• <
BOTA_2023

Ørsted chce wykorzystać potencjał Szwecji w offshore wind. Powstaną cztery nowe morskie farmy wiatrowe

sg

16.01.2023 10:39 Źródło: Ørsted
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ørsted chce wykorzystać potencjał Szwecji w offshore wind. Powstaną cztery nowe morskie farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Ørsted chce wykorzystać potencjał Szwecji w offshore wind. Powstaną cztery nowe morskie farmy wiatrowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ørsted / materiały prasowe

Ørsted złożył wniosek o pozwolenie na budowę czterech dodatkowych dużych obiektów morskich farm wiatrowych w Szwecji, zwiększając swój szwedzki portfel do potencjalnej łącznej mocy 18 GW. W rezultacie nowe farmy wiatrowe mogłyby pokryć ponad połowę całkowitego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.

Ørsted dostrzega znaczny popyt na odnawialną i niskokosztową energię elektryczną Szwecji. Czekając na zatwierdzenie pozwolenia i plan rozbudowy sieci na morzu, firma ma w planie dostarczenie pierwszej morskiej energii wiatrowej na skalę komercyjną w Szwecji, projektu Skåne Offshore Wind Farm, do 2029 roku. Zakładając jasne ramy regulacyjne dla morskiej energii wiatrowej w tym kraju, Ørsted uważa, że dodatkowe cztery projekty mogą zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dziesięciu lat. 

Projekty, które już dziś ogłasza Ørsted, mogą zapewnić „niezawodną, konkurencyjną cenowo i wytwarzaną w kraju energię” tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w zachodniej, południowej i środkowej Szwecji. Biorąc pod uwagę, że zużycie energii w Szwecji do 2035 roku ma się podwoić, nowe źródła energii są pilnie potrzebne. Terminy dostaw projektów Ørsted pokrywają się z planami rozbudowy sieci Svenska kraftnät, więc Ørsted może je dostarczyć nowej energii elektrycznej do sieci, gdy tylko TSO (Technical Standard Orders) będzie gotowy.

Szwedzkie gospodarstwa domowe potrzebują niższych cen energii i bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie firmy chcą zapewnić sobie dostęp do konkurencyjnej cenowo odnawialnej energii elektrycznej, aby przejść przez zieloną transformację i przyspieszyć swój rozwój i konkurencyjność w skali globalnej. Morska energia wiatrowa może zapewnić obie te rzeczy dla Szwecji na skalę, która robi prawdziwą różnicę. Dzięki nowym czterem morskim farmom wiatrowym, Ørsted jest zobowiązanie do długoterminowego rozwoju szwedzkiej morskiej energetyki wiatrowej. Stabilne ramy regulacyjne pomogłyby w spełnieniu zaróno wymogów średnio- i długookresowego zapotrzebowania na energię elektryczną w Szwecji, jak i jej cele klimatyczne.

„Najbardziej zaawansowany projekt Ørsted w Szwecji, 1,5 GW morska farma wiatrowa Skåne, której zakończenie planowane jest już w 2029 rok, pod warunkiem że wszystkie istotne zezwolenia zostaną wydane w 2023 roku. Opierając się na naszych postępach w Skanii, to kolejny krok w planach Ørsted, aby stać się głównym długoterminowym inwestorem i deweloperem produkcji energii bez paliw kopalnych w Szwecji. Liczę na współpracę z rządem i interesariuszami, aby zrealizować priorytet rządu: nową energię elektryczną produkcji, która przyczynia się do szybkiej rozbudowy systemu elektroenergetycznego”, mówi Sebastian Hald Buhl, dyrektor krajowy Ørsted na Szwecję.

„Szwecja potrzebuje całej produkcji energii elektrycznej, jaką może uzyskać, a morska energetyka wiatrowa jest zdecydowanie najszybszym sposobem na uzyskanie mocy potrzebnych do obniżenia cen energii elektrycznej. Z kolei niższe ceny energii zmniejszają zapotrzebowanie na rządowe wsparcie cen energii. Nasze morskie projekty wiatrowe są strategicznie zlokalizowane tak, by dostarczać energię bezpośrednio tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, i mogą pomóc w zmniejszeniu kosztownych modernizacji przesyłu na lądzie z północnej Szwecji do tych kluczowych stref obciążenia. Dlatego uważamy, że morska sieć to dobra, opłacalna inwestycja dla Szwecji”, mówi Jesper Kühn Olesen, dyrektor rozwoju projektów dla morskich farm wiatrowych Ørsted w Szwecji.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.