• <
mewo_2022

Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

jb

17.05.2023 21:09
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Partnerzy portalu

Fot. BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i Engie, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd., oraz jej polskim podwykonawcą PGNiG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.

Zakres umowy obejmuje odcinek kabli eksportowych 2x 220 kV od morskiej stacji elektroenergetycznej do miejsca połączenia z odcinkiem lądowym kabli, co uwzględnia także przewiert sterowany morze – ląd. Zakres ustalonych w umowie prac obejmuje optymalizację i zaprojektowanie trasy kabla morskiego, zaprojektowanie przejść przez brzeg, ochronę kabla, analizy elektryczne i termiczne oraz wsparcie przetargowe.

– To kolejny ważny etap prac związanych z realizacją BC-Wind. Po uzyskaniu pozwoleń lokalizacyjnych, podpisaniu umowy przyłączenia do sieci, otrzymaniu prawa do kontraktu różnicowego i decyzji środowiskowej, oraz wybraniu Władysławowa jako morskiej bazy serwisowej, Ocean Winds skupia się teraz na współpracy z pośrednimi i bezpośrednimi podwykonawcami kluczowych elementów projektu. Podpisana umowa przybliża nas do uzyskania pozwolenia na budowę farmy – powiedział Kacper Kostrzewa, Dyrektor projektu BC-Wind. 

Morska farma BC-Wind planowana ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa w województwie pomorskim, ma możliwość wygenerowania do 399 MW z maksymalnie 31 turbin położonych ok. 23 km od portu we Władysławowie.

BC-Wind jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Spółka planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej BC-Wind w 2027 roku.

O BC-Wind


BC-Wind jest morską farmą wiatrową o mocy do 399 MW, zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. 

Inwestycja jest pierwszym projektem firmy Ocean Winds w Polsce, realizowanym od 2012 roku. Wówczas Spółka otrzymała decyzję lokalizacyjną (tzw. pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp) dotyczącą projektu B, a w 2013 r. – części C. W marcu 2021 r. podpisano umowę o przyłączenie do sieci. W czerwcu zeszłego roku projekt otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD) oraz decyzję środowiskową dla części morskiej (2022), dzięki czemu będzie jedną z pierwszych zrealizowanych inwestycji offshore w Polsce.

Więcej informacji: tutaj.

O Ocean Winds


Ocean Winds (OW) to międzynarodowa firma zajmująca się morską energią wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50-50, której właścicielami są EDP Renewables i Engie. W oparciu o przekonanie, że morska energia wiatrowa jest istotnym elementem globalnej transformacji energetycznej, rozwija, finansuje, buduje i obsługuje projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie.

Kiedy EDPR i Engie połączyły swoje aktywa w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby stworzyć OW w 2019 roku, firma miała łącznie 1,5 GW w budowie i 4,0 GW w rozwoju. OW szybko dodawał do tego portfela i obecnie znajduje się na drodze pozwalającej osiągnąć cel na 2025 r. w postaci 5 do 7 GW projektów w eksploatacji lub budowie oraz 5 do 10 GW w zaawansowanym rozwoju. W 2022 roku moc brutto morskiej energetyki wiatrowej OW osiągnie już 16,6 GW.

OW, z siedzibą w Madrycie, obecnie działa w siedmiu krajach, a swoje działania kieruje przede wszystkim na rynki Europy, Stanów Zjednoczonych, wybranych części Azji i Brazylii. 

Więcej informacji: tutaj.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.