22 Źródło: GreenTechMedia
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór

Partnerzy portalu

Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Główny koncern naftowy Shell i holenderski koncern Eneco zbudują superhybrydową morską farmę wiatrową, wygrywając ostatni holenderski przetarg.

Shell dąży do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. lub wcześniej, a projekt w Holandii daje wgląd w to, jak ma tego dokonać.

Konsorcjum pary CrossWind zostało ogłoszone w środę jako zwycięzca aukcji wolnej od dotacji na projekt Hollandse Kust (noord). CrossWind planuje uruchomienie farmy wiatrowej na morzu o mocy 759 megawatów w 2023 r., w której zostaną połączone elementy słoneczne, magazynujące i wodorowe. Obie firmy potwierdziły, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie projektu została już podjęta.

Przetarg na Hollandse Kust (noord) zachęcił uczestników do wprowadzenia planów dotyczących ekologicznego wodoru. Jednak Shell i Eneco poszły o kilka kroków dalej. W oświadczeniu CrossWind powiedział, że obejmie pięć demonstracji technologicznych, które można wdrożyć na pełną skalę w przyszłości, łącząc różne technologie w celu zapewnienia ciągłej mocy, niezależnie od tego, czy wieje wiatr.

Farma wiatrowa zostanie połączona z pływającą instalacją słoneczną i krótkotrwałą baterią. Będzie również generować zielony wodór za pomocą elektrolizera, który według CrossWind będzie używany jako „technika dalszego przechowywania”.

Shell oświadczył w maju, że ma nadzieję wykorzystać Hollandse Kust (noord) do zasilania 200-megawatowego elektrolizera dla jednej ze swoich rafinerii. Inne szczegóły dotyczące rozmiaru komponentów słonecznych i baterii nie były natychmiast dostępne.

Ostateczna innowacja w Hollandse Kust (noord) obejmie „dostrojenie” turbin w celu zminimalizowania skutków śladu - to znaczy wpływu jednej turbiny na turbiny za nią, co ostatecznie zmniejsza wytwarzanie energii.

Ørsted był jedynym innym oferentem na projekt Hollandse Kust (noord), potwierdziły władze holenderskie w środę. Shell prawie przejął Eneco w zeszłym roku, przegrywając na aukcji z Mitsubishi.

Zielony klaster wodorowy firmy Shell


Shell planuje zbudować na holenderskim wybrzeżu klaster ekologicznego wodoru, który będzie zasilał klaster petrochemii i rafinerii.

„Morska energia wiatrowa odegra kluczową rolę w światowej transformacji energetycznej” - powiedział Maarten Wetselaar, dyrektor jednostki Shell ds. Zintegrowanego Gazu i Nowych Energii. „Będzie to również kolejny ważny krok w realizacji naszych ambicji, aby stać się biznesem energetycznym o zerowej emisji do 2050 r. lub wcześniej, w zgodzie ze społeczeństwem. Ta farma wiatrowa jest kluczową częścią nowego łańcucha wartości - od wiatru po wodór - z naszą ambicją zbudowania ekologicznej elektrowni wodorowej w Rotterdamie i NortH2 ”.

Konsorcjum NortH2 ma nadzieję, że ostatecznie rozwinie moc elektrolizera wymagającą od 3 do 4 gigawatów mocy morskiej energii wiatrowej, a być może wzrośnie do 10 gigawatów do 2040 roku.


etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.