• <
siemens_gamesa_2022

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

28.08.2022 16:44
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl

Trzy kolejne projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy 2,8 GW zostaną objęte umowami o dzierżawę dna morskiego w Szkocji, po tym jak Crown Estate Scotland zakończyła proces rozliczania przeprowadzonej przez ScotWind rundy licencyjnej na dzierżawę dna morskiego. Wszystkie trzy inwestycje pojawią się na wschód od Szetlandów i będą koncentrować się na produkcji zielonego wodoru.

Jak poinformował Crown Estate Scotland, w ramach rundy licencyjnej złożono 14 wniosków, z których wybrano 3 projekty, którym zaproponowano umowy opcyjnie. Są to: projekt Ocean Winds o mocy 500 MW, Mainstream Renewable Power o mocy 1 800 MW oraz ESB Asset Development o mocy 500 MW. Łączna moc tych projektów wyniesie 2 800 MW. Obecnie moc planowanych projektów morskich farm wiatrowych w Szkocji to 27,6 GW.

Wstępne zobowiązania inwestorów w stosunku do krajowego łańcucha dostaw tych trzech projektów wskazują na średnią wartość inwestycji w Szkocji w wysokości 1,2 mld funtów w przeliczeniu na każdy gigawat wybudowanej mocy. Ponadto, inwestorzy zapłacą łącznie 56 mln funtów w ramach opłat i przekażą je rządowi Szkocji. Obecnie oczekuje się, że po rozpoczęciu działalności projekty będą płacić Crown Estate Scotland 4 mln funtów za 1 GW rocznie - kwota ta również zostanie przekazana rządowi szkockiemu. Obszar dna morskiego objęty trzema projektami wynosi nieco ponad 560 km2 (z łącznej powierzchni 751 km2 dostępnej w NE1).

Jak poinformował Crown Estate Scotland, po oficjalnym podpisaniu umów pod koniec 2022 roku opublikowane zostaną informacje o zobowiązaniach dotyczących łańcucha dostaw podjętych przez wnioskodawców w ramach ich oświadczeń.   

- To fantastyczny wynik dla Szetlandów i dla Szkocji. Projekty te mają znaczący potencjał, aby naprawdę zwiększyć postęp Szkocji w kierunku osiągnięcia celów polityki klimatycznej, w tym w odniesieniu do możliwości związanych z produkcją zielonego wodoru – uważa Colin Palmer, dyrektor ds. morskich w Crown Estate Scotland.

- Rząd Szkocji postrzega morską energetykę wiatrową - oraz produkcję wodoru, którą mamy nadzieję, umożliwi morska energia wiatrowa - jako jedną z najważniejszych możliwości gospodarczych i środowiskowych. […] Przyspieszenie przejścia na OZE, w tym na wodór, zostało zyskało na znaczeniu w związku z nielegalną inwazją Rosji na Ukrainę i kryzysem gospodarczym – powiedziała Nicola Sturgeon, premier Szkocji.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.