• <
mewo_2022

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

16.01.2024 22:50 Źródło: Energiwatch, E-24, Teknisk Ukeblad, Ocean24
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

Partnerzy portalu

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).

Norweski rząd stawia na rozwój energii wiatrowej 


Dyrektor generalny NHO, Ole Erik Almlid, stwierdził następnie, że rok 2024 musi być rokiem działań charakteryzujących się większym tempem rozwoju energetyki i zacieśnianiem współpracy z UE. Ten element jest szczególnie ważny ze względu na politykę bezpieczeństwa. 

Almlid uważa, że ​​„zielona zmiana”, czyli m.in. inwestycje w morską energię wiatrową, postępuje zbyt wolno i dlatego kraj musi budować więcej elektrowni wiatrowych na lądzie i lepiej wykorzystywać potencjał hydroenergetyki. 

Oczekuje się dużych inwestycji w modernizację elektrowni wodnych i wiatrowych na lądzie. 

Statkraft uruchamia największy plan inwestycyjny od wielu dziesięcioleci. Mówimy o kwocie od 44 do 67 miliardów NOK. 

Minister energetyki Terje Aasland stawia na zorientowany na przyszłość, elastyczny i silny system elektroenergetyczny. Środkiem do zapewnienia takiego systemu jest połączenie energii wodnej i wiatrowej.

Szansa dla zagranicznych firm w Norwegii


Boston Consulting Group (BCG) opublikowała niedawno raport z którego wynika, że ​​Norwegia pozostaje w tyle za innymi krajami europejskimi pod względem przechodzenia na zieloną energię. 

Z politycznego punktu widzenia poziom ambicji w zakresie redukcji emisji jest niższy w Norwegii niż w przypadku wielu innych krajów. W swoim raporcie agencja konsultingowa szczególnie podkreśla, że morska energia wiatrową powinna być teraz traktowana priorytetowo. 

Szef NHO uważa, że w Norwegii rozmawia się o zielonej zmianie, podczas gdy Europa aktywnie podejmuje działania. W takie działania muszą być zaangażowane zarówno rząd, przedstawiciele przedsiębiorców, jak i społeczeństwo. Otwiera to oczywiście możliwości dla firm zagranicznych pragnących rozwijać działalność w Norwegii.

Możliwe przyczyny wydłużonego procesu budowy farm wiatrowych


Mieszkańcy krajów nordyckich znani są z bardzo dokładnego planowania. Proces wydawania zgody na rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest długotrwały. Budowa morskich farm wiatrowych głęboko na Morzu Północnym wymaga także dobrej znajomości konsekwencji. 

Mogą pojawić się potencjalne problemy społeczne prowadzące do konfliktów, m.in. z branżą rybacką i transportem morskim. Ponadto w grę wchodzą inne czynniki takie jak: lokalizacja i planowanie, optymalizacja, obsługa i konserwacja. Być może jednym z wyjaśnień opóźnienia inwestycji w morską energetykę wiatrową jest fakt, że marże są znacznie mniejsze niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w przemyśle naftowo-gazowym?

Drobne opóźnienia początkiem szybkiego rozwoju? 


Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii (NVE) zidentyfikowała 20 obszarów dla morskiej energii wiatrowej na norweskim szelfie kontynentalnym, które zaleca się dokładniej zbadać. 

Trwa budowa morskiej farmy wiatrowej na południu Morza Północnego II, pojawią się nowe tereny i aukcje. Rok 2023 charakteryzował się wzrostem kosztów, przesunięciem procesów alokacyjnych i wycofywaniem wniosków z aukcji.

Choć duża inwestycja w morską energetykę wiatrową w Norwegii może wydawać się nieco opóźniona w czasie, istnieją dobre powody, aby uważnie śledzić rozwój wydarzeń. Może o tym świadczyć liczba wydarzeń związanych z morską energią wiatrową odbywających się w najbliższych miesiącach w Norwegii.

Poniżej przedstawiamy listę konferencji które odbędą się w niedługim czasie i które mogą Państwa zainteresować : 

  • Konferencja EERA DeepWind 17-19 stycznia w Trondheim. 

Konferencja jest wydarzeniem międzynarodowym i koncentruje się na bieżących badaniach i innowacjach związanych z morskimi elektrowniami wiatrowymi – zarówno naziemnymi, jak i pływającymi. Więcej o programie przeczytasz tutaj: https://www.deepwind.no/programme/ 

  • Konferencja strategiczna Offshore 6-7 lutego w Stavanger. 

Temat brzmi „W stronę roku 2030 i 2050 – oraz zrównoważonej przyszłości energetycznej Norwegii”. Na tej konferencji nacisk położony jest na przyszłościowe obszary energii, takie jak morska energetyka wiatrowa, wodór oraz wychwytywanie i składowanie CO2. Reprezentowani będą zarówno norweska branża dostawców, jak i przedstawiciele władz, będzie miejsce na debaty i dialogi. Możliwość poznania najważniejszych projektów i najnowszych analiz. Więcej o programie tutaj: https://www.strategikonferansen.no/program

  • Konferencja „Science Meets Industry Offshore Wind Energy 2024” odbędzie się w dniach 4-5 marca w Bergen. W tym przypadku nacisk zostanie położony na trwające badania, wyzwania technologiczne, warunki ramowe itp. na coraz ważniejszym rynku morskiej energetyki wiatrowej. Program nie został jeszcze ustalony, ale prawdopodobnie zostanie opublikowany tutaj: https://gcenode.no/event/science-meets-industry-offshore-wind-energy-2024/
  • „Floating Wind Days 2024” – innowacyjne miejsce spotkań dla wszystkich zainteresowanych i działających w branży morskiej energetyki wiatrowej odbędzie się w dniach 29-30 maja w Haugesund: floatingwinddays.com

Gert Ramberg, Novum Økonomi AS www.novum.no

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.